Ponedeljek,
20. 2. 2023,
16.40

Osveženo pred

1 leto, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,00

15

Natisni članek

Natisni članek

RTV Slovenija

Ponedeljek, 20. 2. 2023, 16.40

1 leto, 11 mesecev

Društvo novinarjev: Ustavno sodišče podaljšalo agonijo RTVS

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,00

15

RTV Slovenija | V četrtek bodo potekale volitve petih predstavnikov zaposlenih v nov svet RTVS, v torek pa bo svet delavcev odločal o predstavniku tega organa soupravljanja v svetu RTVS. | Foto Bojan Puhek

V četrtek bodo potekale volitve petih predstavnikov zaposlenih v nov svet RTVS, v torek pa bo svet delavcev odločal o predstavniku tega organa soupravljanja v svetu RTVS.

Foto: Bojan Puhek

"V društvu novinarjev spoštujemo pravno državo, zato spoštujemo tudi večinsko odločitev ustavnega sodišča, vsebinsko pa delimo stališča ustavnih sodnic v ločenih mnenjih. Obrazložitev sklepa nas ni prepričala in se ob njej sprašujemo, ali ne bi moralo tudi ustavno sodišče v obrazložitvah dosegati določenih argumentacijskih standardov. Kot izhaja iz ločenih mnenj, bo začasno zadržanje povzročilo nove pravne zaplete in krizo vodenja RTV Slovenija, preprečitev katere naj bi bil velik razlog za zadržanje zakona," so se  na odločitev ustavnega sodišča o zadržanju dela novele zakona o RTVS odzvali v društvu novinarjev. Medtem v Združenju novinarjev in publicistov (ZNP) odločitev ustavnega sodišča pozdravljajo. 

Ustavno sodišče je začasno zadržalo izvrševanje dela 23. člena ter 24. in 25. členov novele zakona o RTVS, ki govorijo o konstituiranju novega sveta zavoda, oblikovanju novega statuta in imenovanju predsednika in članov uprave. Postopki konstituiranja novih organov lahko tečejo, zadržano je končno konstituiranje sveta, zavod vodi v. d. direktorja.

Ustavne sodnice v ločenih mnenjih opozorile na posledice podaljšanja prehodnega obdobja pri vodenju RTVS

Ustavne sodnice Neža Kogovšek Šalamon, Špelca Mežnar in Katja Šugman Stubbs, ki so glasovale proti začasnemu zadržanju izvrševanja dela novele zakona o RTVS, v ločenih mnenjih opozarjajo, da začasno zadržanje ne more povrniti mandatov vodilnim, le podaljšuje prehodno obdobje. Zaradi slednjega se bo zavod po njihovih navedbah lahko znašel v situaciji, ko razen v. d. direktorjev ne bo imel delujočih organov.

Svet delavcev RTVS: V tem vidimo svetlo točko 

V svetu delavcev RTVS ob začasnem zadržanju izvajanja dela novele zakona o RTVS opozarjajo, da vsak dan ohranjanja dosedanjega stanja prinaša nove škodljive in nepopravljive posledice za delovanje javnega medija. Prav tako za njegovo verodostojnost, transparentnost upravljanja in porabo javnega denarja, na kar so opozorili večkrat, poudarjajo.

Svetlo točko pa sicer v svetu delavcev Radiotelevizije Slovenija (RTVS) vidijo v tem, da so zadržani le nekateri členi in da se postopki imenovanja novih članov novega sveta RTVS lahko nadaljujejo.

"Posebej pozorno smo prebrali ločena odklonilna mnenja treh ustavnih sodnic, iz katerih lahko razberemo, da se svet pravno konstituira kljub začasnemu zadržanju. Kot mi razumemo, iz te odločbe pravnoformalno ni povsem jasno, kakšna bo torej vloga novo konstituiranega sveta RTVS," je v odzivu zapisal predsednik sveta delavcev Robert Pajek.

Ustavno sodišče
Novice Ustavno sodišče zadržalo več členov novele zakona o RTV #video

DNS: Odločitev sodišča bo imela nepopravljive kadrovske posledice

"Prepričani smo, da so nepopravljive posledice za RTV Slovenija že nastale, da nastajajo vsak dan in da bodo zaradi zadržanja zakona nastajale še naprej," so v izjavi zapisali v Društvu novinarjev Slovenije (DNS) in ob tem izrazili skrb za položaj novinarjev na RTV Slovenija, "ki se jim tako le podaljšuje agonija in svoje delo vse težje opravljajo, tako da bo imela odločitev tudi nepopravljive kadrovske posledice".

"Zaradi politično motiviranih, nekompetentnih in škodljivih potez vodstva javna radiotelevizija ne opravlja več svojega poslanstva, izgublja ugled in postaja nerelevantna. Ohranjanje statusa quo, ki mu je odločitev ustavnega sodišča dodala le nova pravna tveganja, v nobenem primeru ne more biti ne v interesu države ne v interesu državljanov, še najmanj pa v interesu RTV Slovenija," so še sporočili iz društva novinarjev. 

Ob tem ustavno sodišče pozivajo, da nemudoma nadaljuje razpravo in se javno zaveže, do katerega datuma bo opravilo končno presojo ustavnosti zakona.

Predsednica novinarskih sindikatov: Ženski del ustavnega sodišča razmišlja drugače kot moški 

Predsednica Koordinacije novinarskih sindikatov RTVS in vodja stavkovnega odbora Helena Milinković ocenjuje, da je ustavno sodišče z začasnim zadržanjem izvajanja dela novele zakona o RTVS postavilo "ustavno pravico do ohranjanja mandata nad ustavno pravico javnosti biti informiran in obveščen. Pa tudi nad ustavno pravico zaposlenih do svobode izražanja in dostojanstva ter nad pravico državljanov do demokratične odločitve na referendumu."

V odzivu je predsednica Milinkovićeva povedala, da so pričakovali, da sodišče ne bo enotnega mnenja: "Izkazalo se je, da predvsem ženski del ustavnega sodišča razmišlja drugače kot moški del."

Sodišče je z omenjeno začasno odredbo po besedah Milinkovićeve ustvarilo "pravno luknjo oz. zmedo, za katero ne vemo, kaj bo točno pomenila za prihodnost RTVS in upravljanje javnega medija".

Milinkovićeva: Upamo, da bo sodišče zadevo obravnavalo prioritetno 

"Seveda spoštujemo odločitev sodišča. Živimo v demokratični državi in odločitev sodišča je ne nazadnje dokončna. Upamo pa, da bo sodišče vendarle, kot je zapisalo v svoji odločitvi, še naprej prioritetno obravnavalo zadevo in jo vsebinsko razdelalo. Ob tem upamo, da bo delovalo v skladu s priporočili Evropske komisije, ki je tudi v poročilu o vladavini prava priporočila, da organi nadzora in pregona primere, ki zadevajo medije in medijsko svobodo, obravnavajo prednostno. In upamo, da se bo to zgodilo v čim krajšem času," je dejala.

Po njenih besedah se mudi, ker začasno zadržanje izvrševanja dela novele zakona o RTVS "pomeni bianco menico za trenutno vodstvo, programski svet in nadzorni svet RTVS, da lahko s svojim delom nemoteno nadaljujejo, kar pomeni še nadaljnji razkroj javne radiotelevizije".

"To, kar javnost gleda že leto in pol, kar se dogaja v informativnem programu televizije, bo zdaj usoda celotne javne radiotelevizije. In upam, da so ustavni sodniki na to pomislili in bodo s svojo odločitvijo ne nazadnje tudi javno prevzeli odgovornost za prihodnost tega medija. Ker prihodnost javne televizije pomeni tudi prihodnost demokracije v tej državi," je poudarila sogovornica.

Zaposleni odhajajo z javne RTVS

Na novinarski konferenci prejšnji teden je povedala, da bodo stavkovnemu odboru predlagali zaostrovanje stavkovnih aktivnosti na RTVS, ne glede na odločitev ustavnega sodišča, saj so razmere "akutne".

Med drugim se nadaljujejo odhodi zaposlenih. "Bojim se, da je ta odločitev ustavnega sodišča mogoče še koga prepričala, da zapusti javno RTVS in ne vztraja več. Bojimo se, da bodo zdaj tisti, ki so vztrajali leto in pol in se izpostavili, popustili, ker pač tega boja sami ne zmoremo," je še povedala predsednica Koordinacije novinarskih sindikatov RTVS.

ZNP: Že zdaj se kaže, da bo morebitni novi svet RTV svetovnonazorsko povsem neuravnotežen

V Združenju novinarjev in publicistov (ZNP) pozdravljajo odločitev ustavnih sodnikov in izražajo upanje, da bo ustavno sodišče tudi pri vsebinski presoji omenjenih določb ugotovilo, da so neustavne, in jih razveljavilo.

"Že od vsega začetka namreč v ZNP opozarjamo, da je novela, ki jo je sprejela vlada Roberta Goloba, namenjena izključno hitri, predčasni zamenjavi vodstva RTVS in nastavitvi ljudi, ki bodo lojalni novi vladi. Nikakor torej ne gre za to, da se z novelo umika politiko iz vodenja RTV, kot to zatrjujejo vlada in nekatere nevladne organizacije, tesno povezane z njo. Slednje dokazujejo že prva imenovanja novih članov sveta RTV, ki pod krinko demokratičnih postopkov potekajo izključno po političnem ključu. Že zdaj se kaže, da bo morebitni novi svet RTV svetovnonazorsko povsem neuravnotežen, nagnjen izrazito v levo, kar je natanko to, na kar smo opozarjali v ZNP, da se bo zgodilo," so v sporočilu za javnost zapisali v združenju. 

Ob tem ustavno sodišče pozivajo, da sporne novele prepozna kot neustavne in s tem vsakokratni politiki onemogoči, da takoj po prevzemu oblasti zamenja vodstvo RTV.

"Zdajšnji zakon o RTV ni optimalen, vseeno pa vsakokratni vladi preprečuje takojšnje kadrovanje na RTV, s čimer slednji tudi daje določeno stabilnost. Tudi trenutno stanje na RTV po naši oceni ni takšno, kot jo prikazuje manjša skupina političnih aktivistov na RTV, ki so očitno prepričani, da RTV pripada le njim, in hkrati zmerjajo vse ostale novinarje, da so neprofesionalni in pristranski. Prav tako zaradi odločanja ustavnega sodišča RTV ne bo paralizirana. Vsi postopki in delo na RTV bolj ali manj tečejo kot običajno. Res pa je, da želijo nekateri stanje na RTV za politične potrebe prikazati kot kaotično," so še prepričani v ZNP. 

Peter Gregorčič, Matej Avbelj
Novice Gregorčič in Avbelj o zadržanju zakona o RTV: Druge možnosti ustavno sodišče sploh ni imelo
Nataša Pirc Musar
Novice Na odločitev ustavnega sodišča se je odzvala tudi Pirc Musarjeva
Marko Milosavljević
Novice Marko Milosavljević: Ustavno sodišče je nekonsistentno