Torek, 2. 7. 2013, 19.27
9 let
Pred dopustom ne pozabite na zdravstveno zavarovanje za tujino

Na zavodu za zdravstveno zavarovanje (ZZZS) pojasnjujejo, da imajo osebe, ki so obvezno zdravstveno zavarovane v Sloveniji, v času začasnega bivanja v tujini zagotovljene pravice do nujnih oziroma potrebnih zdravstvenih storitev.
Z evropsko kartico lahko v državah članicah EU-ja uveljavljate zdravstvene storitve, ki so potrebne iz medicinskih razlogov, neposredno pri zdravnikih in zdravstvenih ustanovah, ki so del javne, državne zdravstvene mreže.
Na ZZZS-ju poudarjajo, da se z vstopom Hrvaške v EU s 1. julijem za turiste ni spremenilo nič posebnega, saj je Slovenija na Hrvaškem na podlagi sporazuma že prej uveljavljala nujne zdravstvene storitve z evropsko kartico.
Bodo pa spremembe občutili Slovenci, ki živijo na Hrvaškem, saj bodo po novem deležni nekoliko večjega spektra storitev. Sporazumi med državami namreč določajo le pravico do nujnih zdravstvenih storitev, evropska zakonodaja pa določa večji obseg nujnih in potrebnih storitev glede na naravo in dolžino bivanja v določeni državi.
Z evropsko kartico lahko pravico do nujnega zdravljenja in nujne medicinske pomoči sicer uveljavljate tudi v Švici, Avstraliji, Črni gori, Makedoniji in Srbiji.
Tovrstna zavarovanja namreč po njihovih besedah krijejo stroške nujnega zdravljenja in nujne medicinske pomoči v tujini brez neposrednega plačevanja storitev tako v zasebnih kot tudi v javnih, državnih zdravstvenih ustanovah in omogočajo dostop do vrste drugih praktičnih storitev, kot so na primer prevoz zavarovane osebe do zdravstvene ustanove v tujini ali po potrebi v domovino, pravno pomoč, premagovanje jezikovnih preprek in pomoč svojcem.
Pojasnjujejo, da njihovo zavarovanje za tujino krije stroške nujne medicinske pomoči, nujne zdravstvene prevoze do bolnišnice ali klinike, nujno zdravljenje v bolnišnici ali kliniki, nujne zobozdravstvene storitve, iskanje in reševanje zavarovanca, odvetniške storitve, prevoz obolelega, poškodovanega ali umrlega zavarovanca v domovino in stroške pomoči svojcem obolelega, poškodovanega ali umrlega zavarovanca, vse to seveda v okviru zavarovalne vsote, ki jo stranka izberete ob sklenitvi zavarovanja.
Glede stroškov zavarovanja so nam pojasnili, da na primer skupna premija za družinsko zavarovanje za Hrvaško za osem dni znaša 16,88 evra, pri čemer krijejo zavarovalne stroške do 25.000 evrov, lahko pa izberete tudi premijo za 25,34 evra, ki vam krije stroške do 50.000 evrov.
Strankam zato ponujajo nabor medicinskih storitev v tujini, ki jih v nujnih primerih, kot sta nenadna bolezen ali nezgoda, krijejo neposredno izvajalcu v tujini, in sicer za obisk zdravnika, nakup zdravil, bolnišnično zdravljenje, nujne prevoze po zraku ali cesti v tujini in vrnitev domov zaradi zdravstvenih vzrokov, nujne zobozdravstvene storitve, repatriacijo tudi v primeru smrti zavarovane osebe, povrnitev telefonskih stroškov za vse odhodne in dohodne asistenčne klice in vse stroške organiziranja pomoči in obveščanja svojcev.
Za 90-dnevno osnovno zavarovanje Coris znaša posameznikova premija 44,3 evra, družinska 90-dnevna polica pa stane 79,4 evra. Za skupinsko 90-dnevno zavarovanje je premija na člana skupine 26,5 evra. Premije zavarovanja Coris so enake za vse države sveta brez izjem.