Poslanke in poslanci so z 51 glasovi za in 28 glasovi proti sprejeli novelo zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih. Shod koalicije Za otroke gre že napoveduje zbiranje podpisov za referendum.
V ZL so novelo vložili v zakonodajni postopek, da bi, kot so navedli, odpravili protiustavno in sistemsko diskriminacijo, ki jo omogoča trenutni pravni red. Že pred glasovanjem o noveli kot celoti so poslanci zavrnili dopolnilo NSi, po katerem bi iz novele umaknili določbo, ki po uveljavitvi novele predvideva prenehanje veljavnosti zakona o registraciji istospolne partnerske skupnosti.
Proti poslanci SDS, NSi in nekateri poslanci DeSUS
V razpravi v DZ so novelo poleg predlagateljev, poslancev ZL, podprli poslanci SD, ZaAB in SMC. Proti so bili v SDS in NSi, v DeSUS pa so bili neenotnih stališč. Štirje poslanci so bili proti, trije za, dva sta prijavila prisotnost, a nista glasovala, ena poslanka pa je bila odsotna.
Med zagovorniki je bilo v razpravi slišati, da je za sprejem novele skrajni čas, saj je treba odpraviti diskriminacijo. Istospolni pari so v slovenski družbi realnost, s podelitvijo pravic njim pa nihče nič ne izgublja, so ocenjevali. Nasprotniki so opozorili, da matere narave ni mogoče spremeniti z zakonom. Kot menijo, je mama mama, tudi če je otrok zaradi različnih okoliščin primoran živeti drugače. Ne strinjajo se z redefinicijo zakonske zveze, po kateri v besedilu ne bi bilo več besed mož in žena.
Nasprotniki že napovedali boj za referendum
Skoraj sedemurno razpravo v DZ je na shodu z naslovom Dan ljubezni pred državnim zborom popoldne spremljalo okoli dva tisoč ljudi, ki so izrazili nasprotovanje noveli. Voditelji koalicije Za otroke gre!, ki so shod pripravili, so pri tem poudarjali, da posvojitev ni pravica, temveč ima otrok pravico do posvojitve v najboljše okolje. Sovoditelj koalicije Aleš Primc je napovedal, da bo v primeru sprejema novela njihova prva naloga zbrati podpise za referendum. Na drugi strani se je v istem času pred poslopjem DZ zbralo okoli 10 podpornikov novele.
Protestniki: Ta zakon ruši družino
Na shod so v znak nasprotovanja noveli udeleženci prinesli transparente z napisi Za zdravo pamet, To so naši vnuki in vnukinje, Sem mati, ne starš 2, Ta zakon ruši družino, Na poroki želim biti ženin, ne oseba B, Je suis otrok in podobnimi. Zbrane so med drugim nagovorili sovoditelja koalicije Za otroke gre Metka Zevnik in Aleš Primc ter predsednik društva Družinska pobuda Tomaž Merše.
Metka Zevnik: Posvojitev ni pravica odraslih
Poslancem, ki so bili noveli naklonjeni, je Zevnikova očitala brezčutnost in nespoštovanje vzgojnega poslanstva starih staršev in nemajhne vloge staršev za stabilnost slovenske družbe. Stari starši namreč nimajo pravice posvojiti svojih vnukov, v posvojitev pa bi jih lahko po novem dobili tudi istospolni pari, je pojasnila. Ob tem je poudarila, da posvojitev ni pravica odraslih, temveč ima otrok pravico, da je posvojen v najboljše okolje. Že po ustavi mora država varovati materinstvo, očetovstvo, otroke in mladino ter ustvariti za to varstvo potrebne razmere.
Bojijo se, kaj se bo zgodilo v šoli
Šola bi po mnenju Meršeta morala biti varen prostor za zdrav razvoj otroka brez vsiljevanja dvomov glede spola, identitete, spolne usmerjenosti in eksperimentiranja s spolnimi praksami pri otrocih v najobčutljivejših fazah njihovega odraščanja. Boji pa se, da bi se v šolah zaradi sprejema novele lahko zgodilo ravno to. Meni, da bodo otroci, ki bodo ostali brez staršev, pogosto dani v posvojitev homoseksualnim parom. Izkušnje iz držav, kjer je takšna zakonodaja že sprejeta, namreč po njegovih besedah kažejo, da se namesto kriterija najboljše koristi za otroka pojavljajo zahteve za enakomerno dodeljevanje otrok istospolnim parom.
Primc: Kot starši smo dolžni narediti vse za dobrobit otrok
Po besedah Primca pa so poslanci sestavili "pretkan načrt, da ob medijskem neporočanju o tej temi na hitro, skorajda brez razprave, po skrajšanem postopku sprejmejo ta zakon". A ljudje so postali pozorni in se organizirali, zato je shod po njegovih besedah poklon materinski in očetovski ljubezni ter ljubezni otrok do svojih staršev. Poudaril je, da ne nasprotujejo nikomur, a da so kot starši dolžni narediti vse za dobro otrok. Njihova naloga pa je predstaviti ljudem argumente in jim dati možnost, da odločijo oni.
Pred parlamentom tudi podporniki
Pred državnim zborom pa se je zbrala tudi skupina ljudi, ki novelo zakona podpira.