Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
23. 5. 2008,
15.51

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 23. 5. 2008, 15.51

8 let, 9 mesecev

Poslanca SD pozvala vlado k poplačilu škode ribičem

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Poslanca SD Aurelio Juri in Breda Pečan sta vlado pozvala k ponovnemu premisleku odločitve, da ribičem ne bo povrnila škode, nastale v času veljave hrvaške zaščitne ekološko-ribolovne cone (ERC).

Iz urada vlade za komuniciranje (Ukom) so v četrtek sporočili, da vlada zahtevi za poplačilo nastale gospodarske škode, ki je po navedbah Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije nastala ribičem zaradi enostransko razglašene hrvaške ERC tudi za članice EU med 1. januarjem in 16. marcem, ni mogoče ugoditi, ker ERC ni imel nikoli nikakršnih učinkov in ni veljal za Slovenijo in slovenske ribiče.

Juri: Vlada ribičem ni upala zajamčiti povrnitve škode Juri je nad odločitvijo vlade izrazil presenečenje, saj je v omenjenem času spodbujala ribiče k nadaljevanju dejavnosti na odprtem morju in jim v primeru težav obljubljala zaščito. Pri tem si po njegovih navedbah "ni upala pojasniti, kako naj bi zaščito izvedla, še manj pa zajamčiti ribičem, da bi jim v primeru zasega izlova in bark takoj povrnila škodo".

Podjetje Riba ne bo dobilo povrnjene škode v višini 206.000 evrov

Sedaj pa se je odločila, da ribičem izolskega podjetja Riba ne bo povrnila škode, ki so jo utrpeli v času razglasitve ERC, ker se v strahu, da jim hrvaški organi ne bi zasegli izlova ali celo ladji, niso podali na tradicionalna lovišča na odprto morje, kjer je veljala ERC, je dejal Juri. Zahtevek za povrnitev škode v višini okoli 206.000 evrov je namreč na Kmetijsko gozdarsko zbornico Slovenije naslovilo samo podjetje Riba, ta zahtevek pa je sedaj vlada s četrtkovo odločitvijo zavrnila.

Pečanova: Podjetje Riba ni bilo edino, ki je utrpelo škodo Pečanova je ob tem poudarila, da je podjetje Riba utrpelo največjo škodo, da pa so škodo utrpeli tudi najmanj trije kočarji, ki na odprtem morju lovijo plavo ribo, saj je sezona lova na te ribe prav od novembra do aprila. Ob tem je poudarila, da bi bilo korektno, če bi vlada sedaj škodo ribičem poravnavala, saj so dobili "večkratne, nedvoumne in ponovljene ustne spodbude tako z zunanjega kot kmetijskega ministrstva, naj nadaljujejo svojo redno dejavnost tudi v odprtih vodah, saj bodo poskrbeli za njihovo zaščito," ne da bi pri tem pojasnili, kakšno. Vlado pa je pozvala k premisleku, ali želi ohraniti morsko ribištvo in izpostavila, da Sloveniji "del suverenosti na slovenskem morju zelo jasno in zelo konkretno izkazujejo" prav ribiči s svojo gospodarsko dejavnostjo.

Juri: Vlada je nesramna in se spreneveda

Utemeljitev vlade, da ERC ni imel nikoli nikakršnih učinkov, torej, da so si ribiči sami krivi, če so ostali doma, je "neverjetna nesramnost in sprenevedavost, ki kaže na njen odnos do morja in do panoge", je dejal Juri.

Juri: Strah ribičev je bil več kot upravičen Učinek uveljavitve ERC je bil namreč za izolske ribiče ob pomanjkanju ustreznih, otipljivih in uporabnih zagotovil vlade "gromozanski", saj so se bali ne samo izgube izlova, ampak tudi izgube svojega osnovnega sredstva eksistence - barke. Pečanova je ob tem spomnila, da so hrvaške oblasti kmalu po uveljavitvi cone zajele italijansko ladjo, "tako da ni bilo nobenega dvoma," da bi se to zgodilo tudi slovenskim ribičem. Juri je še pristavil, da so se v tistem času tudi močnejši italijanski ribiči, z mnogo močnejšim političnim zaledjem, umaknili iz voda hrvaške ERC.

Ne spreglejte