Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
22. 7. 2009,
15.30

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 22. 7. 2009, 15.30

9 let

Policisti opozarjajo na varnost kopalcev in potapljačev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Največ utopitev kopalcev policisti beležijo v rekah, sledijo morja in jezera, je ob predstavitvi preventivnih ukrepov za večjo varnost v in ob vodi dejal Boris Rojs z Generalne policijske uprave.

Višji policijski inšpektor v Sektorju splošne policije v Upravi uniformirane policije na Generalni policijski upravi Boris Rojs je obenem svetoval, da se ljudje poslužujejo urejenih kopališč in kopalnih voda. Črna kopališča po njegovih besedah namreč nimajo organizirane reševalne službe, prav tako za samo kopališče nihče ne skrbi, zaradi česar je tudi vprašljiva kvaliteta vode.

Pogosto pride do utopitve s storitvijo samomora V zadnjih štirih letih so po Rojsovih besedah zabeležili 56 utopitev, v zadnjega pol leta pa še dodatnih sedem, torej skupno 63, kar pomeni približno 14 utopitev na leto. Do utopitve pa lahko pride tudi s storitvijo samomora, je še pojasnil ter dodal, da so v zadnjih štirih letih zabeležili 80 samomorov z utopitvijo (od skupno 1830 vseh samomorov). "Več samomorov z utopitvijo naredijo ženske," je še pojasnil.

Največkrat se utopijo moški med 44 in 64 leti

Sicer pa število utopitev med kopalci upada. Kot zanimivost je omenil, da se utopi več moških. Teh je bilo v zadnjih štirih letih 25, stari pa so bili med 44 in 64 let. "Pričakovali bi, da so otroci najbolj ogroženi, a temu ni tako, saj sta se v zadnjih štirih letih utopila le dva otroka, stara med sedem in 14 let," je še dodal.

Tudi preobremenjen želodec je lahko vzrok utopitve V kolikor pride do utopitve na urejenem kopališču, je vzrok zanjo najpogosteje kakšna bolezen, medtem ko pa je na neurejenih kopališčih najpogostejši vzrok poleg alkoholiziranosti in neupoštevanja pravil tudi izčrpanost ljudi ali preobremenjen želodec, če je posameznik nedavno obedoval.

Vsak je dolžan pomagati po svojih zmožnostih

Rojs je še poudaril, da je dolžnost vsakega človeka, da takoj obvesti pristojne službe v primeru, da opazimo utapljajočo osebo. Po svojih zmožnostih je vsak dolžan pomagati, v nasprotnem primeru pa je ob ugotovitvi kršitve predpisana globa 400 evrov, je še dodal.

Pri potapljačih je največji problem pretiravanje Inštruktor za potapljanje v specialni enoti Generalne policijske uprave Milan Tomažin pa je dejal, da imajo v enoti šest policajev potapljačev, ki med drugim na terenu v vodi pomagajo kriminalistični policiji. Sicer pa je za utopitev potapljačev redko kriva tehnika, najpogosteje je človeški faktor tisti, ki botruje tragični nesreči, saj posameznik pretirava in preceni svoje zmožnosti. Zato policisti opozarjajo, da potapljači ne precenjujejo svojih zmožnosti in se potapljajo v paru, obenem pa svetujejo, da se pred potopom pozanimajo se o lokacijah, kjer se potapljajo.

Ne spreglejte