Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
6. 5. 2008,
14.42

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 6. 5. 2008, 14.42

8 let, 9 mesecev

Pet poslanskih skupin vložilo zahtevo za izredno sejo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
SD, LDS, Zares, Lipa in DeSUS želijo na izredni seji odločati o razpisu prehodnega posvetovalnega referenduma o ukinitvi komisije za preprečevanje korupcije.

Po besedah Mirana Potrča (SD) je to edina možnost, če želijo vplivati na to, ali naj komisija ostane. Zahtevo predstavili vodje poslanskih skupin Kot je na novinarski konferenci - udeležili so se je vodje vseh petih poslanskih skupin - dejal Potrč, so se za vložitev zahteve odločili potem, ko je državni zbor odločanje o predlogu zakona o omejitvah in prepovedih za nosilce javnih funkcij, ki med drugim določa tudi datum, ko naj bi bila ukinjena Kosova komisija, preložil na eno izmed naslednjih sej oziroma "za nedoločen čas".

Edina možnost je predhodni posvetovalni referendum

V koaliciji so po njegovih besedah slednje storili zato, ker so se zavedali, da bo v primeru, da bo zakon sprejet, opozicija nanj vložila zahtevo za zakonodajni referendum, zato so ji to želeli preprečiti tako, da so glasovanje o zakonu preložili za nedoločen čas. "Glede na to, smo se odločili za edino možnost, to je, da vložimo zahtevo za sklic izredne seje za predhodni posvetovalni referendum," je dejal Potrč.

Referendum predlagajo 22. junija Potrč upa, da bo DZ njihovo zahtevo za razpis referenduma na izredni seji podprl, če bo, pa kot datum izvedbe referenduma v petih poslanskih skupinah predlagajo 22. junij, ko naj bi volivke in volivci po do zdajšnjem predlogu na referendumu odločali tudi o pokrajinah.

Kovačič: Referendumsko vprašanje je nejasno Referendumsko vprašanje v predlogu za razpis posvetovalnega referenduma o komisiji za preprečevanje korupcije je sugestivno in nejasno zastavljeno, meni poslanec SDS Dimitrij Kovačič. Kovačič je dejal, da je predlog za posvetovalni referendum o t.i. Kosovi komisiji vložen površno in ne dovolj pripravljeno, da bi se lahko referendum izvedel 22. junija.

"Komisija se ne ukinja" "Poslovnik namreč določa, da mora biti predlog za razpis posvetovalnega referenduma vložen 30 dni pred naslednjo sejo," je pojasnil poslanec SDS in opozoril, da se majska seja začne šele 19. maja. Po Kovačičevih besedah se komisija za preprečevanje korupcije ne ukinja, ampak nadomešča z računskim sodiščem, ki bi prevzelo okrog 90 odstotkov pristojnosti komisije za preprečevanje korupcije.

"Komisija zaradi delovanja Kosa ni ohranila zaupanja" Prepričan je, da je računsko sodišče bolj neodvisno od t.i. Kosove komisije in da ima bolj strokovne reference. Dodal je še, da protikorupcijska komisija zaradi delovanja njenega predsednika Draga Kosa ni ohranila zaupanja, ki ga je imela ob svoji ustanovitvi. Pri tem je Kovačič spomnil na pravnomočno sodbo vrhovnega sodišča, da je pri izpisu telefonskih klicev nekdanjega novinarja TV Slovenija Tomaža Ranca, ki jih je kot kriminalist leta 1999 pridobil Kos, prišlo do posega v človekove pravice.

Horvat: Referendum je nesmiseln V NSi pobude za razpis referenduma o ukinitvi komisije za preprečevanje korupcije ne bodo podprli, saj se jim referendum o tem v tem trenutku zdi nesmiseln, je povedal vodja poslanske skupine NSi Jožef Horvat.

Horvat zavrnil Potrčeve navedbe Ob tem je Horvat tudi zavrnil navedbo vodje poslanske skupine SD Mirana Potrča, da je koalicija glasovanje o zakonu o omejitvah in prepovedih za nosilce javnih funkcij z aprilske seje preložila na eno izmed naslednjih sej samo zato, da bi opoziciji preprečila vložitev zahteve za sklic naknadnega zakonodajnega referenduma. Kot je dejal, o tem takrat, ko so izglasovalo takšno rešitev, niso razmišljali.

Jelinčič: Predlog je poceni nabiranje političnih točk Vodja poslanske skupine SNS in predsednik te stranke Zmago Jelinčič je povedal, da njihova poslanska skupina ne bo podprla predloga petih poslanskih skupin. Po Jelinčičevem mnenju gre pri predlogu zgolj za nabiranje predvolilnih točk.

Jelinčič: Referendum ni fer Jelinčiču se, kot je dejal, "ne zdi fer", da skušajo v času, ko so pokojnine nizke, ko cene naraščajo in ko ljudje na splošno živijo slabo, "neke stranke skozi okno vreči 2,5 milijona evrov za pripravo referenduma".

Ne spreglejte