Ponedeljek, 2. 12. 2013, 11.13
9 let
Pahor zadovoljen s štirimi točkami dogovora med strankami

To je po sestanku dejal predsednik republike, ki je vesel dogovora o štirih točkah dogovora. Štiri stranke, PS, SDS, DL in NSi, ki imajo v parlamentu dvotretjinsko večino, bodo predvidoma do konca januarja obravnavale predlog spremembe volilnega sistema, po katerem bi imeli volivci odločilen vpliv na izvolitev kandidatov posamezne stranke na ravni volilne enote. Uvedli bi obvezni absolutni preferenčni glas, prag za uvrstitev strank v parlament pa bi se dvignil s štirih na pet odstotkov, je dejal Pahor v izjavi novinarjem.
Voditelji strank so se strinjali, da se bodo do začetka marca dogovorili o načinu in vsebini usklajevanja "nekaterih ključnih rešitev za razvoj in modernizacijo Slovenije". Pahor je tudi povedal, da je predsednica vlade Alenka Bratušek obljubila sklic sestanka vseh strank po objavi stresnih testov bank in razpravo o ukrepih v zvezi s tem. Poenotili so se še o tem, da bodo razpravljali o pobudah in zakonodajnih rešitvah za krepitev pravne države.
Pahor je ponovil, da bo te dni začel s postopki za čim prejšnje imenovanje novega senata Komisije za preprečevanje korupcije (KPK). Želi si, da bi od državnega zbora, vlade, kvalificiranih nevladnih organizacij ter od uradniškega in sodnega sveta v 30 dneh dobil predloge za člane izbirne komisije, ki bo predlagala kandidate za člana senata. Predsednik bo še ta teden dal tudi javni poziv, naj se prijavijo vsi, ki menijo, da lahko opravljajo delo člana ali predsednika senata KPK.
Bratuškova je še napovedala, da bo strankam ponudila tudi razpravo o zakonu o Slovenskem državnem holdingu in o ustavnem zakonu o fiskalnem pravilu. Premierka je sicer razočarana, da ni dobila podpore za dogovor, da bi se politiki zavezali, da ne bodo javno obračunavali z nosilci institucij pravne države, ki se ukvarjajo z odkrivanjem in pregonom kaznivih dejanj.
Predsednik SDS Janez Janša je ocenil, da so dosegli "nekaj približkov dogovorov" glede sprememb volilnega sistema. Dane so bile nekatere obljube glede drugačnega ravnanja vlade v smislu usklajevanja nekaterih ključnih ukrepov, je dejal. Tako Janša kot predsednica NSi Ljudmila Novak sta izpostavila obljubo premierke za sklic koordinacije predsednikov strank takoj po rezultatih stresnih testov, ki naj bi bili sicer znani 13. decembra.
Pred sestankom je v javnost prišlo pismo predsednika SDS Janeza Janše predsedniku Pahorju, ki ga je največja opozicijska stranka objavila na svoji spletni strani.
Janša je v pismu Pahorju zapisal, da si SDS že dolga leta prizadeva za bolj pravičen volilni sistem, pri katerem bi volivci neposredno izbirali svoje predstavnike, hkrati pa bi rezultat volitev omogočal hitro in učinkovito sestavljanje vlade ter oblikovanje močne izvršilne oblasti ob istočasno enotni in močni opoziciji. "Iz odločitev organov SDS izhaja opredelitev, da bo SDS podprla tudi vsak delni korak k takšnim dopolnitvam obstoječega volilnega sistema, ki bi sledile prej opisanim načelom," je Janša poudaril v pismu.
Predlaganih sprememb po besedah predsednika DeSUS Karla Erjavca ne podpirajo niti v DeSUS. Je pa potrdil, da so se stranke, ki jih podpirajo, dogovorile, da se bodo o tem še pogovarjale. Ali bi te stranke lahko sestavile ustavno večino, pa Erjavec težko reče.
Predsednik SLS Franc Bogovič je v zvezi s tem poudaril, da je korupcija v družbi ključen problem. Je pa opozoril, da niti koalicija niti opozicija ne lani in ne letos ni dobila predse svežnja zakonov, ki bi izboljšali zakonodajo na področju boja proti korupciji. "To nas očitno čaka v nadaljevanju," je pojasnil Bogovič.