Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
20. 1. 2009,
14.01

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 20. 1. 2009, 14.01

9 let, 2 meseca

Pahor z Janšo o partnerstvu za razvoj

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Premier Borut Pahor je pojasnil, da se je v ponedeljek sestal s predsednikom SDS Janezom Janšo, s katerim sta govorila o Janševem predlogu partnerstva za razvoj.

Pahor meni, da pri tem ne gre le za premagovanje krize, ampak za nadaljnje razvojne zasnove. Po njegovih napovedih naj bi se naslednji teden sestali vsi predsedniki parlamentarnih strank. Pahor: Janševa pobuda je vzajemna Za Pahorja je partnerstvo sicer treba postaviti v okvir tega, čemur sam pravi "nova razvojna paradigma". Janševa pobuda je po Pahorjevih besedah vzajemna, koalicija pa se je na zadnjem vrhu o njej načeloma strinjala, da je koristna.

Janša: Ključna vsebina sporazuma bo seznam predpisov, ki jih bo treba usklajevati Predsednik SDS Janez Janša je v izjavi za medije dejal, da je ključna vsebina sporazuma o partnerstvu za razvoj seznam predpisov, ki jih bo treba usklajevati, in vsebina teh predpisov. "Pričakujem, da glede same forme in kaj bo pisalo v tem sporazumu, tukaj ne bo nobene od parlamentarnih strank zavlačevala," je še poudaril Janša.

Pahor naj bi v naslednjih dneh sklical bodoči partnerski svet Janša je pojasnil, da naj bi predsednik vlade Borut Pahor v prihodnjih dneh sklical partnerski svet oz. "tisto, kar naj bi kasneje postalo partnerski svet, se pravi predsednike parlamentarnih strank, kjer bi skušali uskladiti besedilo tega sporazuma".

"Ko gre za samo vsebino predlogov, je v tem predlogu koalicije oz. v tem tekstu, ki ga je posredoval premier, zgolj drugi del, tehnični del, kako naj bi oblika funkcionirala, vsebinskega dela pa ni," je prepričan predsednik največje opozicijske stranke.

"Tako da ostaja zgolj ta tekst, ki ga je pripravil naš strokovni svet," je zatrdil. "Poudarjam pa, da to ni ključna vsebina tega sporazuma, ki ga dogovarjava, ključna vsebina bo seznam predpisov, ki jih bo treba usklajevati, in vsebina teh predpisov," je dodal.

Partnerstvo v prejšnjem mandatu je bilo dobro Janša pričakuje, da glede same forme in kaj bo pisalo v tem sporazumu, ne bo nobena od parlamentarnih strank zavlačevala. "Imamo primer partnerstva iz prejšnjega mandata, ki je dober," je dejal in dodal, da so svoj predlog utemeljili na tem primeru. Janša upa, da bo odnos enak tudi sedaj, "ko se so strani zamenjali".

"To, kar smo mi predlagali, se skoraj dobesedno drži modela iz prejšnjega mandata. Enake obveznosti, kot smo jih imeli mi kot vlada, predvidevamo za novo vlado, enaka obveznosti, kot jih je imela takrat opozicija, predvidevamo sedaj za opozicijo," je še dejal Janša v izjavi za medije.

"Pričakujemo, da bo Pahor zagotovil sodelovanje svoje koalicije" Glede današnje izjave Zaresa o partnerstvu za razvoj pa so v SDS v sporočilu za javnost zapisali, da pričakujejo, "da bo predsednik vlade, ki je ponudil partnerstvo, zagotovil sodelovanje svoje koalicije. Ne gre za nezaupnico našemu predlogu, temveč za nezaupnico predsedniku vlade, ki je takšno partnerstvo predlagal v svojem nastopnem nagovoru".

Zares za sodelovanje z opozicijo in proti partnerstvu 2+10 Povezovanje različnih političnih opcij, ki so mu v stranki Zares "načelno naklonjeni", je lahko nevarno in škodljivo, če se uporablja nekritično, je danes na novinarski konferenci dejal predsednik Zaresa Gregor Golobič. Partnerstva 2+10 po njegovih besedah ne bo, v stranki pa podpirajo sodelovanje v iskanju ukrepov za izhod iz finančne krize.

Golobič kritično do partnerstva za razvoj "Samo srečevanje političnih strank in samo iskanje soglasja preko ločnice koalicija - opozicija ne more biti nadrejeno temu, da se sprejema odločitve, da so te odločitve pretehtane, da so te odločitve pravočasne in da nosi zanje tisti, ki jih sprejema in je zanje pristojen, tudi polno odgovornost," je pojasnil Golobič.

Pobuda partnerstva 2+10 za razvoj, ki jo je podal predsednik SDS Janez Janša, po Golobičevih besedah "ignorira temeljne načelne predpostavke", ta neustraznost pa se kaže tako v vsebini kot tudi "v obliki oziroma v postopkih, ki jih predvideva". Kot je pojasnil, pobuda po vsebinski plati "zelo nekritično povzema mnoge sporne usmeritve prejšnje vlade", in sicer med drugim usmeritev v gospodarsko rast kot najvišjo pravo vrednoto, nedorečenost razmerja med javnim in zasebnim na mnogih podorčjih, klimatske spremembe v pobudi pa so "izrazito podrejene".

V Zares predvsem za partnerstvo v zvezi z gospodarsko krizo Po predlogu stranke Zares bi se morali najprej omejiti na področje gospodarske krize, "ki je urgentno". Vlada bi morala ob iskanju partnerjev za dialog "po celotni nevladni sferi" tudi "v bloku parlamentarnih strank najti način, kako izmenjati poglede, argumente, izkušnje" in tako prispevati k boljšim rešitvam, je dejal Golobič. Priložnost za pogovor in sodelovanje pa v Zaresu vidijo tudi ob nekaterih drugih temah, kot so regionalizem, soočanje s klimatskimi spremembami, ustavne spremembe in spremembe volilne zakonodaje.

"Sodelovanje ne sme biti odveza od odgovornosti za nobeno izmed strani" Kot je poudaril Golobič, "takšno sodelovanje ne more biti odveza od odgovornosti tako ene kot druge strani, ki vstopajo v tak dialog. Opozicija ima svoje pristojnosti in odgovornosti, enako velja za vladajočo koalicijo." Prav tako takšno sodelovanje "ne more in ne sme posegati v pristojnosti različnih institucij in tudi ne presegati ločenosti vej posameznih oblasti".

Jelinčič: Partnerstvo za razvoj se je pokazalo kot dober način sodelovanja Partnerstvo za razvoj se je že v prejšnjem mandatu pokazalo kot dober način delovanja in sodelovanja, je povedal predsednik SNS Zmago Jelinčič. Kot je poudaril, je s sodelovanjem na ta način smiselno nadaljevati, toliko bolj zaradi "krizne situacije, v kateri država je".

"Gre za delovanje strank v dobrobit lastne države" Jelinčič verjame, da lahko s partnerstvom "naredimo marsikaj dobrega". Po njegovih besedah za takšno obliko sodelovanja niti ni potreben kakšen poseben sporazum. Kot je poudaril, je potrebna le zaveza, da bodo stranke delovale v dobrobit lastne države, da ne bodo podpirale tajkunizacije oziroma jo bodo preprečevale ter da bodo skrbele za varovanje nacionalnih gospodarskih interesov in nacionalnih interesov nasploh.

Kot je dejal, pa je predvsem pomembno, da se koalicija zaveže, da bo opozicijo obveščala o pripravljenih zakonih s tega področja. Pričakuje, da bo večina strank s pobudo o partnerstvu soglašala in jo sprejela.

V SLS pričakujejo, da jih bo v partnerstvo povabila koalicija V SLS pobudo za partnerstvo za razvoj podpirajo, vendar po besedah njenega predsednika Bojana Šrota v stranki pričakujejo, da jih bo vanj povabila koalicija. Po mnenju Šrota opozicijske stranke namreč med seboj partnerstva ne potrebuje, saj so v njem že po sami vlogi, ki jo imajo.

Šrotu se namreč zdi logično, da jih k partnerstvu povabi koalicija in ne opozicija. SDS je tako po njegovih besedah s tem, ko je predlagala partnerstvo, le opravila delo, ki bi ga morala opraviti koalicija.

Šrot: SLS bi v partnerstvo vstopila Na vprašanje, ali to pomeni, da predloga SDS ne podpirajo, je Šrot odgovoril, da idejo podpirajo, imajo pa nekatere svoje predloge, kaj naj bi bilo predmet tovrstnega partnerstva. To so "regionalna komponenta, vprašanje umika države iz gospodarstva in nekatera druga vprašanja". Sicer pa bi SLS po Šrotovih besedah v partnerstvo vstopila.

Erjavec za partnerstvo, a le na ravni reševanja gospodarske krize V DeSUS podpirajo sodelovanje v obliki partnerstva za razvoj, ne soglašajo pa s predlogom predsednika SDS Janeza Janše, je povedal predsednik DeSUS Karl Erjavec. Kot je poudaril, partnerstvo razumejo v smislu sodelovanja za izhod iz finančne in gospodarske krize, nasprotujejo pa, da bi v njegovem okviru "obravnavali praktično vse vsebine".

Erjavec svari pred brisanjem meje med pozicijo in opozicijo Preko tega partnerstva bi morali iti zlasti tisti zakonski predlogi, ki se nanašajo na blaženje oziroma premagovanje finančne in gospodarske krize, je dejal predsednik DeSUS. Posredovani predlog pa gre po njegovih besedah bistveno širše. Če bi preko partnerstva peljali praktično vse zakonske predloge, bi se po Erjavčevem mnenju "brisala meja, kaj pozicija in opozicija pomenita".

Erjavec se tudi ne strinja s časovnim okvirom 2+10, ki ga je predlagal Janša. Sicer pa pričakuje, da se bodo predsedniki parlamentarnih strank v kratkem sestali in o predlogu razpravljali. Če bo oblika partnerstva takšna, za kakršno se zavzema, ne vidi posebnih zadržkov, da bi DeSUS v njem sodeloval.

"Za izhod iz gospodarske krize moramo združiti vse potenciale" Za izhod iz gospodarske krize pa je po njegovem prepričanju prav, da "združimo vse potenciale, da skušamo čim hitreje sprejeti vse potrebne zakonske tekste in ukrepe". V tem smislu vidi partnerstvo kot koristno, saj bo po njegovem mnenju omogočilo hitrejše sprejemanje ukrepov.

Kresalova: V LDS smo zadržani do partnerstva za razvoj Predsednica LDS Katarina Kresal je poudarila, da so do predloga za ustanovitev novega partnerstva za razvoj v njeni stranki zadržani. Tako kot so bili zadržani pred štirimi leti, "ob ustanavljanju partnerstva za razvoj, v katerem nismo sodelovali", je še pojasnila Kresalova.

Kresalova tudi meni, da morata opozicija in pozicija opravljati vsaka svojo nalogo. "Pri ključnih nacionalnih projektih, še posebej pri reševanju posledic finančne krize, pa pričakujemo konstruktivno sodelovanje vseh strank," je še poudarila.

Pogovarjala sta se tudi o zakonu o žrtvah vojnega nasilja Sicer sta se z Janšo po Pahorjevih besedah med drugim pogovarjala tudi o zakonu o žrtvah vojnega nasilja. "Gre tudi za simbolno vprašanje, še vedno obremenjeno s celo vrsto dilem, ki jih bomo poskušali presekati," je ocenil Pahor, ki je opozoril še na potrebo po vzpostavitvi družbene atmosfere, potrebne za premagovanje problemov, "ki se zgoščajo".

Ne spreglejte