Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
26. 1. 2009,
15.48

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 26. 1. 2009, 15.48

9 let, 2 meseca

Pahor: V primerjavi s prejšnjim mandatom prišlo do minimalnih zamenjav

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Predsednik vlade Borut Pahor je v odgovoru na poslansko vprašanje Jožeta Tanka (SDS) znova zavrnil očitke o političnem kadrovanju in zamenjavah.

V primerjavi s prejšnjim mandatom je prišlo do minimalnih kadrovskih zamenjav, je dejal Pahor in opozoril, da nova vlada dela vse, da bi spremenila prakso, ki je Sloveniji škodovala v času tranzicije.

Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je namreč v poslanskem vprašanju spomnil na Pahorjeve besede, da bo nova vlada zamenjala le državne sekretarje, kadrovska metla pa se bo ustavila na ravni direktoratov, ter da ne bodo zamenjali nikogar na javni funkciji brez utemeljenega suma, da nekdo ni dobro opravil svojega dela.

Tanko o "kadrovskem vrtiljaku"

V nasprotju s temi napovedmi pa je vlada zamenjala med drugim nekatere direktorje direktoratov, generalne sekretarje ministrstev, direktorja Ukoma, nadzornike v Kadu in Sodu, je naštel Tanko. Pahorja je zato vprašal, ali so ti postopki zamenjav potekali po njegovi kadrovski paradigmi ter ali še vedno meni, da se "kadrovski vrtiljak" vrti v skladu z njegovimi napovedmi.

Pahor: Vlada je doslej razrešila le 13 ljudi Predsednik vlade je v odgovoru pojasnil, da je v državni upravi 123 položajnih delovnih mest, vlada pa jih je doslej razrešila 13 oziroma 10 odstotkov. Nobena od teh zamenjav ni bila politično motivirana; šest uslužbencev je za razrešitev zaprosilo, v treh primerih je šlo za sporazumen dogovor, v štirih primerih pa se je za zamenjavo odločil minister na podlagi zakona o javnih uslužbencih, je pojasnil Pahor.

Pahor meni, da je očitek o političnem kadrovanju neupravičen

V preostalih primerih pa gre za zamenjave v organih upravljanja, do katerih je prišlo večinoma zaradi poteka mandatov ali iz krivdnih razlogov. Premier je še opozoril, da v tem mandatu ni bil zamenjan noben načelnik upravne enote, medtem ko je bilo v prejšnjem mandatu 18 imenovanj brez javnega natečaja.

Očitek o političnem kadrovanju je po njegovem mnenju neupravičen tudi zato, ker je prejšnja vlada tik pred koncem mandata več kot 60 zaposlenih, ki so bili vezani na mandat tedanje vlade, zaposlila za nedoločen čas.

Tanko ni bil zadovoljen, predlaga razpravo v DZ-ju

Pahor ob tem poudarja, da se je nova vlada odločila za novo prakso, ki pa se nikoli ne uveljavi brez težav. Vlada po njegovih besedah dela vse, da bi spremenili prakso, ki je Sloveniji škodovala v času tranzicije. "Tudi če so bile na začetku skušnjave in pritiski, smo se na to hitro odzvali," pravi Pahor in poudarja, da je v primerjavi s prejšnim mandatom prišlo do zamenjav, ki so minimalne.

Tanko s Pahorjevim odgovorom ni bil zadovoljen in je predlagal, da DZ o njem na naslednji seji opravi razpravo.

Žerjav: Kdaj bo vlada resno pristopila k reševanju gospodarske krize?

Poslanec SLS Radovan Žerjav je premiera Pahorja vprašal, kdaj bo vlada javnosti prenehala metati pesek v oči in resno pristopila k reševanju gospodarsko-finančne krize. Zanimalo ga je tudi, kako namerava vlada varčevati. Poslanec namreč ocenjuje, da je vlada do zdaj sicer že sprejela nekaj ukrepov za reševanje krize, vendar ti po njegovem ne pomenijo resne pomoči slovenskemu gospodarstvu, prav tako pa z njimi ni mogoče zajeziti krize.

Žerjav: Varčevanje pri kavi ne bo rešilo težav Po prepričanju poslanca vlada tudi premalo varčuje. Varčevanje po njegovi oceni namreč trenutno poteka predvsem na ravni varčevanja "pri kavah in rezanem cvetju", kar pa so le "solidarnostna dejanja, ki ne bodo rešila težav".

Pahor: Sprejeli smo ukrepe za 558 milijonov evrov V odgovoru poslancu je Pahor povedal, da je vlada že sprejela ukrepe v skupni vrednosti 558 milijonov evrov, nekatere pa še namerava sprejeti. Vlada bo že v četrtek obravnavala 30 varčevalnih ukrepov, je napovedal Pahor, namerava pa se lotiti tudi večjih strukturnih ukrepov. Teh naj bi se skupina strokovnjakov, kot je povedal, lotila že v torek.

Pahor: Pričakujem, da se bo položaj še poslabšal Pahor ocenjuje, da Slovenija trenutno še ni v recesiji, ob tem pa napoveduje, da bo vlada storila vse, da v njo niti ne bi prišla. Ker nihče ne ve, koliko časa bo še trajala svetovna gospodarsko-finančna kriza, premier sicer pričakuje, da se bo položaj še poslabšal, pri tem pa napoveduje, da bo vlada na to odgovorila z ustreznimi ukrepi.

Kontič: Kako poteka socialni in razvojni dialog v času krize?

Vprašanje, povezano z gospodarsko-finančno krizo, je Pahorju postavil tudi poslanec SD Bojan Kontič. Zanimalo ga je, kako v času krize poteka socialni in razvojni dialog. Pahor je ocenil, da je težave zaradi finančne in gospodarske krize mogoče premagati pod pogojem, da imajo prefinjen občutek za socialni dialog. Zato se je vlada tako po nastopu mandata odločila za serijo razgovorov, s katerimi bi okrepili zaupanje med socialnimi partnerji.

Vlada pripravlja sejo razvojnega dialoga Tako vlada pripravlja razvojni dialog, pogovarja se z delodajalci, delojemalci, predstavniki nevladnih organizacij, starejšimi, mlajšimi, predstavniki univerze, je naštel premier. "Vse zato, da bi se v prvi polovici februarja srečali na seji razvojnega dialoga, na kateri bomo ocenili ukrepe, ki jih je sprejela vlada, in slišali predstavitev predlogov, ki jih vlada pripravlja," je dejal Pahor.

Pahor za čim prejšnji dogovor o medstrankarskem sodelovanju Pahor je povedal, da bi moralo do sodelovanja med parlamentarnimi strankami priti čim prej. Kot je povedal, bo namreč krizna skupina ministrov v torek začela z obravnavo strukturnih reform. Te so težke in zahtevajo veliko časa, prav tako pa zahtevajo neki širši dogovor znotraj politike, je dejal.

Ni važno, kako se imenuje takšno sodelovanje Pahorju se sicer ne zdi pomembno, ali se takšno sodelovanje imenuje sporazum za reforme, partnerstvo za razvoj ali partnerstvo 2+10. Bolj nujno se mu zdi, da v "nekem relativno kratkem in razumnem roku" pridejo do odgovora, kaj je "pametna formula za medsebojno sodelovanje med strankami, da bi lahko partnerstvo doseglo nek širši družbeni dogovor že pri sprejemanju omenjenih strukturnih reform".

Tudi tokrat bo pot težavna To, da imajo stranke različne poglede o tem, kaj bi morala biti vsebina sporazuma o sodelovanju, se zdi Pahorju razumljivo. Kot je dejal, se zaveda, da dogovor o tem ne bo lahek. "Nikoli nismo dosegli sporazuma po lahki poti, tudi tokrat ne bo enostavno," je na temo partnerstva napovedal Pahor.

Ne spreglejte