Ponedeljek, 26. 1. 2009, 15.48
9 let, 2 meseca
Pahor: V primerjavi s prejšnjim mandatom prišlo do minimalnih zamenjav

V primerjavi s prejšnjim mandatom je prišlo do minimalnih kadrovskih zamenjav, je dejal Pahor in opozoril, da nova vlada dela vse, da bi spremenila prakso, ki je Sloveniji škodovala v času tranzicije.
Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je namreč v poslanskem vprašanju spomnil na Pahorjeve besede, da bo nova vlada zamenjala le državne sekretarje, kadrovska metla pa se bo ustavila na ravni direktoratov, ter da ne bodo zamenjali nikogar na javni funkciji brez utemeljenega suma, da nekdo ni dobro opravil svojega dela.
Tanko o "kadrovskem vrtiljaku"
V nasprotju s temi napovedmi pa je vlada zamenjala med drugim nekatere direktorje direktoratov, generalne sekretarje ministrstev, direktorja Ukoma, nadzornike v Kadu in Sodu, je naštel Tanko. Pahorja je zato vprašal, ali so ti postopki zamenjav potekali po njegovi kadrovski paradigmi ter ali še vedno meni, da se "kadrovski vrtiljak" vrti v skladu z njegovimi napovedmi.
Pahor meni, da je očitek o političnem kadrovanju neupravičen
V preostalih primerih pa gre za zamenjave v organih upravljanja, do katerih je prišlo večinoma zaradi poteka mandatov ali iz krivdnih razlogov. Premier je še opozoril, da v tem mandatu ni bil zamenjan noben načelnik upravne enote, medtem ko je bilo v prejšnjem mandatu 18 imenovanj brez javnega natečaja.
Očitek o političnem kadrovanju je po njegovem mnenju neupravičen tudi zato, ker je prejšnja vlada tik pred koncem mandata več kot 60 zaposlenih, ki so bili vezani na mandat tedanje vlade, zaposlila za nedoločen čas.
Tanko ni bil zadovoljen, predlaga razpravo v DZ-ju
Pahor ob tem poudarja, da se je nova vlada odločila za novo prakso, ki pa se nikoli ne uveljavi brez težav. Vlada po njegovih besedah dela vse, da bi spremenili prakso, ki je Sloveniji škodovala v času tranzicije. "Tudi če so bile na začetku skušnjave in pritiski, smo se na to hitro odzvali," pravi Pahor in poudarja, da je v primerjavi s prejšnim mandatom prišlo do zamenjav, ki so minimalne.
Tanko s Pahorjevim odgovorom ni bil zadovoljen in je predlagal, da DZ o njem na naslednji seji opravi razpravo.
Žerjav: Kdaj bo vlada resno pristopila k reševanju gospodarske krize?
Poslanec SLS Radovan Žerjav je premiera Pahorja vprašal, kdaj bo vlada javnosti prenehala metati pesek v oči in resno pristopila k reševanju gospodarsko-finančne krize. Zanimalo ga je tudi, kako namerava vlada varčevati. Poslanec namreč ocenjuje, da je vlada do zdaj sicer že sprejela nekaj ukrepov za reševanje krize, vendar ti po njegovem ne pomenijo resne pomoči slovenskemu gospodarstvu, prav tako pa z njimi ni mogoče zajeziti krize.
Kontič: Kako poteka socialni in razvojni dialog v času krize?
Vprašanje, povezano z gospodarsko-finančno krizo, je Pahorju postavil tudi poslanec SD Bojan Kontič. Zanimalo ga je, kako v času krize poteka socialni in razvojni dialog. Pahor je ocenil, da je težave zaradi finančne in gospodarske krize mogoče premagati pod pogojem, da imajo prefinjen občutek za socialni dialog. Zato se je vlada tako po nastopu mandata odločila za serijo razgovorov, s katerimi bi okrepili zaupanje med socialnimi partnerji.