V zadnjem mesecu se je pojavilo več primerov oslovskega kašlja, je v izjavi za medije povedala Tatjana Mrvič s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana.
Kot je dejala, so v zadnjem tednu zdravili tri otroke v starosti enega leta ali manj, ki niso bili cepljeni. To bolezen sicer najbolj učinkovito zdravimo prav s cepljenjem.
Trenutno ne zdravijo nobenega otroka s to boleznijo
Zdravili so tudi nekaj najstnikov in dve medicinski sestri, ki sta bili v stiku s hospitaliziranimi, je pojasnila Mrvičeva. Trenutno sicer ne zdravijo nobenega otroka s to boleznijo.
Prizadene lahko katero koli starostno skupino
Na Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana pojasnjujejo, da gre za nalezljivo bolezen, ki se največkrat pojavlja pri šolarjih in mladih odraslih, vendar lahko prizadene katero koli starostno skupino.
Oslovski kašelj je sicer ena težjih otroških nalezljivih bolezni, ime pa je dobila po značilnem kašlju, ki spominja na oslovsko riganje. "Od enega do dveh tednov po okužbi se pojavi kašelj brez povišane telesne temperature. Kašelj je v tem obdobju, ki običajno traja sedem do deset dni, lahko povsem neznačilen in običajno ni moteč. V tem obdobju je bolnik najbolj kužen," navajajo na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana.
Pri odraslih bolnikih je kašelj lahko neznačilen oz. blažji
Po tem obdobju se začnejo tipični napadi kašlja, ki so v napadih z zariplostjo ali pomodrenjem in so močnejši ponoči. "Napad kašlja lahko traja tudi do ene minute, vmes pa otrok hlasta za zrakom, lahko pa tudi bruha. Pri odraslih bolnikih je kašelj lahko še vedno neznačilen oz. blažji," navajajo.
Vir okužbe za dojenčke so ponavadi odrasli ali pa sorojenci
Bolezen se prenaša kapljično, vir okužbe za dojenčke pa so ponavadi odrasli ali pa sorojenci, ki obiskujejo osnovno šolo in še niso prejeli poživitvenega odmerka cepiva. Bolezen ponavadi izzveni v šestih do osmih tednih, zdravijo pa jo z antibiotiki, je pojasnila Mrvičeva.
Bolezen je v začetni fazi sicer težko prepoznati. Pri sumu nanj ali kadar otrok oz. odrasla oseba kašlja dlje časa brez postopnega izboljšanja, je obisk zdravnika nujen.
Najbolj učinkovito ga preprečujemo s cepljenjem
Oslovski kašelj pa najbolj učinkovito preprečujemo s cepljenjem. "V Sloveniji so otroci cepljeni trikrat v prvem letu starosti, ponovno pa so cepljeni v drugem letu in v tretjem razredu osnovne šole," navajajo na omenjeni kliniki.
Na možno epidemijo oslovskega kašlja so opozorili v Združenih državah Amerike, kjer so v letošnjem letu zabeležili že 18.000 primerov okužbe, navaja Dnevnik.si. Smrtnih žrtev je bilo do zdaj devet, predvsem dojenčkov, ki so bili premajhni, da bi jih lahko pravočasno cepili.