Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
30. 11. 2010,
15.55

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 30. 11. 2010, 15.55

9 let, 2 meseca

Od 1. decembra naprej lahko kupite novo vinjeto

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Od 1. decembra naprej je možno kupiti vinjeto za leto 2011. Cena ostaja nespremenjena.

Letna vinjeta, ki bo za leto 2011 v roza barvi, bo veljala od 1. decembra, do 31. januarja 2012 (skupaj 14 mesecev), prodaja mesečnih in tedenskih pa se bo začela ob začetku novega leta. Cene in vrste vinjet ostajajo enake: za letno vinjeto boste odšteli 95 evrov, mesečna bo stala 30, tedenska pa 15 evrov. Letna vinjeta za motorna kolesa stane 47,5, polletna 25 evrov (polletne vinjete veljajo samo za motorna kolesa, za katera ni mesečnih vinjet), tedenska pa 7,5 evra. Mesečna vinjeta velja od trenutka nakupa do preteka dneva, ki ima isto številko en mesec po dnevu njenega nakupa oz. do preteka zadnjega dneva v mesecu, če v naslednjem mesecu takšnega dneva ni. Tedenska vinjeta velja sedem zaporednih koledarskih dni in vključuje dan, ki ga določi uporabnik ob nakupu vinjete.

Kje kupiti vinjeto? Vinjete, ki jih izdeluje celjsko podjetje Cetis, d. d., prodajajo na skoraj 850 prodajnih mestih: v vseh poslovalnicah AMZS, nekaterih kioskih, bencinskih črpalkah, na mejnih prehodih Škofije, Fernetiči, Šentilj, Gruškovje in Obrežje ter na Darsovih cestninskih postajah. Dars bo tako kot do zdaj izvajal nadzor nad vinjetami, poleg rednih nadzorov pa je decembra predvidenih tudi nekaj nenapovedanih obsežnejših akcij.

Ne pozabite je nalepiti in odstraniti stare Ob nakupu preverite, ali so vam jo v prodajalni preluknjali na mestu, ki označuje prvi dan veljavnosti. Nepreluknjane vinjete niso veljavne. Nepoškodovano jo nalepite na notranjo stran vetrobranskega stekla, tako da bo dobro vidna, pri čemer ne uporabljate drugih lepil, posebnih folij ali podobnih pripomočkov. Da vam nalepljene vinjete ne bodo zastirale pogleda na cestišče, staro vinjeto odstranite. Veliko uporabnikov se je že pritožilo, da je postopek dolgotrajen, včasih celo neuspešen. Nekateri priporočajo kar uporabo strgala, ki ga prodajajo na bencinskih servisih, nekateri uporabniki pa opozarjajo na to, da se pri postopku vinjeta razlomi in razleti na koščke, ki se razletijo po armaturni plošči. Drugi predlagajo uporabo sušilca za lase, ki zmehča lepilo in pomaga pri odstranjevanju, nekateri pa zagovarjajo tudi uporabo acetona.

Izbira roza barve premišljena Barvo vinjete vsako leto uskladijo z barvo vinjet prejšnjih let, ker veliko voznikov starih vinjet ne odstrani in se mora aktualna razlikovati od prejšnjih. Obenem mora biti vinjeta dovolj svetla, da je dobro vidna tudi v temnejših delih dneva in skozi zatemnjena stekla. Hkrati je barvo vinjete vsako leto treba uskladiti tudi z barvo avstrijske. Vsa vozila, ki iz Avstrije vstopijo v Slovenijo, imajo namreč nalepljeno avstrijsko vinjeto (pogosto pa tudi še nekaj vinjet iz prejšnjih let), zato je za izvajanje nadzora (predvsem v turistični sezoni) na slovenski strani pomembno, da se vinjeti barvno razlikujeta. Na Darsu izbiro barve utemeljujejo: "Za nas je pomembno, da na barve, ki jih ljudje zaznavamo, gledamo izključno s funkcionalnega vidika in ne s simbolnega, saj imajo po različnih razlagah prav vse barve neke pomene in vsakdo si lahko ustvari svoj zgodbo."

Letne in dvomesečne vinjete v Avstriji so prav tako na voljo od 1. decembra in so temno rumene barve. Stanejo nekoliko več kot lani: za letno boste odšteli 76,50, za dvomesečno 23 in za desetdnevno 7,9 evra.

Letos prodali skoraj enako število vinjet kot lani Na Darsu poročajo, da je bilo do 15. novembra letos v primerjavi z enakim obdobjem lani prodano podobno število letnih vinjet. Prodali so 843.879 letnih, 16.216 polletnih, 964.295 mesečnih in 2.873.394 tedenskih vinjet. Od začetka leta 2010 do konca preteklega tedna so cestninski nadzorniki Darsa izdali skoraj 49 tisoč plačilnih nalogov, kar je malenkost več kot v primerljivem lanskem obdobju, med kršitelji pa je bilo največ tujcev. Vse od uvedbe vinjet leta 2008 do danes pa so izdali skoraj 117 tisoč plačilnih nalogov (če predpostavljamo, da so vsi kršitelji izkoristili možnost polovičnega plačila v osmih dneh po pravnomočnosti plačilnega naloga, kar omogoča zakon o prekrških v znesku 150 evrov), kar je v državno blagajno prineslo približno 17 milijonov evrov. To je toliko, kolikor znašajo gradbene pogodbe za trenutno delovišče gorenjske avtoceste Peračica–Podtabor, kjer izvajalci rekonstruirajo 2,4 kilometra smernega vozišča avtoceste proti Ljubljani.

Prihodki od prehoda na vinjete višji Leta 2007, ko je bil še zadnje leto vseh 12 mesecev v veljavi prejšnji, klasični način cestninjenja, so prihodki od cestnin znašali 174,72 milijona evrov, leta 201,619 milijona evrov (in za 15 odstotkov presegli predlanske). Od tega so vinjete prinesle 60,3 milijona evrov (v veljavi so bile od 1. julija 2008 dalje) in 48,1 milijona evrov od tako imenovanega klasičnega cestninjenja v prvem polletju 2008 za prvi in drugi cestninski razred.

Letu 2009 so prihodki od cestnin znašali 237,967 milijona evrov (in za 18 odstotkov presegli predlanske). Prihodki od vinjet so znašali 107,94 milijona evrov, preostalih nekaj več kot 130 milijonov evrov pa predstavljajo prihodki od cestninjenja vozil brez vinjet.

V prvem polletju 2010 so prihodki od cestnin znašali 130,4 milijona evrov, od tega prihodki od vinjet 53,3 milijona evrov. Povečanje prihodkov od cestnin je predvsem posledica sprememb višine cestnine za tovorna vozila v drugi polovici leta 2009, vključitve v cestninjenje odsekov novozgrajenih avtocest in hitrih cest ter rasti prometa.

Ne spreglejte