Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
13. 12. 2012,
8.01

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 13. 12. 2012, 8.01

9 let, 2 meseca

Ob decembrskem veseljačenju tudi razmislek o pivskih navadah

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
December je za mnoge najlepši čas leta, ko je življenjski utrip mnogo bolj sproščen, tudi zato ker je podprt s številnimi zabavami, ki pa jih ponavadi spremlja tudi alkohol.

A pozor. Veseljačenje ob pretiranem uživanju alkohola, še zlasti če ob tem vozimo, se lahko sprevrže v tragedijo. Zato je december ponavadi mesec, ko policisti še bolj natančno in zavzeto kot sicer izvajajo nadzor psihofizičnega stanja voznikov. A začeti je treba pri izvoru, se pravi premisleku o uživanju alkohola v tem času in nasploh.

V decembru so na Zavodu za zdravstveno varstvo Celje in v tamkajšnji Svetovalnici za prvo psihološko pomoč v stiski opozorili na tvegano in škodljivo pitje alkohola. Odrasle in mladostnike želijo spodbuditi k treznemu odnosu do alkohola v prazničnem decembru, s čimer lahko vsakdo prispeva tudi k večji prometni varnosti in manjšemu številu nezgod. V slovenski družbi so odrasli alkoholu zelo naklonjeni, saj ob najrazličnejših priložnostih – naj gre za praznovanje ali žalovanje – radi posežejo po alkoholnih pijačah.

Redno uživanje alkohola prinaša veliko stopnjo tveganja "Ena izmed pozitivnih lastnosti alkohola je, da deluje na razpoloženje, a tu je tudi njegovo 'prekletstvo'. Pod vplivom alkohola lahko postanemo bolj sproščeni, zabavnejši, pogumnejši, zgovornejši, spremeni se delovanje možganov. Alkohol s krvjo potuje v vse organe človeškega telesa, pri nosečnici tudi do ploda v maternici. Ker se telo na alkohol prilagaja, ga je za isti učinek omame treba popiti vedno več. Pomembno je, da ne izgubimo občutka za pravo mero, če se že odločimo za uživanje alkohola. Redno uživanje namreč prinaša veliko stopnjo tveganja in je škodljivo," je poudarila klinična psihologinja in psihoterapevtka Jožica Barborič, svetovalka iz svetovalnice Tu smo zate za prvo psihološko pomoč v stiski na Zavodu za zdravstveno varstvo Celje.

Alkohol velika javnozdravstvena težava Tvegano in škodljivo pitje alkohola predstavlja v Sloveniji veliko javnozdravstveno težavo in ga povezujemo z drugim najpomembnejšim dejavnikom tveganja za prezgodnjo smrt. Ob visoki porabi alkohola Slovenci pijemo tvegano in škodljivo, saj se kar 42 odstotkov odraslih opije vsaj enkrat na leto, medtem ko lahko pri približno 11 odstotkih odraslih govorimo o odvisnosti od alkohola," še pojasnjuje Jožica Barborič.

Posledice uživanja alkohola Škodljivo uživanje alkohola predstavlja vmesno obdobje med zmernim pivcem in človekom, ki je od alkohola odvisen. O škodljivi rabi alkohola je mogoče govoriti v naslednjih primerih: zaradi ponavljajočega pitja je posameznik manj uspešen pri opravljanju nalog v službi, šoli ali doma; posameznik pije v okoliščinah, ki so zanj in za okolico nevarne, na primer vožnja avtomobila v vinjenem stanju, pitje na delovnem mestu (delo na višini, s stroji ...); posameznik doživlja ponavljajoče se pravne posledice (na primer zaradi kaljenja nočnega miru); posameznik ima v medosebnih odnosih težave, ki jih povzroča ali poglablja ravno ponavljajoče se pitje alkoholnih pijač, opozarjajo na Zavodu za zdravstveno varstvo Celje.

Odvisnost od alkohola pa pomeni bolezensko stanje, ko posameznik zaradi dolgotrajnega in čezmernega pitja postane psihično in telesno odvisen od alkohola. Odvisnost se kaže v značilnem vedenju in razmišljanju, v močnem hrepenenju po uživanju alkohola in vztrajanju pri pitju kljub škodljivim posledicam v medosebnih odnosih, izrazi se tudi v različnih telesnih boleznih. Posledice pitja se torej kažejo v družini, na delovnem mestu, v prometu in v zdravju posameznika, ki zlorablja alkohol ali je od njega odvisen.

Preverite, ali sodite med tvegane pivce Ali so vaše pivske navade tvegane in vas vodijo v odvisnost, lahko preverite z več vprašalniki in opravite anonimno testiranje na spletni strani www.nalijem.si. Če ste med tveganimi pivci ali menite, da ste od alkohola odvisni, ali če imate med družinskimi člani nekoga, ki ima takšne težave, se posvetujte z osebnim zdravnikom. Pozanimajte se o različnih možnostih zdravljenja odvisnosti, še svetujejo na Zavodu za zdravstveno varstvo Celje.

V Sloveniji imamo šest centrov, kjer se lahko zdravi odvisnost od alkohola: psihiatrične bolnišnice v Vojniku, Mariboru, Begunjah, Idriji, Ormožu in Psihiatrična klinika v Ljubljani. Vključite se lahko tudi v skupine za samopomoč AA (anonimni alkoholiki) in Al–Anon (skupine za svojce odvisnih od alkohola).

Ne spreglejte