Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
28. 1. 2012,
6.50

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 28. 1. 2012, 6.50

9 let, 1 mesec

Novi mandatar je Janez Janša

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Državni zbor je z 51 glasovi za in 39 proti za novega mandatarja slovenske vlade izglasoval Janeza Janšo.

Kandidaturo Janeza Janše je vložilo 50 poslancev strank SDS, Liste Virant, SLS, DeSUS in NSi, za izvolitev pa bi Janša potreboval 46 glasov. Janša je že prisegel pred poslankami in poslanci.

Janša: Naša roka je ponujena Janša se je poslankam in poslancem zahvalil za podporo. Obenem se je zahvalil koalicijskim partnerjem, da so privolili v sodelovanje v kriznih časih. Pred državo so po besedah Janše veliki izzivi, zato je vsem strankam ponudil sodelovanje. "Naša roka je ponujena in upam, da bo tudi sprejeta," je poudaril.

Glasovanje ocenil kot "zmago razuma" V izjavi za medije po izvolitvi pa je Janša glasovanje ocenil kot "zmago razuma", to je bil racionalen korak po zapletih ob volitvah, je dejal Janša in podpis koalicijske pogodbe označil za "edino pametno rešitev".

Rezultat glasovanja je sicer za Janšo v okviru pričakovanega, enako velja tudi za razpravo poslancev v DZ. Ponovil je, da ga veseli, da so se stranke poenotile glede ocene stanja v državi in da bo na tej podlagi lažje iskati in usklajevati rešitve, kjer potrebujemo soglasje izven politike.

"Prioritete vlade stabilizacija javnih financ" Ponovil je, da so prioritete vlade stabilizacija javnih financ, sprejetje ukrepov za oživljanje gospodarske rasti in rast zaposlovanja. Vlada se bo trudila, da bodo ukrepi izvedeni ob upoštevanju načela pravičnosti in bodo bremena enakomerno porazdeljena, je dejal.

Janša je napovedal še, da si želi, da bi Slovenija vlado dobila do 10. februarja, in dodal, da upa, da ne bo prišlo do nepotrebnih zapletov, ker to lahko čas oblikovanja vlade podaljša, tega časa pa ni.

Janša: V prihodnosti bo manj razprav in novinarskih konferenc Tudi zato, da ne bi omejeval ali zapletal nadaljnjih koalicijskih pogajanj, ki se bodo, kot je poudaril, začela takoj, pa Janša dodatnih izjav medijem ni želel dajati. Hkrati je tudi napovedal, da bo tudi v prihodnosti manj razprav in novinarskih konferenc, a upa, da če bo dobil zaupanje koalicijskih partnerjev, da bodo mediji lahko večkrat poročali o dobrih rezultatih.

Janković: Še enkrat Sloveniji vse dobro Prvak PS Zoran Janković je Janši že med samim glasovanjem vnaprej čestital za izvolitev in mu zaželel srečo. Na novinarski konferenci po izvolitvi pa je Janković dejal tudi: "Še enkrat Sloveniji vse dobro".

Janković: Naša stranka bo sodelovala pri vseh dobrih projektih Ob tem je Janković še dodal, da bo njegova stranka sodelovala pri "vseh dobrih projektih" ne glede na to, da niso dobili nobenega povabila v "neko partnerstvo".

Možnosti, da bi relativni zmagovalec predčasnih volitev ponovno kandidiral za župana Ljubljane, ni želel komentirati, poudaril je le ključno odločitev, da bodo "delali s stranko" ter podpirali vse dobre projekte za državo.

Kot je v izjavi za medije še poudaril Janković, pa mu je žal, da je pri predstavitvi novele zakona o vladi "prišlo do zapleta". Njegova stranka je namreč predlagala, da se doda ministrstvo za kulturo, tožilstvo pa se prestavi nazaj na ministrstvo za pravosodje. "Če bo to uresničeno, bo Pozitivna Slovenija novelo podprla in s tem tudi pokazala njihovo konstruktivnost," je povedal.

"Kulturi naj se vrne svoje mesto" Janković je sicer Janši že predlagal, da naj glede teh dveh popravkov dosežejo koalicijski dogovor. Če opozicija predlaga eno ministrstvo več, ima po njegovi oceni koalicija dober razlog, da to naredi in kulturi "vrne svoje mesto". Tako bodo najprej počakali na rezultat tega predloga, v nasprotnem primeru pa bodo šli v ustavno presojo zakona, je ponovil Janković.

Predsednik Türk je Janši zaželel uspešno delo Predsednik republike Danilo Türk ocenjuje izvolitev predsednika vlade kot pomemben korak na poti k oblikovanju nove vlade, ki jo Slovenija nujno potrebuje za uspešno reševanje težav, ki jih povzročata finančna in gospodarska kriza. Ob tem je novemu mandatarju zaželel uspešno delo, so zapisali v uradu predsednika republike.

Predsednik republike ob tem pričakuje, da bodo člani prihodnje vlade učinkovito pristopili k reševanju problemov in uresničevanju zavez, ki so jih koalicijske stranke dale v času volilne kampanje, in da bo pri tem zagotovljeno spoštovanje ustavnih načel pravne in socialne države.

Türk bo, kot doslej, v okviru ustave sodeloval z vsemi organi države in prispeval k najširšemu dialogu, ki ga potrebujemo za naš skupni napredek, so še zapisali v uradu predsednika republike.

Pahor: Prihodnja vlada ima priložnost in odgovornost, da uspe Predsednik SD Borut Pahor je Janši čestital za izvolitev za mandatarja, vladi, ki prihaja, pa zaželel vse dobro. Poudaril je, da ima prihodnja vlada priložnost in odgovornost, da tudi ob njihovi pomoči uspe.

Biti predsednik vlade je sicer po besedah Pahorja lepa in častna dolžnost, "v teh izjemno težkih in zahtevnih časih pa tudi posebej odgovorna in posebej težka".

"Spoštujmo drug drugega" V teh časih po oceni Pahorja potrebujemo eden drugega, zato "spoštujmo drug drugega, medsebojno se tudi vzpodbujajmo". "Neverjetno namreč je, česa dobrega smo sposobni. Vsak posebej in vsi skupaj. S kančkom sreče bomo tudi uspeli. Naš uspeh bo skupen za to in za prihodnje generacije," je dejal.

Virant: Izvolitev mandatarja pomemben korak Predsednik Liste Virant in predsednik DZ Gregor Virant je v izjavi za medije izvolitev Janše ocenil kot pomemben korak na poti k vladi s polnimi pooblastili ter kot dejanje, ki ga je Slovenija pričakovala, prav tako njeno okolje. Napovedal je, da bi lahko DZ o vladi kot celoti odločal 10. februarja.

Po Virantovih besedah je nadaljnje oblikovanje vlade sicer v veliki meri odvisno od tega, kaj se bo dogajalo z novelo zakona o vladi, ki jo je v četrtek sprejel DZ. Novela naj bi stopila v veljavo v soboto, 4. februarja, takrat pa bo izpolnjen tudi formalni pogoj za predložitev liste kandidatov za ministre.

Novakova: Izvolili smo mandatarja, ki pozna pot do rešitev Predsednica NSi Ljudmila Novak je prepričana, da so poslanci izvolili mandatarja z izkušnjami, ki pozna pot do rešitev. Poudarila je, da bo NSi konstruktiven partner, kar pričakuje tudi od koalicijskih partnerjev in opozicije. Po njenih besedah je samo to rešitev za Slovenijo.

Slovenija je zdaj na najboljši poti, da hitro sestavi novo vlado, ki je Sloveniji potrebna, meni Novakova. Kot je dejala, bo NSi v okviru nove koalicije izpolnjevala tudi svoje programske točke, ker Sloveniji želijo dobro, pa bodo konstruktiven partner.

Predsednica NSi si ob tem še želi, da bi tudi mediji opravili svojo konstruktivno vlogo. "Nas grajali takrat, ko je potrebno in zapisali resnico, ki bo spodbujala Slovence na tej poti velikih sprememb in odrekanj," dodaja Novakova.

Žerjav upa na strpen dialog med koalicijo in opozicijo Končno smo naredili velik in odločen korak k temu, da v Sloveniji dobimo novo vlado, je po izvolitvi mandatarja dejal predsednik SLS Radovan Žerjav. Verjame, da bodo sledili še drugi koraki, da v relativno kratkem času dobimo operativno vlado, "ki jo tako potrebujemo". Žerjav upa tudi na strpen dialog med koalicijo in opozicijo.

Žerjav upa in si želi, da bo dialog med koalicijo in opozicijo kulturen in strpen ter da bodo našli način sodelovanja, ki bo potreben za to, "da bomo prebrodili ključne izzive, ki so pred nami".

Koaliciji in vsem skupaj je prvak SLS zaželel vse dobro, ker če bo koalicija delala dobro, bo po njegovem mnenju tudi Sloveniji dobro. Žerjav je prepričan, da bo temu tako.

Erjavec: Podpora mandatarju omogoča oblikovanje močne vlade DeSUS sodeluje v tej koaliciji zato, da bi izšli iz krize, zagotavlja Karl Erjavec, zato so po njegovih besedah to koalicijo tudi poimenovali koalicija za izhod iz krize.

Po njegovih besedah so v DeSUS zadovoljni, da bodo v tej koaliciji lahko zaščitili interese upokojencev, zlasti zato, ker vidijo, da se "nam obetajo slabi časi in so makroekonomske napovedi slabe". Zelo zadovoljni pa so v DeSUS tudi z dogovorom, da koalicija ne bo odpirala ideoloških vprašanj, ki delijo Slovenijo.

Janša je pred razpravo v parlamentu nagovoril poslance in predstavil program vlade:

Janez Janša je z uvodnim nagovorom oziroma predstavitvijo programa vlade sicer začel današnjo sejo. Predsednik SDS je nastop sicer začel z besedami, da so "časi resni, niso pa izredni, kljub temu pa ta trenutek zagotovo ne terja nekih navdušujočih govorov in obljub, ki jih ne bi mogli uresničiti".

"Prioritete tega mandata so popolnoma jasne" "Naj povem, da so prioritete tega mandata popolnoma jasne. Bile bi pravzaprav enake za katerokoli Vlado, ki bi prevzemala krmilo izvršilne oblasti v tem času. Gre za stabilizacijo javnih financ, ponoven zagon gospodarske rasti in posledično za ustvarjanje novih delovnih mest. Znotraj teh treh prioritet je zajeto vse ostalo," je dejal Janša.

"Pri varčevanju bo šlo za t. i. mehko varčevanje" Med prvimi kratkoročnimi ukrepi nove vlade je Janša napovedal varčevanje za stabilizacijo javnih financ in dvig ugleda države ter ustvarjanje boljšega okolja za podjetništvo. "To je najboljši signal, ki bo šel v svet," je dejal, ob tem pa napovedal, da bo šlo pri varčevanju za t. i. mehko varčevanje.

Glede socialne politike nove vlade Janša poudarja, da je daleč najboljša socialna politika ustvarjanje novih delovnih mest, "kjer ljudje dobijo pošteno plačilo za pošteno delo". "Poudarek vsake resne državne socialne politike mora biti na tem, ne pa miloščina," je dejal.

Med večjimi napakami sedanjega sistema vidi to, da je višina plačila za nedelo blizu višine minimalne plače. Ob tem poudarja, da ne govori o tem, da je minimalna plača prevelika, ampak "da jo je treba dvigniti, da bi odpravili to strukturno nesorazmerje". Glede strokovnih pomislekov o združevanju nekaterih ministrstev pa je napovedal, da jih bo koalicija preučila in po potrebi svoje odločitve spremenila.

"Naša vlada ne bo tekmovala v obtoževanju prejšnje vlade" Ob koncu nagovora poslancev se je Janša "spotaknil" tudi ob namero bodoče opozicije, ki na zakon o vladi napoveduje veto v državnem svetu in ustavno presojo. Dejal je, da takšnega "nagajanja" opozicije ne pomni. "Te poteze so absolutno legitimne, a vsak dan, ko se vlada ne formira, nas stane dodatnih 10 milijonov evrov," je dejal Janša in napovedal, da njegova vlada ne bo tekmovala v obtoževanju prejšnje vlade.

Pred glasovanjem je sicer potekala celodnevna razprava v parlamentu. Več izjav poslancev pa si lahko preberete v spodnjih vrsticah:

Gorenaka veseli napoved konstruktivne opozicije Poslanec SDS Vinko Gorenak je izpostavil, da ga veseli, da sta SD in PS napovedali, da bosta konstruktivna opozicija, hkrati pa ga čudi, da je PS tudi že napovedala, da bo v četrtek sprejeto novelo zakona o vladi poslala v presojo ustavnemu sodišču. To je sicer legitimno, vendar pa bo morala omenjena stranka "državljanom sama pojasniti, zakaj imamo 18 ministrov in zakaj ne 12", je dejal.

Irgl: Nad Jankovićem se zgrinjajo temni oblaki Eva Irgl (SDS) se je v svojem govoru dotaknila tudi domnevnih nepravilnosti pri poslovnih dejavnostih Zorana Jankovića. "Nad vami se kažejo temni oblaki suma pranja denarja, trgovanja zemljišči, utaje davka," je med drugim dejala Irglova.

Poslanci DeSUS, SLS, Liste Virant in NSi ter manjšinska poslanca napovedali podporo Janši V poslanskih skupinah DeSUS, SLS in NSi ter v poslanski skupini narodnih skupnosti napovedujejo podporo Janezu Janši. Prihodnjo koalicijo v kriznih časih po oceni poslanskih skupin čaka težko delo.

Erjavec: Prihodnjo koalicijo čaka zelo težko delo Po besedah vodje poslanske skupine DeSUS Karla Erjavca je njihova stranka odgovorna, zato je najprej sledila predlogu predsednika republike Danila Türka, vendar pa njegov kandidat ni dobil zadostne podpore. Da bi se izognili predčasnim volitvam, ki bi bile po njegovi oceni "katastrofa za državo", so podprli koalicijo za izhod iz krize. Napovedal je podporo vseh poslancev DeSUS kandidatu za mandatarja, ocenjuje pa, da prihodnjo koalicijo čaka zelo težko delo.

"Slovenija v tem trenutku potrebuje akcijo" Povedal je tudi, da je DeSUS s svojim vstopom v koalicijo za izhod iz krize pokazala tudi svojo odgovornost do upokojencev. "Slovenija v tem trenutku potrebuje akcijo, ukrepe in vse tisto, kar prinaša nova delovna mesta," je dejal in pojasnil, da bo to tako naloga vlade kot socialnih partnerjev. DeSUS je v koalicijskih pogajanjih po njegovi oceni dosegel svoje cilje, ponovno pa se je Erjavec zavzel, da koalicija v prihodnje ne bi odpirala ideoloških tem.

Virant: Sprijaznite se, da ste v opoziciji, mi pa v koaliciji Predsednik DLGV Gregor Virant je v svojem nastopu pred poslanci dejal, da so časi težki in da ljudje od vlade in parlamenta pričakujejo ukrepe, ki bodo vodili v boljši jutri.

Virant je še povedal, da so se za nesodelovanje z Jankovićem odločili zaradi nestrinjanj in razlik v programih. Zaradi te odločitve so bili po besedah Viranta v DLGV-ju deležni težkih obtožb. Kljub temu Virant pojasnjuje, da se s to odločitvijo niso želeli opredeliti kot sovražniki PS-ja, pač pa se bodo zavzemali za to, da bodo koristni predlogi opozicije upoštevani.

Virant: Vsaka stranka se lahko odloči v kateri koaliciji bo delovala "Živimo v svobodni državi, kjer se vsaka stranka lahko odloči, v kateri koaliciji bo najbolje uresničevala svoj program," je še dejal Virant ter dodal, naj se poslanci PS "sprijaznijo, da so v opoziciji, mi pa v koaliciji".

Žerjav: Slovenija potrebuje resno in odgovorno koalicijo Tudi namestnik vodje poslanske skupine, sicer pa predsednik SLS, Radovan Žerjav je napovedal glasovanje za mandatarskega kandidata Janšo. Slovenija si po njegovih besedah ne zasluži bridke prihodnosti, kakršno so doživele nekatere evropske države, pač pa priložnost, da "se vrne na pot konkurenčne in uspešne države".

Kot je poudaril predsednik SLS, Slovenija potrebuje resno in odgovorno koalicijo, ki bo naredila vse, da se država izkoplje tako iz finančne in gospodarske krize kot tudi iz krize vrednot. Ob tem je Žerjav ocenil, da bo SLS lahko v koaliciji, ki ima skoraj 600.000 glasov podpore in tako absolutno večino glasov udeležencev volitev, uresničevala tudi program stranke.

Novakova: Lažje je biti v opoziciji kot vladi Poslanka in predsednica NSi Ljudmila Novak je poudarila, da je v teh časih sicer lažje biti v opoziciji kot vladi, ki obljublja nepriljubljene ukrepe. Koalicija bo pred zahtevno nalogo tako zaradi heterogenosti strank kot tudi zaradi heterogenosti politikov. Zato bo moral bodoči mandatar "držati vajeti trdno v rokah". Janši je pripisala odločnost, izkušnje, poznavanje rešitev in trdno voljo, da državo popelje iz krize, zato ga bodo v NSi podprli.

O trgovanju z glasovi: Omenjale so se milijonske vsote Potem ko je Novakova v razpravi v DZ omenjala trgovce z glasovi, je v izjavi novinarjem pojasnila, da so se pred današnjim glasovanjem omenjale milijonske vsote. Dejala pa je, da gre za govorice in da o trgovanju nima dokazov.

V razpravi v DZ je pred tem dejala: "Če tudi tokrat domnevni trgovci z glasovi niso bili uspešni, in upam, da niso, da je to le izmišljeno, bomo vsi poslanci držali dano besedo ter spoštovali odločitve naših najvišjih organov strank, potem bo mandatar izvoljen."

"NSI ne želi, da verouk pride v šole" Matej Tonin (NSi) pa je dejal, da se na mesto mandatarja postavlja človek, ki ima največ mandatarskih izkušenj. Pohvalil je tudi DeSUS in dodal, da je že sedaj cerkev ločena od države. "NSI ne želi, da verouk pride v šole," je še dodal.

Poslanec Roberto Battelli je imenu poslanske skupine madžarske in italijanske narodne skupnosti poudaril, da se je želja dveh poslancev po trdni koaliciji in vztrajanje, da ne bosta predstavljala jezička na tehtnici, izkazala za razumno. "Sedaj kaže, da bo ta pogoj izpolnjen," je povedal.

Janša brez podpore Pozitivne Slovenije in SD Poslanci Pozitivne Slovenije in SD kandidata za mandatarja Janeza Janše pričakovano ne bodo podprli, ob čemer se sprašujejo o legitimnosti bodoče vlade.

Möderndorfer: Koalicija je že kršila lastno koalicijsko pogodbo Vodja poslanske skupne Pozitivne Slovenije Jani Möderndorfer meni, da ta koalicija ne bo legitimna, saj da je že kršila lastno koalicijsko pogodbo. Ob navajanju programskih poudarkov iz koalicijske pogodbe je kot sporen izpostavil prenos tožilstva z ministrstva za pravosodje na ministrstvo za notranje zadeve, ki ga bo verjetno vodila stranka, katere predsednik je v kazenskem postopku.

Veber: Predstavljali bomo politično alternativo Vodja poslanske skupine SD Janko Veber je poudaril, da Slovenija že vse od takrat, ko ni bil potrjen prvi kandidat za mandatarja Zoran Janković, izgublja dragoceni čas. Janša kljub temu "ni njihova druga izbira". "S strankami, ki jim je več za stranko kot državo, težko sklepamo zavezništvo," je dejal.

Poudaril je, da bodo kritična opozicija, vendar bodo "po potrebi tudi sodelovali pri velikih projektih, potrebnih za razvoj Slovenije". "Hkrati pa bomo predstavljali politično alternativo, kar je v demokratičnih sistemih izjemnega pomena," je dejal.

Črnak Megličevo skrbi razprodaja premoženja Andreja Črnak Meglič (SD), ki se boji, da bomo videli že videno iz let 2004-2008. Moti jo tudi program kandidata, predvsem hitra prodaja državnega premoženja in hitra razbremenitev kapitala. "Razprodaja premoženja v času recesije ni smiselna, saj zanj ne bomo dobili toliko, kot bi sicer," je opozorila.

Stanko Stepišnik (PS) v programu kandidata za mandatarja pogreša konkretne cilje in ukrepe, posebej zapis tega, kako, kdaj in s čim pognati gospodarstvo, da bo začelo zaposlovati. "Zato me je strah," je dejal.

Ne spreglejte