Petek, 15. 6. 2012, 14.07
9 let, 5 mesecev
NLB v roke KBC ali pa tudi ne?
V opoziciji in v agenciji za upravljanje kapitalskih naložb države (AUKN) se bojijo, da Janševa vlada skuša mimo oči javnosti in poceni (brez prevzemne premije) našo največjo večinsko državno banko prepustiti drugemu največjemu lastniku banke, belgijski skupini KBC. V zakonski noveli je namreč določeno, da lahko banka (v tem primeru NLB na skupščini delničarjev, ki bo 27. junija) namesto običajne dokapitalizacije izda tudi sklep o izdaji tako imenovanih pogojno zamenljivih obveznic, ki jih lahko kupi KBC in s tem postane več kot polovični lastnik NLB. Ali je to res scenarij aktualne vlade, smo vprašali nekatere ekonomiste.
"No, jaz sumim, da se dela nekaj pod mizo s temi pogojno zamenljivimi obveznicami (obveznicami CoCo), gre spet za nov papir. Če bi bilo dobronamerno, seveda nimam nič proti, gre bolj za računovodske trike, ker bo slej ko prej to plačano iz depozita, ki ga ima država v NLB. Če vlada res kupuje le čas, potem nimam nič proti uporabi tega instrumenta, kot pa vem, je osnovna želja aktualne vlade prodati NLB, vsaj tako je od vsega začetka napovedoval minister za finance."
"To je zelo težko reči. Instrument izdaje pogojno zamenljivih obveznic sam po sebi tega še ne pomeni. V resnici je to bolj ali manj neko vmesno financiranje banke, zelo odvisno je, kaj ima vlada za njim. Sam instrument pogojno zamenljivih obveznic pa avtomatsko tega ne predvideva. Je pa seveda mogoče, da se v neki fazi izkoristi tudi za to, da se spremeni lastniška struktura banke. V tem trenutku pa nikjer ne piše, da se bo nujno tako tudi zgodilo. Vse je še v zraku!"
"Imam premalo informacij, da bi lahko kaj konkretnega povedal o tem. Najbrž bo treba za dokapitalizacijo banke angažirati državni denar. Informacije so zelo skope, da bi lahko trdili karkoli. Ne vem, kakšen namen je zadaj …"
"Seznam božičnih želja nekaterih …"
"Ta hip je to primerna rešitev, ali je zadaj mogoča tudi privatizacija tujega lastnika (KBC), ki so mu pred leti že obljubili, da bo lahko prevzel večinski delež NLB, je seveda težko trditi in sklepati z vsega, kar je znano. Sicer pa naše banke nujno potrebujejo svež kapital in takšna oblika bi morala biti izpeljana že prej, zdaj je skrajni čas, da to naredimo!"