Sreda, 6. 3. 2024, 16.08
10 mesecev, 3 tedne
Nevarno in neodgovorno: z e-skirojem drvel skoraj 70 kilometrov na uro!
Policisti Prometne policije Celje so včeraj pri izvajanju meritev hitrosti naleteli na voznika e-skiroja, ki so ga posneli s stacionarnim radarjem v Letušu. Na odseku, kjer je hitrost vožnje s prometnim pravilom omejena na 50 km/h, so izmerili hitrost voznika e-skiroja, ki je naselju vozil s hitrostjo 68 kilometrov na uro. Njegovo ravnanje je bilo neodgovorno in zelo nevarno, so poudarili na policiji.
Dosedanje izkušnje kažejo, da v nesrečah z e-skiroji praviloma prihaja do hudih telesnih poškodb. Najpogostejše so poškodbe glave, sledijo zlomi okončin in ključnice ter udarnine. Predlani je na območju Policijske uprave Celje v prometni nesreči zaradi hudih poškodb umrl voznik e-skiroja. "Marsikaj od naštetega je mogoče preprečiti z varno uporabo e-skirojev ter z uporabo primerne čelade in ščitnikov," so sporočili s policije.
Skiroji so nestabilni in se pri večji hitrosti težko pravočasno ustavijo
Kot poudarjajo, je lahko vožnja s skiroji in e-skiroji nevarna, saj se pri večji hitrosti težko pravočasno ustavijo, so bolj nestabilni, zaradi majhnih koles obstaja večja verjetnost padcev na neravnih površinah. Prav tako lahko hitro predstavljajo nevarnost za druge udeležence v prometu, ker jih ti zaradi njihove hitrosti, tihe vožnje in ozke silhuete težje zaznajo, dodatno nevarnost pa nastane, če vozniki e-skirojev ne upoštevajo predpisov.
Vozniki skirojev in e-skirojev se morajo voziti po površinah, namenjenih kolesarjem
Vozniki e-skirojev morajo voziti po površinah, namenjenih kolesarjem. Kjer teh površin ni, morajo voziti ob desnem robu smernega vozišča ceste v naselju, kjer je največja dovoljena hitrost vožnje do 50 kilometrov na uro. Pravila, ki veljajo za kolesarje, se smiselno uporabljajo tudi za voznike e-skirojev oziroma lahkih motornih vozil, še poudarjajo na policiji.
Z vidika varnosti vseh udeležencev je pomembno zakonsko določilo, da mora imeti voznik e-skiroja ponoči in ob zmanjšani vidljivosti prižgan na sprednji strani žaromet za osvetljevanje ceste, ki oddaja belo svetlobo, na zadnji strani pa pozicijsko svetilko, ki oddaja rdečo svetlobo. Na zadnji strani mora imeti nameščen rdeč odsevnik, na obeh straneh pa rumene ali oranžne bočne odsevnike. Vozniki e-skirojev naj med vožnjo ne uporabljajo slušalk ali mobilnega telefona, saj to odvrača pozornost od dogajanja v prometu. Tako zlahka spregledajo pešca, otroka, starejšega udeleženca ali druge izpostavljene skupine udeležencev (npr. gibalno ovirane), so še zapisali.
V območjih za pešce lahko vozniki skirojev vozijo le z maksimalno hitrostjo hoje pešca
Tudi za voznike e-skirojev je priporočljiva ničelna toleranca do alkohola v prometu. Le tako bodo lahko varni v prometu, poudarjajo na policiji.
Prav tako morajo biti vozniki skirojev previdni na območjih skupnega prometnega prostora, ki ga souporabljajo vsi udeleženci cestnega prometa, in morajo voziti tako, da ne ogrožajo pešcev. V območjih za pešce pa lahko vozijo le z maksimalno hitrostjo hoje pešca, še sporočajo s policije. "Na voznike e-skirojev pa morajo biti še posebej pozorni vozniki motornih vozil. Pri prehitevanju e-skirojev morajo dosledno upoštevati minimalno bočno razdaljo, ki znaša najmanj 1,5 metra, in prehitevanje izvesti le tedaj, ko je to povsem varno. Zaradi majhne površine silhuete so uporabniki e-skirojev tudi slabše vidni," so še zapisali.