Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
9. 7. 2010,
8.43

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 9. 7. 2010, 8.43

8 let, 8 mesecev

Najstarejši voznik rojen leta 1913

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Na naših cestah je 87.540 voznikov, ki imajo več kot 70 let. A obetajo se spremembe.

Predlog zakona o voznikih, ki je v medresorskem usklajevanju, predvideva, da se dovoljenje izda do 65. leta starosti. »Prav vesela sem, da so mi podaljšali vozniško dovoljenje, le kako bi sicer lahko hodila v cerkev, ki je na sosednjem hribu,« se je razveselila 84-letna Helena Lucu iz Goričkega. Tudi sama se zaveda, da za volanom ni več tako vešča, kot je bila še pred časom, zato v svojo "petko" sede le, če mora v trgovino oziroma v najbližjo cerkev. Na avtocesto si ne upa. A niso vsi starostniki toliko samokritični, da bi se odpovedali volanu. »Dragi dedki in babice, ko vam vaši otroci ne zaupajo več svojih otrok oziroma vaših vnukov, je čas, da ne vozite več,« je že v času, ko so v slovenskem parlamentu sprejemali zakon, da se vozniško dovoljenje podaljša do 80. leta, dejal predsednik sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Bojan Žlender.

Nevaren, če ne prevoziš 4000 kilometrov

S starostjo se krajša reakcijski čas, opeša vid. Toda inštruktor varne vožnje Brane Küzmič opozarja, da večji problem predstavljajo nove tehnologije: »Starejši imajo vzorec vožnje v možganih, ki pa ga je treba spremeniti predvsem zaradi nove tehnologije. Vozila so varnejša, a kaj nam to pomaga, če jih vozniki ne znajo izkoristiti oziroma uporabljati.« Küzmičevih tečajev varne vožnje se v tretjinskem deležu udeležujejo vozniki, starejši od 50 let.

Res je tudi, dodaja, da so nekateri 70-letniki živahni in odzivni, morda bolj kot 40, 50 let stari vozniki, in imajo 40 let življenjskih izkušenj. »Ker so na cesti pazljivejši, so tudi počasnejši. Zato bi morda apeliral na mlajše udeležence v prometu, da naj bodo do starejših na cesti bolj tolerantni,« pravi Küzmič. Dejstvo je, da se kot družba staramo, pomembno pa je, da ostanemo mobilni, predvsem pa varni, je prepričan Žlender.

Švedska študija je pokazala, da so starejši nad 70 let dvakrat pogostejši povzročitelji prometnih nesreč, mladi vozniki pa kar štirikrat. »In rešitve je treba iskati vmes med tema dvema skupinama. Največja napaka vseh voznikov, ne le starejših, je, da ne ohranjajo vozne kondicije, da enostavno ne vozijo. Če ne prevoziš 4000 kilometrov na leto, si nevaren, saj postaneš nezanesljiv, pa naj gre za mladega voznika, dedka ali pa mamo na porodniškem dopustu,« meni Žlender in dodaja, da je treba skrbeti za zdravstveno stanje, in sicer tako fizično kot psihično. Preseneti tudi s podatkom, da začne nočni vid pešati že po 30. letu, ko vidimo dvakrat manj kot pri 20, medtem ko bi pri 50. letih potrebovali kar osemkrat močnejšo razsvetljavo kot pri 20. letih.

Prepozno, premalo, preveč

»Starejši težje prepoznavajo druge udeležence v prometu, predvsem v njihovem gibanju na in ob cesti, ob spremembah smeri ali podobnih manevrih. Težje spremljajo prometno signalizacijo, kar povzroči nepričakovane reakcije v vožnji. O pogostih napakah lahko govorimo v smislu prepozno, premalo, preveč,« pa o starejših udeležencih v prometu menijo na AMZS. S staranjem so, tako na AMZS, povezane slabše motorične sposobnosti, slabša se ocena razdalje za drugim vozilom, a ker je običajno prevelika, to ni nevarno, slabše ocenjuje hitrost. Pri starejših voznikih na vožnjo precej vplivajo tudi zdravila, ki jih jemljejo za razne bolezni, s kozarčkom alkohola pa je kombinacija lahko usodna, še dodaja Žlender.

143 jih je starih 90 in več let

Predlog zakona predvideva, da bi se vozniško dovoljenje izdalo do 65. leta starosti, nato pa bi se podaljševalo na podlagi zdravniškega spričevala o telesni in duševni zmožnosti za vožnjo za obdobje največ pet let, pravijo na ministrstvu za notranje zadeve. Trenutno namreč kot edini v Evropi izdajamo vozniška dovoljenja do 80. leta starosti, šele nato pa sledijo zdravniški pregledi. O natančnih določbah, ki bodo zapisane v končnem besedilu zakona o varnosti, ker je predlog v medresorskem usklajevanju, na ministrstvu še ne morejo govoriti.

Veljavna vozniška dovoljenja ima v Sloveniji 87.549 voznikov, starejših od 70 let, od tega dobrih 60 tisoč moških. 143 jih je starih 90 in več let. Zanimivo je, da je bil najstarejši imetnik veljavnega zdravniškega dovoljenja rojen leta 1913 in bo torej čez dve leti star okroglih sto let. Imetnica dovoljenja pa je le leto mlajša, rojena je leta 1914.

Ne spreglejte