Torek, 30. 6. 2015, 18.23
9 let
"Način pravnega razmišljanja je izrazito zastarel, formalističen in v biti avtoritaren"

Matej Avbelj, univerzitetni učitelj prava in dekan kranjske fakultete za državne in evropske študije, je danes predstavil svojo novo knjigo, zbirko 28 pravnih besedil, s katerimi se je med letoma 2011 in 2015 odzival na dogajanje v zadevi Patria. Besedila so bila večinoma objavljena kot kolumne na portalu IUS-INFO, kot prispevki v Pravni praksi, nekatera pa tudi v Večeru, Slovenskem času in Demokraciji, zdaj pa jih je izdala GV Založba.
"V slovenskem javnem diskurzu vse prepogosto ne štejejo argumenti, ampak bolj šteje tisti, ki nekaj pove, ne glede na to, kaj je pravzaprav povedal," je o komentiranju strokovne javnosti dejal Avbelj.
Spomnil je, da so bila v strokovni razpravi ključna tri pritrdilna ločena mnenja ustavnih sodnikov, zlasti sodnika Jana Zobca, in sicer da v nobeni državi in sploh nikjer v civiliziranem svetu nihče ne more biti obsojen za abstraktno storjeno kaznivo dejanje.
Trditev, da je težava slovenskega pravosodja komunizem, rešitev pa lustracija, je po Avbljevem mnenju zgrešena. "Če bi se s tem strinjal, bi imela ta knjiga naslov Krivosodje."
"Težava slovenske pravne države je mnogo hujša kot komunizem. Imamo način razmišljanja, način poimenovanja prava, ki je izrazito zastarel, okostenel, formalističen in v biti avtoritaren," trdi Avbelj.
"Ker nimamo koncepta prava kot argumentativne drže, je dolgo veljalo, da se sodb ne komentira, ne kritizira, in iz te iste logike izhaja nenaklonjeno stališče ločenim mnenjem. Obstaja fikcija, pravzaprav laž, da je pravo nekaj samo po sebi objektivnega. Pravo je človeški proizvod, proizvod ljudi na sodiščih. Pravo je toliko vredno, kolikor so prepričljivi argumenti, na katerih je bila sodba sprejeta."
"Kot družba se absolutno ne zavedamo vsebinskih težav strokovne nedoraslosti našega sodstva, tožilstva, pravne stroke – v nekaterih pogledih, ne v celoti." Za marsikaj naj bi bila kriva tudi neustrezna izobrazba na pravni fakulteti. Nedopustno je nerazumevanje tega, kar bi morala biti abeceda sojenja – kaj je tako imenovani sodniški silogizem oziroma subsumpcija.
"Bodimo previdni pri izrazu, da je pravo odpovedalo. Rekel bi, da ni odpovedalo pravo, pravniki so odpovedali. Ali, če nočemo biti subjektivni, uporaba prava je odpovedala," je opozoril Krivic. "Nekateri pravniki v nekaterih situacijah ne znajo ali pa nočejo znati – ali ker gre za Janšo ali pa za marginalce."
Krivic je poudaril, da je treba klimo razprave spremeniti na obeh straneh. Menil je, da ni nič novega to, da sodne odločitve politika uporablja in zlorablja, vprašanje pa je, koliko so pri tem sodelovali pravniki – sodniki, tožilci in strokovna pravna javnost.