Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
25. 11. 2013,
10.24

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 25. 11. 2013, 10.24

8 let, 8 mesecev

Minister za zdravje Tomaž Gantar podal odstopno izjavo (video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Minister Tomaž Gantar je v pismu premierki Alenki Bratušek zapisal, da se je za nepreklicni odstop odločil, ker ne more izpeljati sprememb, ki bi zagotovile uspešen zdravstveni sistem.

"V Sloveniji ni prave pripravljenosti, da bi bil zdravstveni sistem bolj sodoben, da bi bil primerljiv z drugimi državami," je dejal minister za zdravje Tomaž Gantar, član stranke DeSUS, na novinarski konferenci, kjer je pojasnjeval, zakaj se je odločil za odstop. Razlog za to je tudi v različnih pogledih znotraj koalicije na zdravstvo. "Prišli smo v situcijo, ki je neobvladljiva," je dejal in priznal, da imata znotraj koalicije SD in DL diametralno nasprotna mnenja glede vprašanja koncesionarjev. Meni, da ne bo sprejet noben tak zakon, kjer ne bo koncesionarjev, kar zagovarja SD.

"Pride trenutek, ko ne vidiš izhoda. Ocenil sem, da reforme ne morem sprejeti na ta način. Zavedam se kritičnosti situcije. Nakopičilo se je veliko očitkov, tudi znotraj koalicije. Na neki točki ni šlo več," je pojasnjeval svoj motiv za odstop. Priznal je, da je bil ta presenečenje tako za šefa njegove stranke Karla Erjavca kot premierko Alenko Bratušek. Glede prognoze za zdravstvo, ki mu grozi zlom, pravi: "Ves čas trdim, da bo treba zagotoviti dodatna sredstva. Najde se denar za podjetja, ki nimajo perspektive. Država bi morala najti nekaj denarja tudi za zdravstvo."

Premajhna politična moč Gantar se je dotaknil tudi problematike lobijev, posebej pa izpostavil gradbenega, saj so bili "gradbeni zaslužki enormni. Za gradnje se je namenilo najmanj 30 odstotkov več denarja, kot bi bilo potrebno. Govorimo seveda v milijonih," je povedal, a prsta zaradi pomanjkanja dokazov ni želel uperiti v nikogar. Dodal je, da imajo tisti, ki so služili z zdravstvom, razloge, da so z njim nezadovoljni. Zanikal je, da bi dobil kakršnekoli grožnje, ali čutil dodaten pritisk, da odstopi.

Na vprašanje kakšno politično moč je imel kot minister za zdravje je odgovoril, da "absolutno premajhno". "Imam izkušnje z vodenjem občin. Če bi s takšnim pooblastili vodil občino, ne bi niti enega pločnika naredili, je povedal in dodal sicer noče biti rušitelj in kritik te vlade, češ da so vse vlade doslej imele težave z zdravstvenimi reformami, ko so predlogi končali v predalih.

Odločajo "poznavalci" zdravstva Ko je podal odstopno izjavo, je Gantar pojasnil, da je že pred pol leta napovedal svoj odstop, če ne bo uspel izpeljati nujnih sprememb, ki bi tudi v bodoče zagotovile uspešen, še vedno dostopen, kakovosten in finančno vzdržen zdravstveni sistem.

"Enak je bil namen vseh zdravstvenih ministrov v vsaj zadnjem desetletju, a je do danes še vsak naletel na ovire, ki so posodobitev zdravstvene zakonodaje onemogočale. Rešitve, ki bi bila učinkovita in bi hkrati zadovoljila vse, preprosto ni! In zmotno je prepričanje, da bi lahko z zdravstveno reformo preko noči rešili probleme, ki se v zdravstvu kopičijo vrsto let. Obstaja pa veliko pogledov različnih poznavalcev zdravstva, ki v imenu javnega zdravja zavirajo kakršno koli učinkovito spremembo. Prepričan sem, da je v interesu teh poznavalcev zdravstva, verjetno že vedo zakaj, da se v zdravstvenem sistemu nič ne spremeni," je med drugim zapisal.

S kompromisi ne dosegamo zastavljenih ciljev V pismu premierki Alenki Bratušek je pojasnil, da so tudi v vladni koaliciji pogledi na sodobno, razvitim državam primerljivo ureditev zdravstva preveč različni, da bi takšno zakonodajo lahko sprejeli. "S svojim prvim predlogom Zakona o zdravstveni dejavnosti, ki se nanaša predvsem na organizacijo dela v zdravstvu, sem skušal najti kompromis, ki pa že sam po sebi ni predstavljal dovolj učinkovitih sprememb, s katerimi bi v celoti dosegli zastavljene cilje."

Nestimulativen plačni sistem Gantar ugotavlja, da je skoraj nepremostljivo oviro na poti večje učinkovitosti zdravstva in celotnega javnega sektorja predstavlja tudi slab, nestimulativen plačni sistem po sprejetem Zakonu o javnih uslužbencih. "Javni uslužbenec je enako plačan, pa če opravi veliko ali zelo malo dela, koncesionar dobi plačilo zgolj in samo za tisto, kar opravi. Popoln nesmisel, ki ga je nujno odpraviti!" Po Gantarjevem prepričanju bi se to lahko rešilo le, če bi zdravstveni delavci izstopili iz sistema javnih uslužbencev, kar pa je po njegovem nesprejemljivo za večino.

Denarja je premalo, prav tako zdravnikov Minister v odstopu pojasnjuje, da so se cene zdravstvenih storitev v zadnjih štirih letih bistveno znižale, a novega znižanja ne more biti več. Prav tako minister, da je Slovenija po številu zaposlenih v zdravstvu za četrtino pod povprečjem evropske unije, po številu zdravnikov pa še bistveno nižje na lestvici.

"Vlade RS nisem uspel prepričati, da je nadaljnje omejevanje števila zaposlenih, predvsem zdravnikov, v zdravstvu dolgoročno škodljivo in da jih ne gre metati v isti koš z ostalimi področji, kjer po številu zaposlenih daleč presegamo evropsko povprečje. Vse z namenom, da se bi lahko nekdo pohvalil, kako učinkovit je pri zniževanju števila javnih uslužbencev – pa naj stane, kolikor hoče!"

Skrbi ga za državljane, sam ni mogel ukrepati "S takšnim nadaljevanjem me v resnici skrbi, kje se bodo naši državljani v bodoče zdravili. Sam odgovornosti za vse to vsekakor ne morem prevzeti. V okviru koalicije nismo uspeli opraviti nujne razprave na temo reševanja zdravstvenega sistema in tako nisem uspel prepričati vpletenih, da laična pričakovanja in hotenja ne vodijo k pravi in dolgoročni rešitvi težav v zdravstvu. In tudi to je zadosten razlog, da nepreklicno odstopam z mesta ministra za zdravje," je minister Gantar sklenil odstopno izjavo premierki Bratuškovi.

Ne spreglejte