Ponedeljek, 24. 6. 2013, 14.53
9 let
Milan Kučan kot zgodba o neponovljivi politični karieri
Publicist Dejan Kaloh je na novinarski konferenci, ki jo je pripravila Založba Nova obzorja, predstavil svojo novo knjigo z naslovom Milan Kučan: Ko boter spregovori o sebi, v kateri je zbral najpomembnejše izjave nekdanjega predsednika republike in jim dodal svojo interpretacijo.
"Kučan je imel vedno zaslombo medijev"
Kaloh meni, da je Kučanov neformalen vpliv bolj daljnosežen, kot bi si lahko kdo mislil. Prepričan je, da je bila v ozadju številnih afer, od JBTZ-ja, Depale vasi in Patrie, "Kučanova dolga senca".
Opozoril je tudi, da je imel Kučan vedno naklonjenost medijev, ki so skrbeli za njegovo javno podobo, kar mu je prinašalo korak prednosti pred drugimi politiki. "Marsikatera gospa mi je dejala, da ga je volila samo zaradi njegovih modrih oči," je pojasnil.
Forum 21 kot začetek konca popularnosti
Sociolog Matej Makarovič je izpostavil, da je Kučanova politična kariera impresivna zgodba o uspehu, saj se po njegovih besedah le redkim politikom po zamenjavi sistema uspe obdržati na čelu režima. Prepričan je, da je to Kučanu uspelo z visoko stopnjo politične spretnosti, saj je dovolj hitro prepoznal pomen tako imenovane mehke moči, neformalnega vpliva in ekonomske moči, ki ju prvi dve prvini potrebujeta.
Razlog za to, da Kučan še ni napisal svoje avtobiografije, je po Makarovičevem mnenju mogoče v tem, da se je med politično kariero naučil, da se mu prevelika transparentnost ne splača. "Verjetno je bila njegova največja napaka to, da je poskušal formalizirati svojo neformalno omrežje v Forumu 21. To je bil začetek konca njegove popularnosti v javnosti," je prepričan Makarovič.
Kdo hrani skrivnosti o slovenski osamosvojitvi?
Kdaj pa lahko od zgodovinarjev pričakujemo knjigo, ki bo znanstveno in celovito opisala vlogo Kučana v času osamosvajanja?
Zgodovinar Bojan Godeša meni, da je bilo obdobje osamosvajanja do zdaj solidno dokumentirano in da je bil na tem področju narejen znaten napredek, z zanimanjem pa čaka odprtje nekaterih tujih arhivov "v svetovnih metropolah, kjer so spremljali dogajanje in mogoče tudi vplivali na to, da je prišlo do procesa osamosvajanja".