Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gašper Lubej

Nedelja,
10. 10. 2010,
20.56

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 10. 10. 2010, 20.56

9 let

Miheljak: Krjavlji niso mogli premagati Jankovića

Gašper Lubej

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Politični analitik Vlado Miheljak je za SiOL ocenil, da Jankovićevi protikandidati niso imeli niti približne predstave o vodenju mesta. Opozarja še, da lahko izid v Ljubljani vpliva na volitve 2012.

"Tudi kandidati levih strank so bili popolnoma marginalni, le kandidat Zaresa ni klatil neumnosti. Šlo je za krjaveljsko tekmo proti Jankoviću. Ljudi je pred štirimi leti zanimalo, ali je kdo od kandidatov sposoben zgraditi stadion. Tudi tokrat je imel Janković konkretne predstavitve, predstavitve ostalih so bile zelo abstraktne," je ocenil kolumnist Dnevnika.

Miheljak meni, da so volitve v Ljubljani volitve vseh volitev, kar se je nazadnje pokazalo ob glasovanju o arbitražnem sporazumu, kjer so ljubljanski volivci odločili rezultat. "Volitve v Ljubljani imajo ideološki naboj in so tudi močan pokazatelj za parlamentarne volitve 2012. To sicer ne pomeni, da bo levica zmagala, a brez Ljubljane se ne da zmagati," je prepričan profesor na FDV.

In zakaj je bila Jankovićeva zmaga tako prepričljiva? Velikokrat se je pokazalo, da orkestrirani napadi kandidatu koristijo, kot enega od razlogov za Jankovićev triumf vidi Miheljak. Mediji so Jankovića zelo napadali, poleg tega sta Janez Janša in Zofija Mazej Kukovič nekaj dni pred volitvami trdila, da se ljudje bojijo oddati podpis za referendum o ljubljanskem prostorskem načrtu. "To je veliko podcenjevanje volivcev. Ne vem, ali je volivce tudi spodbudilo k glasovanju za Jankovića, a je to možno."

Kako Miheljak komentira nevarnost, ki jo prinaša premočna prevlada Jankovića in njegove liste? "Bolj bi me skrbelo če bi bila tako močna kakšna stranka na državni ravni. V Ljubljani ni dobro, da desne opozicije skoraj ne bomo imeli. Vsaka oblast potrebuje nadzor."

Miheljak je še ocenil, da je glavni problem lokalnih volitev dejstvo, da v Kopru volitev ni bilo. "Ustavno sodišče bi moralo delati tudi ponoči."

Makarovič: Slavili od državne politike oddaljeni kandidati Blagovne znamke sedanjih koalicijskih strank na lokalni ravni očitno niso "vlekle", sedanji župani pa so bili v veliki prednosti, ocenjuje politični analitik Matej Makarovič.

Za letošnje lokalne volitve sta bistveni dve značilnosti. "Župani, ki so se potegovali za ponovno izvolitev, so bili v veliki prednosti pred tekmeci, kar je veljalo skoraj za vse občine. Slavili pa so tudi župani, ki so biti relativno oddaljeni od politike na državni ravni, še posebej od sedanje vladajoče koalicije," je za SiOL ocenil profesor na Fakulteti za uporabne družbene študije v Novi Gorici.

Po njegovih oceni je bila med parlamentarnimi strankami najbolj uspešna SDS, deloma tudi SLS, medtem ko so politiki vladajoče opcije večinoma uspevali tako, da so se navezovali na lokalne liste.

Glede volitev v Ljubljani Makarovič ocenjuje, da je glede na javnomnenjske raziskave presenečenje rezultat liste Zorana Jankovića, glede županskih volitev pa je znova poudaril, da je obstoječim kandidatom zelo težko najti pravega protikandidata. Pomanjkljivost Mojce Kucler Dolinar je bila šibkost njene stranke NSi, Zofija Mazej Kukovič (SDS) pa je v volilni boj vstopila odločno prepozno, ocenjuje Makarovič.

V Mariboru Makarovič napoveduje zmago Franca Kanglerja (SLS), saj je osnovni vzorec obnašanja volivcev podoben kot v Ljubljani. Glede posledic rezultata lokalnih volitev na državno politiko pa ne pričakuje dramatičnih vplivov.

Ne spreglejte