Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
23. 12. 2008,
11.54

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 23. 12. 2008, 11.54

9 let, 3 mesece

Medijsko dogajanje v znamenju tiskanih medijev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V letu 2008 so se nadaljevale kadrovske zamenjave na Magu, kar je privedlo do nastanka tednika Reporter.

Na Delu je bil z mesta odgovornega urednika Dela razrešen Janez Markeš, na Slovenskih novicah pa je uprava uvedla, nato pa tudi umaknila, disciplinski postopek zoper Bojana Budjo. Na Dnevniku pa se kot odgovorni urednik poslavlja Miran Lesjak.

Z mesta odgovornega urednika Maga razrešili Silvestra Šurlo

Na tedniku Mag so se v začetku leta nadaljevali zapleti, ki jih je povzročila odločitev uprave Dela, da bo na mestu v.d. odgovornega urednika Maga kljub nasprotovanju večine novinarjev razrešila Silvestra Šurlo, na njegovo mesto pa imenovala člana uprave Dela Veselina Stojanova.

Zaradi nestrinjanja z potezami uprave Dela začel izhajati tednik Reporter

Maja je šest nekdanjih Magovih novinarjev zaradi nestrinjanja s Stojanovim imenovanjem in zaradi nekaterih drugih kadrovskih potez uprave Dela začelo izdajati nov tednik Reporter. Kot je na predstavitvi prve številke tednika povedal njegov odgovorni urednik Silvester Šurla, bo skušal biti tednik čim bolj atraktiven in ekskluziven.

Šurla je povedal, da je bil tednik ustanovljen kljub temu, da uprava Dela nekaterim njegovim novinarjem, ki so z Maga odšli na nov tednik, ni želela prekiniti delovnega razmerja in kljub temu, da je časopisna hiša Delo takoj, ko se je v javnosti zvedelo, kakšno bo ime tednika, na Uradu za intelektualno lastnino RS registrirala blagovno znamko z enakim imenom. Oba zapleta so ustvarjalci tednika in Delova uprava pozneje rešili.

Maja razrešili Janeza Markeša z mesta glavnega in odgovornega urednika Dela

Konec maja se je dogajanje v časopisni hiši Delo znova zaostrilo, saj je uprava z mesta glavnega in odgovornega urednika Dela razrešila Janeza Markeša. Kot so po razrešitvi pojasnili iz Pivovarne Laško, so se za Markeševo zamenjavo odločili zaradi vedno večjih razhajanj med njim in upravo družbe.

Nasprotno je Markeš za Radio Slovenija ocenil, da njegova odstavitev nima nobene zveze z nekooperativnostjo v delovnem procesu, "potem, ko sem delal devet mesecev po 12 ur na dan, ko sem delal šest mesecev vse nedelje, ko smo časopis naredili kot izredno lep in dober izdelek z lepimi rezultati".

Zdolšek: Markeš naj ne bi sprejemal političnih navodil

Tednik Mladina je sicer pred tem poročal, da so 8. maja v prostorih Pivovarne Union skupaj obedovali Markeš, odvetnik Pivovarne Laško Stojan Zdolšek, direktor uprave Dela Peter Puhan, predsednica nadzornega sveta Andrijana Starina Kosem in Boško Šrot. Med kosilom naj bi slednji "brez ovinkarjenja" Markešu dejal, "da je treba podpreti Pahorja in rušiti Janšo". Podobno naj bi po pisanju tednika zahtevala tudi Starina Kosmova.

Kot so še zapisali, naj bi tej zahtevi sledila reakcija Stojana Zdolška, ki naj bi dejal, da "je začuden, saj naj bi Markeša predlagal za odgovornega urednika z obljubo, da ne bo sprejemal političnih navodil".

Zaradi kršitve delovne obveznosti odpustili Bojana Budjo

V oktobru je uprava Dela sprožila postopek odpovedi rednega delovnega razmerja proti uredniku Slovenskih novic Bojanu Budji. Kot so pojasnili na upravi, naj bi se za omenjeni postopek odločili zato, ker je Budja zavrnil objavo prispevka Nazaj v stare čase, s čimer naj bi že drugič kršil svoje delovne obveznosti.

Proti omenjenemu ukrepu so nastopili v obeh novinarskih združenjih - Društvu novinarjev Slovenije in Združenju novinarjev in publicistov - pa tudi izvršni odbor Aktiva novinarjev Dela. V slednjem so v izjavi za javnost zapisali, da je Budja z zavrnitvijo objave članka ravnal profesionalno. Po njihovem je bil namreč prispevek "najčistejši primer neprofesionalnega in vsiljenega prispevka s preočitnim predvolilnim političnim namenom", besedilo "neprepoznavno", "vsebina pa očitno potvorjena in pravzaprav lažniva".

Delo postalo 79,25-odstotni lastnik Večera

Novembra so z Dela sporočili, da je časopisna hiša kupila še 59,25-odstotni lastniški delež v družbi ČZP Večer, s čimer naj bi tako Delo postalo 79,25-odstotni lastnik Večera.

Na novico so se kmalu odzvali tudi v Uradu za varstvo konkurence RS. Kot je za STA takrat povedal njegov direktor Jani Soršak, ima Delo po zakonu 30 dni od sklenjene pogodbe za nakup obveznost, da prijavi koncentracijo uradu za varstvo konkurence, v nasprotnem primeru pa je v prekršku. Slednje je družba, kot so na Delu povedali za STA, tudi storila, vendar nakup še ni dokončen, saj ga mora zdaj odobriti še urad.

V decembru so z Dela sporočili, da bo družba prešla na enotirni sistem upravljanja.

Pri Dnevniku odpustili Igorja Mekino

Februarja pa je uprava časopisne hiše Dnevnik sprožila disciplinski postopek zoper urednika Igorja Mekino, ker naj bi ta diplomatsko depešo, ki jo je objavil časopis, posredoval svoji ženi, sicer dopisnici beograjskega časnika Politika Svetlani Vasović-Mekina, ta pa jo je objavila v Politiki.

Mekina je bil odpuščen konec februarja, Dnevnik pa zdaj toži zaradi "nezakonite odpovedi pogodbe o zaposlitvi in nedopustnega posega v čast in dobro ime".

Novembra sta se uprava Dnevnika in odgovorni urednik Dnevnika Miran Lesjak dogovorila, da slednji 31. decembra preneha opravljati naloge odgovornega urednika. Takrat bo mesto odgovornega urednika zasedel dosedanji urednik Dnevnikovega Objektiva Ali Žerdin.

Radio Slovenija praznoval 80-letnico, Televizija Slovenija pa 50-letnico

V letošnjem letu je Radio Slovenija praznoval 80-letnico, Televizija Slovenija pa 50-letnico. Sicer pa naj bi po napovedih RTVS tudi v letošnjem letu poslovala pozitivno, vendar vodstvo že opozarja, da bo za pozitivno poslovanje v letu 2009 treba dvigniti RTV prispevek.

Ne spreglejte