Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
21. 1. 2014,
13.09

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Univerza v Ljubljani Ivan Svetlik proračun

Torek, 21. 1. 2014, 13.09

8 let, 8 mesecev

Ljubljanska univerza potrebuje dodaten denar za študijsko dejavnost

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Če Univerza v Ljubljani ne bo dobila dodatnih sredstev, ji bo letos zmanjkalo 20 milijonov evrov za študijsko dejavnost, je povedal rektor univerze Ivan Svetlik.

Po rektorjevih besedah bi namreč sredstva, ki so v proračunu trenutno predvidena za ljubljansko univerzo, zadostovala, če ne bi bili univerzi naloženi dve dodatni obveznosti – plačilo davka po zakonu o davku na nepremičnine in izplačilo poračuna odprave plačnih nesorazmerij, ki ga je določilo sodišče.

Tako pa bo univerza potrebovala dodatna sredstva, pri čemer Svetlik upa, da jim jih bo zagotovila država. Dodatno varčevanje na univerzi namreč po ocenah vodstva ni mogoče, ne da bi pri tem posegli v kakovost izobraževanja.

V zadnjih dveh letih so univerzi sredstva zmanjšali za deset odstotkov Celoten proračun univerze po besedah rektorjeve pomočnice Mihaele Bauman Podojstršek znaša okoli 300 milijonov evrov, od česar za študijsko dejavnost namenijo dobro polovico ali okoli 160 milijonov evrov.

V zadnjih dveh letih so univerzi sredstva zmanjšali za deset odstotkov, pri čemer so izpad pokrivali z zmanjševanjem sredstev za plače ter za stroške za blago in storitve. Ker pa so jim bile z nepremičninskim davkom in poračunom naložene nove obveznosti, univerza brez dodatnih sredstev letos ne bo mogla poslovati vzdržno, je poudarila tudi Bauman Podojstrškova.

Število zaposlenih se je zmanjšalo za okoli dva odstotka Sicer pa po besedah predsednika upravnega odbora univerze Janeza Hribarja ljubljanska univerza dokaj uspešno uresničuje zahtevo, po kateri se mora število zaposlenih v javnem sektorju vsako leto zmanjšati za en odstotek. Tako se je od sprejetja zakona za uravnoteženje javnih financ število zaposlenih pri njih zmanjšalo za okoli dva odstotka, je povedal.

Ne spreglejte