Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
13. 12. 2008,
11.17

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 13. 12. 2008, 11.17

9 let, 3 mesece

Ljubica Jelušič za Delo: Slovenski vojski manjka strokovnosti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Vojaški vrh je dal strokoven odgovor glede nakupa oklepnikov, strokovnjaki pa se niso dolžni politično omejevati, je ministrica za obrambo Ljubica Jelušič v pogovoru za Delo dejala o odločitvi vojske.

Kot je dejala, Slovenski vojski manjka več strokovnosti in etičnosti, na nacionalno varnost pa mora minister gledati z nadstrankarskega vidika. "Kdor krivi vojsko, priznava, da je ni sposoben nadzirati" "Če kdo vali krivdo na vojsko, potem je priznal, da je ni sposoben nadzirati," je Jelušičeva dejala v zvezi s krivdo vojske in načelnika generalštaba Albina Gutmana pri nakupu oklepnikov. Kot je pojasnila, je bil vojaški vrh "dolžan poiskati več različic strokovnega odgovora na politično zahtevo", odgovor, ki so ga dali, pa je "ustrezal zahtevi, da je treba za 64 milijard tolarjev kupiti 135 kosov oborožitvenih sistemov".

"Strokovni dogovor ni nujno politično najkorektnejši" "Strokovnjaki se niso dolžni politično omejevati, zato strokovni odgovor ni nujno tisti, ki je politično najkorektnejši. Politik pa je dolžan poiskati za politiko najboljšo rešitev," meni Jelušičeva. Po njenih besedah tudi "ni Erjavec kriv, če smo dobili neustrezna vozila ali če so bila pogajanja za Elbitovo oborožitveno postajo napačna".

"Slovenija ni zmožna toliko kot lani" "Zmogljivosti nacionalne obrambe morajo biti skladne s tistim, kar država zmore. Slovenija je lani zaradi velike gospodarske rasti zmogla več, kot zmore letos. Še manj pa bo prihodnje leto," napoveduje ministrica in dodaja, da je pomembna "politična presoja, kaj v danem trenutku najbolj potrebuješ: ali slediti zavezam Nata ali svoji nacionalni obrambi".

"Vojaki na misijah so pridobili ogromno iskušenj" Od 7200 pripadnikov Slovenske vojske jih je bilo po njenih navedbah na misijah že več kot 4000. "Ti vojaki so pridobili ogromno izkušenj in pomembno je, da se izkušnje prenašajo na prihodnje generacije. Mislim celo, da smo ena najbolj izkušenih vojsk, ko gre za mirovne operacije," meni Jelušičeva.

"Osemkolesnike ne kupujemo za letos, ampak za 15 let naprej" Kot je pojasnila, Nato "pričakuje, da izpolnjujemo tiste cilje, za katere smo rekli, da smo jih sposobni izpolnjevati. Ko bomo recimo imeli certificirano srednjo bataljonsko bojno skupino, bomo morali izpolnjevati tudi najtežje bojne operacije. Zato osemkolesnikov ne kupujemo za leto 2008, ampak za 15 let naprej."

"Dobro bomo morali presoditi, kaj zmoremo" "Če drugi prispevajo letala, helikopterje, ladje in vojake, ki so namenjeni tudi za našo obrambo, mi pa tega, kar smo obljubili, ne, smo nekredibilni. Zato v prihodnosti ne bomo mogli reči, zdaj pa ničesar več ne damo. Dobro bomo morali presoditi, kaj zmoremo in katere cilje, ki jih moramo doseči, bomo preložili," je poudarila ministrica. Kot je pojasnila, v Natu "vsi damo kaj; če ne damo sil, damo denar. Kaj damo rajši? Tisto, kar imamo na razpolago."

"Nima smisla biti bojev zoper Erjavca" Na vprašanje, ali to, kar kupujemo, zagotavlja nacionalno varnost, je Jelušičeva odgovorila, da jo zagotavlja deloma, "ne moremo pa trditi, da je to že končni cilj. Je začetek procesa, ki se ne bo nikoli končal, kar je bistvo nacionalne varnosti. Zato v tem trenutku nima smisla biti medijskih bojev zoper mojega predhodnika. Ta se je v danem trenutku odločil, kakor je najbolj prav, in verjamem, da je vojaški nasvet ustrezal njegovi politični odločitvi."

"Več ljudi mora biti strokovnih" Kot je dejala ministrica, je obrambni sistem dobila v dobrem stanju, upa pa, da bo po štirih letih "sistem še bolj profesionalen, bolj strokoven in bolj etičen. V smislu spoštovanja sotovarišev, podrejenih, civilne javnosti in nadrejenih, ne nazadnje ali pa celo na prvem mestu, v smislu spoštovanja svojega političnega nadzornika. Sistem je sicer že zdaj strokoven, vendar mora standarde strokovnosti doseči še več ljudi. Več časa mora biti porabljenega za razvijanje vrednot, tudi domoljubnih."

"Obama po podobni poti kot mi" Na vprašanje, kako komentira potezo bodočega ameriškega predsednika Baracka Obame, da je obdržal Bushevega obrambnega ministra, je Jelušičeva dejala, "da gredo po podobni poti, kot smo šli pri nas. V obrambnem resorju je potreben človek, ki lahko na nacionalno varnost gleda z nadstrankarskega vidika." Po njeno je to potrebno, ker ta človek "skrbi za nacionalni varnostni interes ne glede na politično usmeritev. Tudi moja naloga je skrbeti za varnost vseh državljanov te države."

Ne spreglejte