Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
6. 5. 2008,
14.29

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 6. 5. 2008, 14.29

8 let, 9 mesecev

Lipa za dvig mejnega zneska za izplačilo varstvenega dodatka

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
PS Lipa je pozvala ministrico za delo Marjeto Cotman, naj zviša mejni znesek za izplačilo varstvenega dodatka, ki zdaj znaša 403 evre, je dejala vodja poslanske skupine Lipa Barbara Žgajner Tavš.

Dodala je še, da bo v četrtek po seji vlade skušala premieru Janez Janši izročiti neplačane položnice, ki so jih državljani poslali na poslansko skupino. "Naj se varstveni dodatek izplačuje avtomatično" Žgajner Tavševa je na novinarski konferenci dejala, da je ministrici za delo, družino in socialne zadeve v pisni poslanski pobudi tudi predlagala, da se varstveni dodatek upokojencem izplačuje avtomatično, kot npr. otroški dodatek, ne pa da je zanj treba zaprositi.

"Mnogi ne vedo, da so upravičeni" Po besedah vodje PS Lipa namreč mnogi upokojenci ne zaprosijo za varstveni dodatek, ker ne vedo, da so upravičeni do njega.

100 pisem za Janšo Žgajner Tavševa je povedala, da je v preteklih dneh v okviru akcije Položnice za predsednika vlade v njihovo poslansko skupino prišlo okrog 100 običajnih in elektronskih pisem. Pojasnila je še, da v večini v prispelih pismih niso položnice, ampak pokojninski odrezki in pisma o socialnem položaju.

"Pripravljeni prevzeti odgovornost" Na novinarsko vprašanje, ali je PS Lipa pripravljena plačati položnice, je Žgajner Tavševa odgovorila, da v "kolikor predsednik vlade ne bo držal besede, ki jo je dal, ampak ta beseda, vidimo, se je razširila na toliko in toliko državljanov, ki so v zelo podobni situaciji kot upokojenki, ki sem jih izpostavila v poslanskem vprašanju, potem smo poslanci Lipe nedvomno pripravljeni prevzeti to odgovornost".

"Ljudje nočejo miloščine" Dodala je, da bodo za pomoč zaprosili tudi druge poslance v DZ, naj vsak prispeva po 200 evrov. Ob tem je dejala, da "ljudje nočejo miloščine, ampak politiko, ki bi jim omogočila dostojno življenje".

Peče: Rešitev je v spremembi socialne politike Poslanec Lipe in predsednik stranke Sašo Peče pa je glede pobude o prispevkih poslancev dodal, da bi bil to nekakšen sklad, ki bi bil pod pokroviteljstvom predsednika republike Danila Türka ali DZ.

Peče je tudi poudaril, da so prejete položnice le kratkoročna rešitev. "Rešitev je v spremembi socialne politike naše države," je sklenil predsednik Lipe.

"Izplačani varstveni dodatki so se letos povečali za skoraj 9 odstotkov" Konec januarja so bili izplačani varstveni dodatki k pokojninam višji za 3,6 odstotka, v februarju pa so se na novo odmerili od mejnega zneska v višini 81,6 odstotka najnižje pokojninske osnove, so zapisali na ministrstvu za delo. "Skupno povečanje v letošnjem letu je tako znašalo skoraj 9 odstotkov," so še poudarili.

"Predlagali smo nov zakon o varstvenem dodatku" Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve (MDDSZ) je v zvezi z današnjo novinarsko konferenco poslanske skupine Lipa glede varstvenega dodatka poudarilo, da je prav zato, da bi izboljšalo socialno ekonomski položaj upokojencem z najnižjimi dohodki, v začetku letošnjega leta predlagalo nov zakon o varstvenem dodatku.

"S tem zakonom je na novo urejena pravica do varstvenega dodatka, ki jo zdaj lahko pridobijo tudi slovenski državljani, ki so se upokojili v republikah nekdanje SFRJ, zagotovljen je višji znesek pokojnine vdovam, ki imajo tudi pravico do svoje pokojnine, urejena je uskladitev preživnin kmetom," je pojasnilo MDDSZ.

"Pokojnine se usklajujejo ugodneje kot prej" Dodali so, da se varstveni dodatek od februarja 2008 naprej usklajuje enako kot pokojnine, hkrati pa ga lahko uveljavijo tudi tisti, ki so v letu 2007 pravico do varstvenega dodatka izgubili. Poleg tega še poudarjajo, da se pokojnine od leta 2005 usklajujejo ugodneje kot pred tem, še piše v sporočilu za javnost.

"Če to pokažemo na primeru: Upokojenec, ki je denimo v letu leta 2004 prejel 695,64 evrov pokojnine, danes dobi 818,48 evrov. V kolikor do spremembe zakonodaje v letu 2005 ne bi prišlo, bi njegova pokojnina danes znašala 779,23 evrov," pojasnjuje ministrstvo za delo.

Ne spreglejte