Minister za gospodarstvo Matej Lahovnik je pojasnil, da je iz Zares izstopil, ker v zadnjem času ni bil aktiven v stranki.
"V zadnjem letu dni praktično nisem bil aktiven v stranki Zares, saj kot minister za gospodarstvo posvečam čas in energijo vodenju tega resorja, ki je v teh časih zahtevno. Zato sem ocenil, da nadaljnje članstvo v politični stranki ni smiselno," je v pisni izjavi zapisal Lahovnik.
Ali odhaja zaradi sporov v stranki?
Zakaj je tako ocenil po enem letu, ni pojasnil in tudi tega ne, zakaj ga članstvo v stranki ovira pri ministrovanju. Tako je verjetneje, da je odstop posledica sporov s strankarskimi kolegi.
V aferi Ultra ni podprl Golobiča
Razlog za Lahovnikov odstop bi bila lahko v zadnjem času različna stališča do projekta gradnje šestega bloka termoelektrarne Šoštanj in glede državne pomoči gradbenim podjetjem ter nesoglasja s predsednikom stranke Gregorjem Golobičem. V aferi Ultra je bil namreč Lahovnik edini visoki funkcionar stranke, ki Golobiča ni podprl.
Golobič je za Lahovnikovo odločitev izvedel prejšnji teden
Gregor Golobič Lahovnikovo potezo obžaluje, ga pa ne preseneča. Lahovnik mu je svojo odločitev za izstop iz stranke sporočil minuli teden, je pojasnil prvak Zaresa in dodal, da sta se v vmesnem času že sestala. Kot razlog mu je navedel enake argumente, kot jih je predstavil javnosti, in sicer da svoje prihodnje kariere ne vidi več v strankarskem kontekstu.
Formalna potrditev tega, "kar se je dejansko dogajalo že leto dni"
To po Golobičevem mnenju drži, zato kljub obžalovanju zaradi Lahovnikovega izstopa ni bil presenečen. "S tem izstopom je na nek način formalno pritrdil temu, kar se je dejansko dogajalo že leto dni in kar je sprožilo javna spraševanja kot tudi diskusije znotraj stranke," pravi Golobič in dodaja, da se Lahovnikova "abstinenca" ni nanašala samo na stranko, temveč tudi na koalicijo.
Ali bo ostal minister, še ni jasno
V pogovoru z Lahovnikom sta sicer po Golobičevih besedah pustila vse možnosti odprte, tudi glede njegovega nadaljnjega sodelovanja v vladi. Tako še ni jasno, ali bo Lahovnik - ki je bil na to funkcijo izvoljen iz kvote Zaresa - ostal na ministrskem položaju, saj je to odvisno od Lahovnika samega, stranke Zares in tudi predsednika vlade Boruta Pahorja. Slednjega je sicer Golobič o Lahovnikovem izstopu že obvestil, v nadaljevanju pa se bosta premier in gospodarski minister pogovorila še sama.
Odločitev o ministrstvu ne bo enostranska
V stranki se po Golobičevih besedah o tem še niso pogovarjali, bodo pa to morda storili še ta teden. Golobič bo, kot je napovedal, stranko seznanil z vsemi dejstvi in okoliščinami, nato pa bodo skupaj oblikovali predlog. Odločitev bodo tako sprejeli Lahovnik, stranka Zares in premier Pahor, po Golobičevih besedah pa v nobenem primeru ne bo enostranska.
Obstaja tudi verjetnost, da bo o Lahovnikovem izstopu in nadaljnjem sodelovanju v vladi razpravljal tudi koalicijski vrh na Brdu pri Kranju v četrtek, čeprav to ne bo glavna tema srečanja vrha koalicije.
"Njegova odločitev je bila korektna"
Na vprašanje, kakšen signal pomeni za volivce Lahovnikov izstop pred lokalnimi volitvami, pa Golobič odgovarja, da gotovo ne prispeva h krepitvi stranke. Ob tem poudarja, da je bila Lahovnikova odločitev korektna in očitno tudi zanj ni bila lahka. V nadaljevanju pa bo po njegovih besedah stranka demonstrirala "tisto, zaradi česar je bila ustanovljena in k čemur je Lahovnik prispeval ne nepomemben delež."
Juri: Očitno je bilo, da nekaj ne "štima"
Poslanca Zaresa Franca Jurija smo ujeli ravno, ko je sam pri kolegih preverjal podrobnosti Lahovnikovega odhoda. "Ne vem, zakaj se je odločil za tako drastično potezo. Vsak izstop iz stranke je boleč. Vendar je bilo pri Lahovniku jasno, da bo prej ali slej treba razčistiti njegov odnos do stranke in odnos stranke do njega," je dejal. Tudi Juri je opazil "iskrice" v tem odnosu.
"To je bilo sobivanje," je Juri opisal odnos med Zaresom in Lahovnikom. "Polemičnost odnosa pa je bilo mogoče opaziti, ko se ni udeleževal sestankov. Očitno je bilo, da nekaj ne 'štima'." Čeprav obžaluje odhod sposobnega politika, se mu zdi, da bo dolgoročno to za stranko koristno. "Lahovnik je na primer – vsaj neuradno – precej bolj podpiral plinske terminale v Tržaškem zalivu kot stranka."
Kek: Za svoje delo ni potreboval stranke
Poslancu stranke Zares Franciju Keku se zdi Lahovnikov izstop "normalen glede na to, da ni bil v stranki dejaven že od volitev. Prav je, da se to javno pove". Lahovnik za svoje delo preprosto ni potreboval stranke, si razlaga Kek. "On je sposoben ekonomist in zato mu ni treba biti politično dejaven," je dejal za SiOL.
Gantar: V tem mandatu skoraj nisva sodelovala
Predsednik DZ in član stranke Zares Pavel Gantar ni želel komentirati Lahovnikovega odhoda. "V prejšnjem mandatu, ko je bil še v poslanski skupini, sva sodelovala zelo veliko in zelo dobro. V tem mandatu pa skoraj nisva sodelovala," je dejal za SiOL.
V SD in LDS Lahovnikovega odstopa ne komentirajo
V koalicijskih strankah so se komentiranja Lahovnikove odločitve večinoma vzdržali. Da v SD tega ne komentirajo, je pojasnil svetovalec za strateško komuniciranje pri SD Denis Sarkič. Prav tako notranjega dogajanja v Zaresu niso želeli komentirati pri LDS.
Minister za finance iz vrst SD Franc Križanič je na vprašanje o povezavi med Lahovnikovo odločitvijo in različnimi pogledi na projekt Teš 6 dejal, da je "Teš 6 velik zalogaj, a je povsem podjetniški. Javno-finančno se bo problem odprl, ko bo prišlo do vprašanja garancije pri kreditni liniji EIB, medtem ko EBRD daje kredite brez državne garancije".
Erjavec bi ga obdržal kot ministra
Predsednik DeSUS Karl Erjavec obžaluje odločitev Lahovnika. Kot je dejal, je tako odločitev pričakoval, saj se Lahovnik zadnje čase ni več udeleževal sestankov stranke. V DeSUS Lahovnika kljub izstopu iz stranke še naprej podpirajo kot ministra. Po mnenju Erjavca bi bilo škoda, če bi se v stranki odločili za njegovo zamenjavo, še zlasti, ker je v teh časih težko najti sposobne ljudi za take funkcije. A Erjavec dodaja, da je to odločitev stranke.
Preberite si še majski SiOL-ov intervju z Matejem Lahovnikom, v katerem se je izognil odgovoru na vprašanje, ali ima podporo Gregorja Golobiča: