Policija je razkrila podrobnosti v zvezi s primerom "koroške deklice", potem ko so vendarle našli od marca lani pogrešano petletno Klaro Kaker.
Kot je na novinarski konferenci povedal vodja celjskih kriminalistov Jože Senica, so deklico izsledili v sredo zvečer v Ljubljani, skupaj z babico. Deklico so takoj predali Centru za socialno delo.
Policisti opravili 300 razgovorov in poizvedb
Senica je povedal, da so deklico, ki je med tem že pri materi, aktivno iskali vse od neuspešne izvršbe dodelitve otroka materi marca lani, pri tem pa so v preiskavi uporabljali tudi prikrite preiskovalne ukrepe in tako ugotovili, da je pri kaznivem dejanju sodelovalo več oseb. Opravili so kar 300 razgovorov in poizvedb ter pri tem sodelovali s kolegi iz Avstrije, Nemčije, Italije in Hrvaške.
Delovali kot kriminalna združba
"Samo skrivanje deklice je bilo zelo dobro organizirano, osumljeni so delovali kot prava kriminalna združba, z natančno razdeljenimi vlogami. Deklico so skrivali na več lokacijah tako v Sloveniji, kot tudi v tujini. Od tega dlje časa v Avstriji. Večino časa je bila ob deklici njena stara mama, ki ni imela neposrednega kontakta s člani družine, komunikacija o stanju deklice pa je potekala le preko za to določenih oseb," je še povedal Senica. Organizatorji skrivanja, so prepričani na policiji, so uporabljali veliko varnostnih potez, pri čemer so pri komunikaciji uporabljali le za to določene telefone in računalnike ter pri tem uporabljali le njim poznana gesla. Zaradi tega je bilo iskanje deklice in dokazovanje kaznivih dejanj oteženo, zahtevno in dolgotrajno.
Pomočnik direktorja Uprave kriminalistične policije Generalne policijske uprave Marjan Fank pa je povedal, da je v policiji razumejo subjektivno oceno dogajanja tistih, ki so neposredno prizadeti in vpleteni v zadevo, vendar menijo, da je nedopustno, da skrb za otroka preraste v delovanje za druge interese (samopromocijo, materialno korist ipd. ), ki povzroči neposredno škodo otroku in njegovo ogrožanje. "Pri tem ne gre samo za zlorabo otrokovih pravic, ampak posredno tudi za zlorabo njegovih bližnjih. Tako je bilo v obravnavanem primeru otroku onemogočen normalen socialni razvoj, saj so mu bile po prekinitvi stikov z enim od staršem, prekinjene možnosti stika tudi z drugimi. Zaradi tega je težko govoriti o tem, da so bila dejanja usmerjena v korist otroka ali enega od staršev. Tudi sklicevanje na motiv razčiščevanja sumov spolne zlorabe pri tem ne vzdrži, saj so bili sumi preverjeni pri različnih institucijah in pri tem ovrženi, kar lahko smatramo kot nespoštovanje pravne države in izvajanje dejanj, ki temeljijo na podlagi lastnih, subjektivnih ocen, kar pa je lahko v določenih okoliščinah zelo škodljivo," je še povedal Fank.
Fank je dodal, da ne glede na vse očitke, s katerimi je bila policija soočena ves čas, je preiskavo vodila temeljito in strokovno, kar je pokazal tudi nadzor nad delom policistov in kriminalistov. V preiskavi je upoštevala dejstva strank v postopku, ki so pomembna za ugotavljanje dejanskega stanja v predkazenskem postopku, in nikakor ni poteka preiskave prilagajala interesom posameznih strank. "Že v primeru preiskave suma spolnega napada na otroka je policija vse pridobljene dokaze, zbrana obvestila, ugotovitve strokovnih služb in druge listine posredovala pristojnemu državnemu tožilstvu, ki je edino pristojno za presojo morebitnega obstoja kaznivega dejanja," je zatrdil Fank.
Po nedavnem prijetju treh oseb, gre za predstavnike svetovalnice Akcija Matica ter Jernejo Munc in Natalijo Markač, so na podlagi odredb sodišča opravili šest hišnih preiskav in dve preiskavi vozil. Pri tem so zasegli več predmetov, ki so potrdili, da osumljeni sodelujejo in imajo zelo aktivno vlogo pri skrivanju pogrešane deklice. V zadnjih mesecih so to počeli proti volji očeta Boštjana Kakerja in kljub vsem njegovim zahtevam, da se deklica vrne.
V primer vpletenih še več oseb
Predstavnika policije sta ob tem potrdila, da so bili o tem, kje se bo deklica v sredo nahajala, obveščeni, nista pa povedala, kdo jim je to sporočil. Senica je tudi povedal, da je bilo po doslej zbranih podatkih v primer vpletenih še več oseb, kar pa bodo morali še preiskati in potrditi.
Babica je odločila, da bosta z deklico odšli na policijsko postajo
Babica in otrok naj bi bili prek posrednika včeraj okoli devete ure zvečer iz Avstrije pripeljani na Policijsko upravo Ljubljana, kjer naj bi ju posrednik predal policiji oziroma tožilstvu. Po naših informacijah je včerajšnje dogajanje glede prihoda koroške deklice potekalo na sledeči način: Posredniki so dobili sporočilo, da je treba deklico in babico iz Avstrije pripeljati v Slovenijo. Ko so prispeli v Ljubljano, je eden od njih babici prepustil odločitev, kako naprej. Tako naj bi se vozili po Ljubljani in babica je po telefonu govorila z enim od kriminalistov. Po pogovoru se je odločila, da bosta z deklico odšli na policijsko postajo. Policistom je bila nato kasneje sporočena lokacija, kjer lahko pogrešano deklico in babico najdejo.
Petletna Klara je po naših informacijah noč preživela pri svoji materi Aleksandri Tuksar. Odvetnica Tuksarjeve Irma Pavlinič Krebs za zdaj ni dosegljiva za dodatne informacije.
Munc, Markačeva in oče že na prostosti
Iz pripora so medtem izpustili vse domnevno vpletene v primer koroške deklice, tudi očeta. Takšen naj bi bil po naših podatkih dogovor med tožilstvom in osumljenimi Maticem Muncem, Jernejo Munc in Natalijo Markač. Skratka, če pride deklica domov, bo tožilstvo vpletene sicer preganjalo, vendar pa se bodo lahko branili s prostosti. Na policiji so v zvezi s tem pojasnil, da pripornih razlogov potem, ko je bila deklica na varnem, ni bilo več. Dodali so še, da bo policija v primeru vsakršne zaznave ponovnega ogrožanja ali dogajanja, ki bi lahko pomenilo ogrožanje, zagotovo ukrepala v skladu s svojimi pooblastili.
Policija: Zavrženi so bili vsi sumi kaznivih dejanj spolnega napada
Da je oče koroške deklica na prostosti, nam je potrdil tudi njegov zagovornik Boštjan Verstovšek. Kot je pojasnil, so z vrnitvijo deklice odpadli priporni razlogi, oče pa se bo lahko zdaj branil s prostosti in tudi sam povedal, kaj se je dogajalo. Ali bo oče še naprej vztrajal na tem, da se razišče sum morebitne spolne zlorabe, Verstovšek ni potrdil. Pojasnil je, da se bo o tem odločila njegova stranka. S policije so v zvezi s preteklimi obtožbami o spolnih zlorabah deklice dejali, da so vse ovadbe v zvezi s tem primerom že zaključene, zavrženi pa so bili tudi vsi sumi kaznivih dejanj spolnega napada.
"Deklica je bila mame vesela"
Da je leto dni pogrešana deklica že pri svoji mami, je potrdila tudi direktorica Centra za socialno delo (CSD) Ravne na Koroškem Sonja Tiršek. CSC Ravne na Koroškem bo tudi v prihodnje v stalnem stiku z mamo, je dejala Tirškova in dodala, da bodo nudili kakršnokoli pomoč, če jo bosta mama in deklica potrebovali.
Tirškova sicer ne ve, kje je bila deklica v času, ko je bila pogrešana. Je pa še dejala, da so tisti, ki so bili navzoči ob predaji deklice mami, povedali, da se ob srečanju sploh ni pokazalo, da se nista videli leto in pol. Pri predaji deklice mami je sodelovala ena strokovna delavka CSD Ravne na Koroškem, ki je po besedah Tirškove povedala, da je bila deklica mame vesela.
Primeri v družinskih sporih, da eden od staršev umakne otroka, so sicer po izkušnjah CSD Ravne izjemno redki. Na CSD Ravne so imeli en podoben primer, ko je oče otroka odpeljal v drugo državo, a ga je nato na prigovarjanje sodišča pripeljal nazaj, je povedala Tirškova. Na splošno pa je dejala, da izkušnje CSD kažejo, da so otroci izjemno prilagodljivi, da sprejmejo vsako okolje in ljudi, ki jih imajo radi. "Največkrat ni težav, ko se vrnejo tja, kamor spadajo," je dejala Tirškova.
Spomnimo:
Koroško deklico so pogrešali od marca lani, mati jo je nazadnje videla oktobra 2010. Marca letos si je zaradi odvzema in zanemarjanja hčerke kazen treh let in pol zaporne kazni (kazen še ni pravnomočna) najprej prislužil dekličin oče Boštjan Kaker, v priporu pa sta bila od petka tudi Matic Munc in Natalija Markač, ki ju je ovadil Kaker. Kriminalisti so v torek priprli še Munčevo ženo Jernejo.
Zgodba za skrbništvo nad deklico se je začela zapletati potem, ko sta se starša deklice razšla in dekličin oče leta 2010, potem ko je bila deklica pravnomočno dodeljena v varstvo in skrb mami, deklice ni želel predati mami. Marca 2011 je bila izvedena izvršba, a policija deklice ni našla na očetovem domu.
Deklico je nato marca lani njena mama prijavila kot pogrešano. Vmes je oče dekličino mamo in dedka ovadil zaradi suma spolne zlorabe deklice, ovadba pa je bila maja lani na tožilstvu zavržena. V Svetovalnici Akcija! so v zvezi s tem vseskozi trdili, da sum ni bil raziskan.
Junija 2011 je policija dekličinemu očetu odvzela prostost, novembra pa se je začelo sojenje na Okrožnem sodišču v Slovenj Gradcu, ki se je končalo 15. marca, ko je bil Kaker obsojen na tri leta in pol zapora.
Policija je ime in priimek ter sliko pogrešane deklice objavila novembra lani.