Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
2. 12. 2008,
18.51

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 2. 12. 2008, 18.51

9 let, 3 mesece

Komisija: Vlada se mora glede manjšine v Italiji odzvati energično

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Člani komisije DZ za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu so se na nujni seji strinjali z resnostjo problematike, s katero se zaradi krčenja sredstev s strani Italije sooča slovenska manjšina.

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Boštjan Žekš, ki se je seje udeležil na povabilo komisije, je v svojem nagovoru dejal, da se "stvari na dolgi rok kljub vsemu izboljšujejo", ko gre za problematiko manjšine v Italiji. Kljub temu po mnenju Žekša pritiski s strani Italije ogrožajo obstoj in delovanje manjšine.

Žekš: Italija ne sme varčevati na račun najšibkejših "Slovenska vlada bi glede te problematike morala dovolj energično in jasno odreagirati," je še poudaril Žekš. Ob tem je dodal, da gre pri napovedanem krčenju sredstev za vsoto denarja, ki je za Italijo zgolj simbolična, da pa ta sredstva ne glede na relativno nizko vsoto ogrožajo obstoj in delovanje manjšinskih organizacij. "Italija ne sme varčevati na račun najšibkejših elementov družbe," je še dodal.

Pavšič: Ne verjamem, da gre za krčenje sredstev zaradi krize

O problematiki slovenske manjšine v Italiji sta zatem spregovorila predstavnika obeh krovnih organizacij slovenske manjšine v Italiji - predsednik Sveta slovenskih organizacij (SSO) Drago Štoka in predsednik Slovenske kulturno-gospodarske zveze (SKGZ) Rudi Pavšič. Poudarila sta, da krčenje sredstev za manjšino predstavlja velik problem, ob tem pa sta izpostavila predvsem vse tiste, ki so v manjšinskih organizacijah zaposleni in so njihove službe zaradi napovedanih ukrepov italijanske vlade ogrožene. Pavšič je ob tem izrazil mnenje, da ne verjame, da gre pri tem "zgolj za krčenje sredstev zaradi krize".

Žekš: V skrajnem primeru bi znesek lahko pokrila celo Slovenija Člani komisije so se v nadaljevanju razprave strinjali, da je problematika resna in da zato potrebuje tudi jasen odziv slovenske vlade. Predvsem so si bili enotni glede dejstva, da znesek, za katerega želi italijanska vlada prikrajšati manjšino Italiji dejansko predstavlja majhno vsoto. Kot je poudaril minister Žekš, bi znesek nenazadnje teoretično lahko pokrila celo Slovenija, vendar pa po njegovih besedah le v skrajnem primeru, ko bi bile res izkoriščene popolnoma vse druge možnosti.

Člani komisije so ob koncu soglasno sprejeli vseh pet predlaganih sklepov, med drugim, da je komisija seznanjena z namero italijanske vlade in da morajo pristojni slovenski organi nadaljevati z ustreznimi aktivnostmi glede napovedane reforme šolstva in vprašanja neizvajanja zaščitnega zakona. Poleg tega so s sprejetim sklepom člani komisije pozvali tudi predsednika DZ Pavla Gantarja, da predsednika italijanskega senata pozove k ohranitvi sedanjega financiranja dejavnosti Slovencev v Italiji in ga hkrati opozori na neprimerne predloge italijanske vlade v odnosu do slovenske skupnosti.

Ne spreglejte