"Podpiramo brez zadržkov." "Napori KPK so tudi naši napori." "Da, vsekakor." Tako nekatere stranke odgovarjajo na vprašanje, ali bi morali uvesti javno preiskavo o Teš 6. Bo šlo res tako gladko?
Člani senata Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) na čelu s predsednikom Goranom Klemenčičem so nekaj dni po odstopu v javnem pismu nanizali nekaj konkretnih predlogov za spopad s korupcijo. Omejili smo se na tri vprašanja in parlamentarne stranke vprašali, ali bi podprle javno preiskavo o Teš 6 in bančni luknji ter ali podpirajo sprejem etičnega kodeksa za poslance.
Kako bi preiskovali?
Pri KPK imajo v mislih javno preiskavo po vzoru Islandije. V preiskavi bi lahko pridobivali podatke ne glede na stopnje tajnosti, predpisane bi morale biti visoke kazni za oviranje preiskave. Ugotovitve bi morale biti javne, ves spis pa bi moral po koncu preiskave postati informacija javnega značaja.
Kako se javna preiskava razlikuje od preiskave?
Iz odgovorov stranke je razvidno, da ima KPK kar nekaj načelne podpore, a vprašanje je, kako se bo ta "prelila" v konkretna dejanja in zakonske rešitve. V Pozitivni Sloveniji so bili v odgovoru na vprašanje o javni preiskavi o Teš 6 kratki. Zapisali so, da preiskavo podpirajo "brez zadržkov". Niso sicer uporabili izraza javna preiskava, ampak le preiskava.
Ovirano vrtanje v bančno luknjo
Nedvoumnega odgovora nismo dobili niti na vprašanje o javni preiskavi glede bančne luknje. V največji vladni stranki pravijo, da je nedavno sprejeta novela zakona o bančništvu namenjena prav lažjemu zbiranju bančnih podatkov za izvedbo predkazenskega postopka oziroma kazenskega pregona. Omenjajo tudi podaljšanje zastaralnih rokov in
odškodninsko odgovornost.
V koaliciji usklajujejo kodeks …
V PS opozarjajo še na parlamentarno preiskovalno komisijo, ki se ukvarja z ugotavljanjem zlorab v slovenskem bančnem sistemu, in na dejstvo, da je Družba za upravljanje terjatev bank zavezana k podajanju ovadb v vseh primerih, kjer bo ugotovljen sum kaznivih dejanj. Glede etičnega kodeksa poslancev pa so nas presenetili z informacijo, da je koalicija o besedilu že opravila koalicijsko usklajevanje in da bo kodeks kmalu pripravljen za obravnavo.
… čeprav so v SD skeptični
Iz druge največje koalicijske stranke, Socialnih demokratov, so namreč prišli bolj pesimistični toni: "Zdi se, da vprašanje moralno-etičnega kodeksa postaja materija, ki žal nekaterim posameznikom ter političnim opcijam služi bolj kot orodje obračunavanja kot pa resnična želja po spremembah politične kulture." Vseeno v SD dodajajo, da bodo kodeks podprli, če bo pripravljen za sprejem.
Iz vrst SD prihaja tudi predsednik parlamenta Janko Veber, ki je do kodeksa še bolj kritičen, saj bi bilo bolj smiselno ustrezno dopolniti katerega od zakonov. Če bi v kodeks zapisali nekaj, kar v zakonu ni urejeno, bi nastale težave, je prepričan Veber: "Tudi kodeks bi postal predmet spora, ne pa rešitve," je dejal za STA.
Domnevne nepravilnosti
V SD glede javnih preiskav niso konkretni. Menijo, da so ovire, "vezane tako na zakonske kot sistemske pomanjkljivosti, tako velike, da je pod sedanjimi zakonskimi določili, predvsem pa brez skupnega soglasja vseh relevantnih akterjev, posledično nemogoče dobiti celosten vpogled v domnevne nepravilnosti".
Javna preiskava nezaželena beseda
Po drugi strani trdijo, da bi morali v zadevah Teš 6 in bančne luknje nedvoumno ugotoviti vse očitane nepravilnosti. Medtem ko so v PS uporabili izraz preiskava, v odgovoru SD te besede, še manj pa besedne zveze javna preiskava nismo zasledili. Druga največja vladna stranka bi uporabila vsa razpoložljiva sredstva veljavne zakonodaje, pripravljena pa je podpreti tudi boljše rešitve.
Kriva je tranzicijska levica
V SDS pravijo, da KPK ni navedel, kaj konkretno naj bi pomenil izraz "javna preiskava" oziroma kaj naj bi obsegal. V največji opozicijski stranki opozarjajo, da so poslanci SDS zahtevali izredno sejo državnega zbora, na kateri so govorili o ekonomski upravičenosti projekta Teš 6. Ob nedavni interpelaciji ministra za finance Uroša Čuferja pa so opozarjali, da "tranzicijska levica ščiti slabo poslovanje bank in bankirjev".
Janševi poslanci odkrivajo korupcijo
Poslanci SDS so podpisali etični kodeks stranke. Med drugim morajo delovati "v skladu s temeljnimi vrednotami in moralnimi normami volilnega telesa, ki ga politično predstavljajo, med katerimi so poštenost, pravičnost, svoboda, človekovo dostojanstvo, solidarnost, domoljubnost in enakopravnost". Pozor, poslanci SDS so se s podpisom tudi zavezali, da bodo pomagali "odkriti korupcijo in druge nepravilnosti povsod, kjer se te pojavijo".
V prvi vladi Janeza Janše pa so predsednik vlade in vsi ministri podpisali etični kodeks, ki je pomenil korak naprej k večji preglednosti delovanja javnih funkcionarjev in njihovega premoženja, pravijo v SDS. "Obžalujemo, da se za podpis takšnega kodeksa zdajšnja vlada ni odločila."
KPK = DL
Napori KPK so tudi napori DL, pravijo v Državljanski listi Gregorja Viranta. Podobno kot v PS poudarjajo, da so sprejeli nekatere ukrepe za lažjo preiskavo zlorab v bančnem sistemu z zakonom o bančništvu in z zakonom o slabi banki.
Mister Muscolo in velike ribe
V DL opozarjajo, da se je na področju preganjanja gospodarskega kriminala je v zadnjem času "zgodilo marsikaj in kar nekaj velikih rib je za rešetkami". Obžalujejo, da niso dobili podpore pri sprejemanju paketa zakonov, v javnosti znanega pod imenom Mister Muscolo, podpirajo pa sprejem etičnega kodeksa za poslance.
Bogovič je vedel že leta 2009
V SLS bodo podprli vse ukrepe in postopke, ki bodo omogočili javni preiskavi. Predsednik ljudske stranke Franc Bogovič je že leta 2009 tedanjemu predsedniku vlade Borutu Pahorju postavil poslansko vprašanje o vladnih odločitvah glede Teš 6, takrat pa bi se lahko brez večjih posledic odločili za zaustavitev ali spremembo projekta. Glede bančne luknje poudarjajo, da je treba razkriti imena vseh tistih, ki so jo povzročili, podpirajo pa tudi sprejem etičnega kodeksa za poslance.
Krivci naj odgovarjajo
V DeSUS podpirajo predloge KPK. Javna preiskava Teš 6 je potrebna zaradi nepreglednosti postopkov, nesmotrnosti in negospodarnosti porabe finančnih sredstev. Ker bodo banke sanirane z davkoplačevalskim denarjem, morajo krivci za nastale razmere v slovenskem bančnem sistemu prevzeti svoj del odgovornosti.
"V DeSUS menimo, da bi etični kodeks pripomogel k boljši politični kulturi, prav tako pa bi se s tem povečala ugled državnega zbora in zaupanje državljanov vanj."
Kaj v resnici mislijo v NSi?
V najmanjši parlamentarni stranki niso jasno odgovorili na naše vprašanje o javnih preiskavah, čeprav je predsednica NSi – krščanskih demokratov Ljudmila Novak pred tem na novinarski konferenci na to vprašanje odgovorila pritrdilno.
Zavzemajo se za kriminalistično preiskavo in vložitev ovadb za vse, ki so sodelovali pri oškodovanju državnega premoženja: "Poslanska skupina NSi je bila sicer edina, ki je v parlamentu glasovala proti poroštvu države za projekt Teš 6, saj ga ne podpiramo in menimo, da dolgoročno ne bo ekonomsko vzdržen."
NSi razkriva
Glede bančne luknje pravijo, da se je že začela parlamentarna preiskava o zlorabah v bančnem sistemu. "Težava pa je, ker preiskavo ovirajo nekatere določbe zakona o bančništvu in zakona o parlamentarni preiskavi, na podlagi katerih preiskovane osebe nekaterih informacij oziroma podatkov ne smejo (ne morejo) razkriti." V NSi razmišljajo, da bi pripravili spremembe teh zakonov.
Etični kodeks za poslance pa v NSi podpirajo, a pričakujejo, da ga bo poslancem predložil predsednik parlamenta Veber.