Torek, 13. 8. 2013, 9.24
9 let
Klinični center plačal 333 tisočakov zdravniku, ki ni obravnaval niti enega pacienta

Medtem ko zdravniki opozarjajo na izginjanje javnega zdravstva in so zato poleti tudi organizirali javni protest, nas je bralec opozoril na primer kadrovske politike v kliničnem centru, ki je nas, davkoplačevalce, stala več kot 300 tisočakov. Ali konkretneje: klinični center je zapravil za 334 povprečnih neto mesečnih plač.
Koliko pacientov je obravnaval zdravnik?
Zdravnik radiolog je bil od marca 2006 zaposlen v Kliničnem inštitutu za radiologijo Univerzitetnega kliničnega centra v Ljubljani (UKC) na dislociranem oddelku na Kliničnem oddelku za gastroenterologijo. Tam je delal vse do prve bolniške odsotnosti maja 2006, saj je bilo na zdravniškem pregledu ugotovljeno, da je zdravnik psihiatrični bolnik. Od takrat naprej je izmenično uporabljal 30-dnevno bolniško in dopust.
Na vprašanje, koliko pacientov je radiolog obravnaval od svojega prihoda na gastroenterološko kliniko do danes, so nam v UKC odgovorili, da zelo malo. Naš vir pa pravi, da dejansko ni obravnaval niti enega pacienta.
V UKC so nam pojasnili, da zdravniško spričevalo z začetka januarja 2012 radiologu ni dopuščalo opravljanja nalog, zato je bil na podlagi tega napoten na invalidsko komisijo, v času postopka na zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje pa je bil razporejen na čakanje na delo doma.
Vprašanje za UKC
Zakaj je bil zdravnik na invalidsko komisijo napoten šele leta 2012, če je že od maja 2006 dalje izmenično koristil 30-dnevno bolniško in dopust? Na UKC pravijo, da delodajalec za napotitev delavca na invalidsko komisijo nima zakonske podlage in tega postopka ni upravičen predlagati.
Postopek za priznanje pravic iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja se namreč po njihovih besedah skladno z zakonom o pokojninskem in invalidskem zavarovanju začne le na predlog zavarovanca ali zavarovančevega osebnega zdravnika ali imenovanega zdravnika.
Možnost je tudi odpoved zaradi nesposobnosti
Pravnik Ivan Kukar nam je povedal, da se lahko delodajalec vsakič, ko je delavcu odobrena bolniška na strošek delodajalca, pritoži. "Ko se delodajalec enkrat pritoži, osebni zdravnik zelo razmisli, ali bo spet tako zlahka na lepe oči dal pacientu bolniški stalež," je pojasnil in dodal, da je problem, ker se delodajalci ponavadi ne pritožijo.
"Če je delavec nesposoben za opravljanje dela, je ena od možnosti tudi to, da se ga odpusti iz razloga nesposobnosti," pravi Kukar in ob tem poudarja, da zakon o delovnih razmerjih izrecno določa, da če delavec ne izpolnjuje zdravstvenih pogojev za opravljanje svojega dela, mu lahko delodajalec odpove pogodbo o zaposlitvi zaradi nesposobnosti.
Na UKC pravijo, da na vprašanje, zakaj se na ponavljajoče napotitve radiologa na bolniško niso pritožili ali uporabili kakšne druge pravne možnosti, zaradi zapletenosti primera in varovanja podatkov ne morejo odgovoriti.
UKC zdravnika zaradi varnosti poslal domov
Glede tega, da je bil zdravnik v času postopka napoten na čakanje na delo doma, pa Kukar pravi, da je v gospodarstvu to prosta presoja delodajalca, v javni sferi pa se zastavi vprašanje, ali je to res gospodarno. "Zelo dvomim, da je to zakonito. Če bi dobili računsko sodišče, mislim, da bi dalo glede tega negativno oceno," je izpostavil. Kot je dejal, bi namreč delavec v tem času moral delati ali pa biti na bolniški.
Računsko sodišče bo šlo nad UKC
Na računskem sodišču pojasnjujejo: "Za razporeditev zdravnika na čakanje na delo doma v času, ko poteka postopek ugotavljanja invalidnosti na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, ni pravne podlage v veljavnih predpisih in kolektivnih pogodbah. Če zdravnik ni sposoben opravljati svojega dela, mu njegov osebni zdravnik oziroma pristojni organ Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije odredi odsotnost z dela zaradi bolezni. O nesposobnosti za delo lahko odloči le njegov osebni zdravnik oziroma zdravniška komisija, ne pa delodajalec sam.
Dodali so: "Če bolniška odsotnost zdravniku ni bila odrejena, delodajalec nima pravne podlage za odobritev odsotnosti z dela zaradi čakanja na odločitev invalidske komisije. Omenjeni primer bo računsko sodišče obravnavalo kot pobudo za izvedbo revizije v UKC Ljubljana pri pripravi programa za izvrševanje revizijske pristojnosti."
Na UKC-ju pravijo, da so radiologa razvrstili na čakanje na delo na podlagi zakona o delovnih razmerjih, zakon o varstvu pred ionizirajočimi sevanji in jedrski varnosti, pravilnika o izvajanju zdravstvenega nadzora izpostavljenih delavcev in zakon o varstvu in zdravju pri delu ter "z namenom zagotavljanja varnosti in zdravja delavca ter tudi drugih oseb, ki so navzoče v procesu dela".
Končno invalidsko upokojen
V kliničnem centru so nam sicer pojasnili še, da so ravno julija dobili odločbo zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, po kateri je radiolog zaradi razvrstitve v 1. kategorijo invalidnosti zaradi posledic bolezni invalidsko upokojen, vendar lahko uveljavlja sodno varstvo pravic z vložitvijo tožbe na Delovnem in socialnem sodišču, zato o koncu primera še ne moremo govoriti.
In koliko javnega denarja je bilo namenjenega za plačo, regres in bolniška nadomestila za omenjenega radiologa od marca 2006 do junija 2013? Iz UKC so nam poslali podatek, da smo davkoplačevalci zanj v tem obdobju plačali 333 tisoč evrov.