termometer

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Zaradi padca nepremičninskega zakona minister za finance Uroš Čufer vladi predlaga dvig davka na dodano vrednost (DDV) 1. maja letos. Predvidoma naj bi se splošna stopnja dvignila za dve odstotni točki (z 22 na 24 odstotkov), znižana pa za pol odstotne točke (z 9,5 na 10 odstotkov).
Dvig DDV bo še povečal brezposelnost in nasploh negativno vplival na gospodarsko aktivnost v Sloveniji, ki je že zdaj ohromljena.
Poleg gospodarstva, ki že zdaj nosi velik del bremen krize – nezaposlenih je 130 tisoč ljudi, stopnja zaposlenosti pada iz leta v leto –, bo dvig DDV relativno gledano bolj prizadel ljudi z nizkimi dohodki. Ti namreč namenjajo večji del svojega prihodka potrošnji.
Masten je prepričan, da se v proračun z dvigom DDV ne bo nateklo 180 milijonov evrov, kolikor naj bi znašal izpad zaradi neuveljavitve nepremičninskega davka.
Je pa po njegovem mnenju nepremičninski davek premalo obremenil nepremičnine v zasebni uporabi, preveč pa podjetja, kjer imajo nepremičnine status osnovnega sredstva.
V Evropi ima najvišjo splošno stopnjo DDV Madžarska (27 odstotkov), najnižjo pa Luksemburg (15 odstotkov). Največjo evropsko gospodarstvo Nemčija ima splošno stopnjo 19 odstotkov, znižano pa sedem odstotkov.
Italija ima splošno stopnjo 22 odstotkov, znižano pa deset in štiri odstotke. Naša vzhodna soseda Madžarska ima, kot že omenjeno, splošno stopnjo 27 odstotkov, znižano pa 18 odstotkov. Hrvaška ima splošno stopnjo 25 odstotkov, znižano 13 odstotkov in zelo znižano štiri odstotke (nakup kruha, mleka, knjig …).
Komentarji
Pridružite se razpravi!
Za komentar se prijavite tukaj. Strinjam se s pogoji uporabe.
Ali želite prijaviti neprimeren komentar moderatorju?
Uspešno ste prijavili komentar.
Komentar je že prijavljen.