Torek, 9. 2. 2010, 8.50
9 let
Kakšen predsednik je to? Copata!

Prešernove verze so že tradicionalno brali na osrednjem ljubljanskem trgu, posvečenem velikemu pesniku in poimenovanem po njem, letos pa so jih brali tudi na Prešernovem trgu v Kopru. Ne povsem sončno, a vendarle suho vreme je izvabilo številne pohodnike in izletnike v Prešernovo rojstno Vrbo in v gorenjsko prestolnico Kranj, kjer je pred 161 leti ugasnilo njegovo življenje. Mestno jedro Kranja je včeraj zaživelo s Prešernovim smenjem, kjer so v duhu dediščine sejmarstva obujali Prešernove čase – očitno uspešno, saj so privabili veliko obiskovalcev, ki so bili popolno nasprotje kranjskemu središču prejšnjega popoldneva, ko je samevalo kot mesto duhov. Nekateri so se kulturi poklonili v katerem od muzejev, ki so ob prazniku podarili brezplačen vstop, drugi pa so poiskali sonce na smučinah nad oblaki, ki so prekrile doline. Gorenjska avtocesta pa je, kot smo (žal) vajeni ob koncu praznikov, v poznih popoldanskih urah že občasno počepnila, pa čeprav so letošnji vikendi in prazniki z velikimi premiki pločevine šele pred nami.
Kultura pa vendarle ne more mimo politike, natančneje denarja, ki ga ta deli in kroji, denarja, okrog katerega se na tem svetu vrti še veliko drugega. To še kako dobro vedo (tudi) zamejski Slovenci, ki jim njihove domovine odrekajo že dodeljena in namenjena sredstva za ohranitev lastnega jezika in kulture. Porabskim Slovencem grozi zapiranje slovenskih kulturnih ustanov in krčenje manjšinskih televizijskih programov, Slovenskemu stalnemu gledališču v Trstu in drugim slovenskim kulturnim ustanovam v Furlaniji - Julijski krajini pa so italijanske oblasti prav tako privile pipico že dodeljenega kulturnega denarja in jih pripeljale nevarno blizu roba preživetja. Gre za denar, ki Slovencem pripada, je prepričan tudi znani tržaški Slovenec in pisatelj Boris Pahor, ki svojem »sopriimenjaku« Borutu zameri, da v Rim ni šel protestirat zaradi neizpolnjenih zavez italijanske države, temveč prosit. »Kakšen predsednik je to? Copata,« sporoča Boris Borutu in Sloveniji.
Današnji koalicijski vrh bo morda razkrili še kakšno novo ali staro copato. Na seznam ministrov na udaru se je prejšnji teden vpisal še kmetijski minister Pogačnik, katerega odgovornost zaradi nespametne vrnitve bulmastifov njihovemu, zdaj že pokojnemu, lastniku sproža vroče razprave. Trdoživi Karl Viktor je moral odstopiti, Križaniča za zdaj varujejo pred odhodom, kje pa bo pristal Pogačnik? Danes je nov dan …