Četrtek, 7. 11. 2013, 13.22
9 let
Kako otroku pomagati, ko ima norice?

Med malčki je v tem času razširjen virus, ki povzroča norice. Prenaša se s kužnimi kapljicami v zraku ter telo okuži skozi dihala in očesno veznico. Virus je v telesu dva dni, preden se pojavijo izpuščaji, bolezen nato izbruhne v od 10 do 20 dneh.
Pojavijo se drobne pegice, iz katerih se razvijejo mehurčki, napolnjeni s tekočino. Mehurčke pokrije krastica, ki odpade v od petih do sedmih dneh. Potem ko se iz mehurčkov razvijejo krastice, so otroci kužni še pet dni. Norice se sicer najprej pojavijo na obrazu, nato se preselijo na trup in okončine.
- Paziti je treba, da se otroci čim manj praskajo, saj poškodbe mehurčkov lahko pustijo trajne brazgotine na koži. - Prostore, kjer se zadržujejo otroci, je treba večkrat prezračiti. - Pomembna je tudi čistoča – očistiti je treba pohištvo, omejiti število igrač, s katerimi se otrok igra. - Priporočljivo je pogosto pranje oblačil in posteljnine. - Pomembna je skrb za osebno higieno vseh družinskih članov. - Ko se otrok prha, je treba paziti, da se mehurčki ne poškodujejo, ob brisanju z brisačo kožo le previdno popivnamo. - Hrana, ki jo otrok zaužije, naj bo naravna, vsebuje naj veliko sadja in zelenjave.
Zapleti se lahko pojavijo pri odraslih, ki bolezni še niso preboleli, predvsem so občutljive nosečnice, saj se bolezen lahko prenese na otroka, in osebe, ki imajo oslabljen imunski sistem. Okužba pri odraslih lahko povzroči vnetje velikih ali malih možganov in meningitis.