Četrtek, 17. 10. 2013, 13.03
9 let
Kako je z upokojitvami pri zdravnikih?

Zdravniške organizacije ob teh podatkih opozarjajo, da niso zdravniki tisti, ki odločajo, kdo se bo upokojil, ampak je odločitev v rokah vodstev posameznih zdravstvenih ustanov oziroma ministrstva za zdravje, ki ga vodi Tomaž Gantar.
Sicer pa v Zdravniški zbornici (ZZS), Zdravniškem društvu in sindikatu Fides opozarjajo, da zdravnikom, ki pogoje za upokojitev izpolnjujejo, lahko le svetujejo oziroma priporočijo, naj se upokojijo, ne morejo pa tega od njih zahtevati.
Predsednik ZZS Andrej Možina še opozarja, da mora biti upokojevanje zdravnikov selektivno, saj so znanje in izkušnje nekaterih takih zdravnikov v veliko pomoč pri zdravljenju bolnikov. Seveda pa obstajajo tudi taki zdravniki, ki bi se lahko upokojili, vendar po besedah Možine tega ne storijo. Posledično se tehtnica ne nagne v korist mladih zdravnikov, ki jih vse več ostaja brez službe.
Sledijo specializacije ginekologija in porodništva (8), fizikalna in rehabilitacijska medicina (5), medicina dela, prometa in športa (5) ter otroško in preventivno zobozdravstvo (4). Po eden zdravnik se je upokojil na bolj specifičnih specializacijah, kot so dermatovenerologija, nevrologija, radiologija, stomatološka protetika in transfuzijska medicina.
Največ specialistov, ki so se upokojili, je bilo sicer zaposlenih v UKC Ljubljana, in sicer letos 25, lani pa 17, ter v UKC Maribor, kjer se je letos upokojilo 20 zdravnikov, lani pa 22 zdravnikov.