Ponedeljek, 8. 7. 2019, 17.52
9 mesecev, 3 tedne
Kaj storiti s sosedom, ki pljuva proti meni #PravniNasvet
Odkar obstaja človeštvo, obstajajo tudi "pravila", ki urejajo naše medsebojne odnose. Upoštevanje teh pravil nam omogoča lažje in boljše sporazumevanje ter dobro počutje v družbi. Kljub obstoju pravil pa jih ne upoštevajo vsi prebivalci tega sveta. Takšnega soseda ima tudi naš bralec Franc.
Vsak dan sprehajam psa mimo hiše ob glavni cesti. Nimam možnosti druge poti, zato sem primoran uporabiti pot mimo neprijaznega osamljenega soseda. Več let me je verbalno napadal z žaljivkami. Napisal sem mu pismo, v njem mu zagrozil, da ga bom posnel, si priskrbel tudi pričo in vložil tožbo za verbalno nasilje. Pomagalo je in nehal me je zmerjati.
Nadaljuje pa glasno pljuvanje proti tlom, ko grem mimo. Prosim za nasvet, kako ga je mogoče ustaviti.
Hvala in lepo pozdravljeni.
Franc
Denarna kazen za tiste, ki se nedostojno vedejo
Zakon o javnem redu in miru (ZJRM-1) za primere, če se kdo na javnem kraju prepira, vpije ali se nedostojno vede, predpisuje denarno kazen. Pri tem za nedostojno vedenje določa vedenje posameznika ali skupine, s katerim se povzroči vznemirjenje ali razburjenje ali ogrožanje posameznika ali skupine, ali kadar z žaljivimi besedami in dejanji škoduje ugledu posameznika ali skupine ali uradne osebe pri uradnem poslovanju.
Pri tem je za nadzor nad izvajanjem zakona pristojna policija.
Če ga za pljuvanje (da gre za nedostojno vedenje) še niste opozorili, predlagamo, da najprej storite to. Če sosed početja ne bo prenehal, pa se obrnite na policijo.
Sicer nimamo podatka, iz katere občine prihajate, kljub temu pa naj Vam podamo še informacijo, da se tudi v občinskih odlokih o javnem redu in miru v določbah o njegovem varovanju pojavlja določilo, da je zaradi varovanja javnega reda in miru izrecno prepovedano pljuvanje, uriniranje, opravljanje velike potrebe ali bruhanje na ulicah, pločnikih, parkiriščih, rekreacijskih poteh in drugih javnih površinah, namenjenih sprostitvi in rekreaciji občanov ali igri otrok. Za nadzor in izvajanje odlokov načeloma skrbijo medobčinski inšpektorati in redarstva, zato se lahko obrnete tudi na njih.
Pripravila: Monika Pušaver, dipl. pravnica (UN), magistrska študentka PF Univerze v Mariboru, pravna svetovalka pri projektu Pravo za VSE
Preberite tudi:
4