Najverjetnejši mandatar Miro Cerar danes nadaljuje pogovore z morebitnimi koalicijskimi partnerji. Kdaj bo padla odločitev, ali bo v vladi tudi stranka zdajšnje premierke v odhajanju Alenke Bratušek?
Predsednik SMC Miro Cerar danes nadaljuje pogovore z morebitnimi partnerji v novi koaliciji. Najprej se je sestal s predstavniki stranke DeSUS, nato SD, na koncu pa še s predstavniki ZaAB.
DeSUS: Ovir za sodelovanje ni več
Namesto predsednika stranke DeSUS Karla Erjavca se je današnjega pogovora z najverjetnejšim mandatarjem udeležil podpredsednik stranke Saša Ivan Geržina, ki je povedal, da vsebinskih ovir za sodelovanje ni več. Po njegovih besedah so se uskladili tudi glede ključnih zahtev, saj naj bi koalicijski dogovor predvideval dodatnih 40 milijonov evrov na leto za regres upokojencev.
Po Židanu še Bratuškova
Blizu sodelovanju s Cerarjem naj bi bila tudi SD, katere predsednik Dejan Židan je na današnjem nadaljevanju pogajanj za vstop v koalicijo uskladilo večino za stranko najpomembnejših točk. Beseda je tekla tudi o razdelitvi resorjev, predsedujoči SD Dejan Židan pa uskladitev o tem pričakuje že ta teden. Posredno je potrdil, da bo v primeru vstopa v koalicijo kandidat za ministra, a podrobnosti za zdaj ne razkriva, poroča STA.
Sledila so še pogajanja z Zavezništvom Alenke Bratušek. Zmagovalec volitev 13. julija Miro Cerar je predlog, da Jean-Claude Juncker izbira med tremi kandidati za slovenskega komisarja, med katerimi je tudi premierka Alenka Bratušek, kar preiskuje protikorupcijska komisija, označil za "motnjo v pogovorih".
Bratuškova: Ni korektno, da je zaradi komisarskih kandidatur težava le ZaAB
Predstavniki ZaAB so vodstvu SMC predstavili ključne vsebinske zahteve, ki bi jih želeli v koalicijskem sporazumu, poroča STA. Dotaknili so se tudi seznama kandidatov za evropskega komisarja, pri čemer se predsednici ZaAB Alenki Bratušek ne zdi korektno, da je za SMC težava zgolj ZaAB, saj da je pri seznamu sodelovala "praktično vsa sedanja koalicija".
Kot je po srečanju z vrhom SMC na čelu z Mirom Cerarjem pojasnila Bratuškova, je v koalicijskem sporazumu na področju gospodarstva treba nujno dopolniti del, ki se nanaša na turizem. Prav tako je po njenem mnenju v dokumentu treba podrobno opredeliti področje enakih možnosti, tako moških kot žensk in istospolnih, mladim pa se mora dati primerno težo.
"Z več strankami bi bilo v vladi bistveno manj izsiljevanj"
Cerar je predstavnikom ZaAB pojasnil, da bo o tem, s kom v koalicijo, odločal svet SMC. Ta bo zasedal predvidoma v sredo. "Ko se bo odločil svet SMC in ko se bo odločil svet naše stranke, bomo videli, ali smo v koaliciji ali v opoziciji," je dodala.
Bratuškova je sicer prepričana, da bi bilo z več strankami v vladi bistveno manj izsiljevanj, kar da je danes tudi povedala Cerarju.
Nekaj političnih analitikov smo zato povprašali za mnenje, kaj Cerar dobi ali izgubi, če bo v novi vladi del koalicije tudi Zavezništvo Alenke Bratušek.
Samo Uhan: Bratuškova ima potrebne izkušnje
Samo Uhan je prepričan, da bi bila pridobitev za koalicijo precejšnja. "Cerar bi z Alenko Bratušek pridobil neko izkušnjo stranke oziroma osebe, ki je Slovenijo prepeljala skozi turbulentne vode, ko je padla vlada Janeza Janše. ZaAB ima zanesljivo evropsko izkušnjo predvsem v finančnem smislu, saj je stabilizirala javne finance," je povedal Uhan, ki se mu zdi Stranka Mira Cerarja šibka ravno na področju financ.
Matej Makarovič: Na tehtnici udobnost vladanja in javna podoba koalicije
Z Alenko Bratušek bo Cerar pridobil koalicijskega partnerja, ki ne bo imel bistvenih vsebinskih zahtev, temveč le zahtevo po nekaj pomembnih položajih, je prepričan Matej Makarovič. A tudi pri tem, meni Makarovič, bo Bratuškova razumela, "da je njena teža glede na SMC in druge partnerje majhna, zato bo zadovoljna tudi z razmeroma majhnim, saj si gotovo ne želi ostati v opoziciji".
"Z vidika dodatne udobnosti vladanja bi bila vključitev ZaAB zato za Cerarja vsekakor ugodna rešitev. Po drugi strani pa z njo v vlado dobi tudi ljudi, ki se v preteklem mandatu niso ravno proslavili z uspešnim vladanjem, zato bi bilo z vidika javne podobe nove koalicije za Cerarja verjetno nekoliko ugodneje, če ZaAB raje ne vključi v koalicijo," pravi Makarovič. Na tehtnici sta tako dodatna udobnost vladanja in javna podoba prihodnje koalicije, dodaja.
Igor Pribac: V igri je "simbolni zahtevek"
Koalicija z ZaAB je številčnejša in je koalicija, ki ima ob morebitnih nesoglasjih zagotovljeno večino, pravi Igor Pribac. Po njegovem mnenju zahteva štiričlanska koalicija nekoliko več usklajevanj kot tričlanska, zaradi česar je lahko vlada oziroma koalicija bolj nestabilna.
Je pa dejstvo, meni Pribac, da sta si stranki Mira Cerarja in Alenke Bratušek vsebinsko oziroma programsko precej blizu. "Tega Cerar ni nikoli zanikal. Torej gre za vsebinsko skladni politični stranki, težava pa lahko nastane zaradi potez Bratuškove med volilno kampanjo in po volitvah," dodaja Pribac.
Po njegovem mnenju je zdaj v igri "simbolni zastavek". "Če bosta stranki dogovor sklenili, bo Cerar dokazal, da zmore premagovati osebne zamere in slediti doseganju pomembnejših ciljev. V nasprotnem primeru bo podoba Mira Cerarja kot nekoga, ki povezuje, še bolj načeta, saj mu je malo ugleda vzel že odhod Nove Slovenije iz pogajanj o sestavi koalicije," je prepričan Pribac.
Matevž Tomšič: Stranka ZaAB je minorna, a z močnimi lobiji
Kot meni analitik Matevž Tomšič, so se v odnosu "Cerar – Bratušek napetosti pojavljale že med samo volilno kampanjo, potem pa je sledil cirkus okoli imenovanja evropskega komisarja".
Tomšič je prepričan, da bi mu koalicija z Bratuškovo prinesla kar nekaj težav. Pri tem je poudaril, da gre za precej minorno stranko, "ki pa ima povezave z močnimi lobiji, ki bodo svoj vpliv verjetno skušali še okrepiti".
"Na drugi strani sodelovanje Alenke Bratušek v vladi Miru Cerarju ne prinese nobene dodane vrednosti, sploh ob vedenju, da ima že zdaj dovolj podpore za sestavo vlade," je prepričan Tomšič.