Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
5. 11. 2012,
14.50

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 5. 11. 2012, 14.50

9 let

Jutri zbor vseh honorarnih sodelavcev RTV-ja, ki se jim najbolj zateguje pasove

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
"Nočemo sodelovati v državnem obračunavanju z javnim RTV-jem in postati drobiž v kalkulacijah nesmiselnega linearnega stroškovnega lomastenja po njegovi programski ponudbi."

Zato sta se Sekcija pogodbenih novinarjev RTV Slovenija in Sindikat novinarjev Slovenije odločila, da bosta jutri na zboru vseh honorarnih sodelavcev RTV-ja po vzoru dozdajšnjega delovanja Sekcije pogodbenih novinarjev RTV Slovenija oblikovala še sekcije za ostale poklice.

Kot so še zapisali v sporočilu za javnost, je uzakonjeni status javnega radia in televizije izpostavljen visokim političnim tveganjem in posegom v njeno institucionalno, poslovno in uredniško neodvisnost. "Že aprila je vlada s sklepom o prepovedi sklepanja avtorskih pogodb za proračunske porabnike neupravičeno posegla v delovanje javne radiotelevizije, zdaj namerava pod pretvezo varčevanja še znižati naročnino za deset odstotkov. Javnost naj bi s tem ukrepom prihranila dober evro, javni RTV pa bo s tem oškodovan tako vsebinsko kot kadrovsko. Izhodišča programsko-produkcijskih načrtov za leto 2013 jasno kažejo, da bo opuščanje in spreminjanje pogodbenih razmerij prevladujoča usmeritev ob uveljavitvi zmanjšanega RTV-prispevka za naslednje leto."

Opravilna sposobnost vodstva se reducira na administrativno izvajanje oblastnih finančnih omejitev

Organizatorji zbora so tudi zapisali, da se zavedajo, da je gospodarska slika države slaba in da tudi njim ne uide zategovanje pasov. "Žal pa izkušnje iz preteklosti kažejo, da v takih razmerah najbolj pasove zategujemo le honorarni sodelavci, ker smo v finančnih bilancah obravnavani kot 'variabilni strošek'. Že z aprilskim sklepom in nato še z zakonom o javnih financah smo bili najbolj oškodovani prav honorarni sodelavci, ki v programih RTV-ja delamo že leta in po obsegu primerljivo z redno zaposlenimi. Številni honorarni sodelavci so že ostali brez avtorskih pogodb, honorarji pa se znižujejo bolj kot plače pri redno zaposlenih."

Po njihovem prepričanju se pod pritiskom preoblikovanja javne službe v državni servis opravilna sposobnost programskega in poslovnega vodstva RTV Slovenije sesuva in reducira na administrativno izvajanje oblastnih finančnih omejitev, ki grozijo s krčenjem programske ponudbe. "Zato je še toliko bolj nujno, da se honorarni sodelavci končno povežemo in nastopamo enotno v pogajanjih z vodstvom RTV-ja za obrambo javne RTV in socialne države. Tako se bomo lahko kot neločljivi del javnega informacijskega in komunikacijskega prostora postavili proti njegovemu uničevanju."

Ne spreglejte