Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
11. 6. 2013,
21.14

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 11. 6. 2013, 21.14

8 let, 5 mesecev

Jurša: Razprave o polpretekli zgodovini slovenski narod razdvajajo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Člani odbora za obrambo so končali razpravo o poimenovanju celjske vojašnice po Francu Rozmanu Stanetu. V koaliciji so potezo obrambnega ministra zagovarjali, opozicija je bila proti

V koalicijskih vrstah so to potezo obrambnega ministra Romana Jakiča zagovarjali in izpostavljali zasluge omenjenega partizanskega poveljnika, v opozicijskih pa so menili, da poimenovanje poveličuje osebnost, ki simbolizira totalitarni sistem. Minister za obrambo Jakič je uredbo, s katero je Vojašnico Celje preimenoval v Vojašnico Franca Rozmana - Staneta, podpisal sredi maja. To je zmotilo poslance SDS, ki so konec prejšnjega meseca vložili zahtevo za sklic nujne seje matičnega parlamentarnega odbora.

Ramšakova: Gre za poskus oživljanja revolucije Razloge za zahtevo za sklic nujne seje je danes prestavila članica odbora iz vrst SDS Sonja Ramšak. Ocenila je, da je ravnanje ministra Jakiča, ki je podpisal odredbo o preimenovanju, nesprejemljivo, saj s tem "poveličuje osebnost, ki simbolizira komunistični totalitarni sistem". Kot je poudarila, gre za poskus "restavriranja komunističnega totalitarnega sistema in oživljanja revolucije ter za dejanje, ki po nepotrebnem povzroča delitve med ljudmi".

"Slovenci smo še vedno talci naše preteklosti, neresnice in zgodovinskih laži" Tovrstna poimenovanja po njenem mnenju kažejo tudi na stanje duha ter etičnih načel in so "v posmeh vsem žrtvam komunističnega totalitarizma". Kot ocenjuje, "smo Slovenci še vedno talci naše preteklosti, neresnice in zgodovinskih laži".

SDS je predlagala, naj minister poimenovanje razveljavi Za razpravo na odboru za obrambo so v poslanski skupini SDS s sklepom predlagali, naj odbor ministru predlaga, da odredbo o preimenovanju vojašnice razveljavi. Ob tem je Ramšakova spomnila na odločbo ustavnega sodišča, ki je v Ljubljani odpravilo poimenovanje ene od prometnic po Titu.

Jakič: Franc Rozman - Stane je bil izjemen vojak Minister za obrambo Roman Jakič (PS) je v odgovoru dejal, da velike osebnosti, ki so se bojevale in žrtvovale svoje življenje za svobodo naroda, zaslužijo pozornost tudi na javnih objektih. Po njegovih besedah se gre prav narodnoosvobodilni partizanski vojski zahvaliti za to, da je bil slovenski narod med drugo svetovno vojno na zmagovalni strani. In Franc Rozman - Stane je bil izjemen vojak in vojaški poveljnik, meni minister za obrambo.

Tudi vojašnica v Murski Soboti bi lahko kmalu dobila novo ime Poudaril je tudi, da Franca Rozmana - Staneta ni umestno predstavljati kot simbol komunističnega totalitarnega režima, saj je umrl že leta 1944 in pri brezpravnih povojnih pobojih ni sodeloval. S poimenovanjem celjske vojašnice po njem se po besedah Jakiča približujemo cilju, da bi bili vsi pomembnejši vojaški objekti Slovenske vojske poimenovani po posebej pogumnih in zaslužnih ljudeh v naši vojaški zgodovini. Ob tem si Jakič želi, da bi tudi vojašnica v Murski Soboti kmalu dobila ime po zaslužni vojaški osebnosti.

Za Jelušičevo je bil Franc Rozman – Stane heroj Razprava članov odbora je po pričakovanjih minila v znamenju širše obravnave polpretekle zgodovine in v znamenju različnih interpretacij vloge omenjenega partizanskega poveljnika. Ljubica Jelušič iz SD je med drugim dejala, da bi bilo Slovenski vojski treba omogočiti, da pri gradnji samozavesti in domoljubja ostaja naslednica vseh slovenskih borcev za samostojnost. Franca Rozmana - Staneta je sicer označila kot heroja.

Jurša: Več bi se morali pogovarjati o aktualnih problemih Po mnenju Franca Jurše iz DeSUS pa bi se v DZ morali več pogovarjati o aktualnih problemih. Razprave o polpretekli zgodovini slovenski narod namreč razdvajajo. Podobno se je član Janez Ribič (DeSUS) vprašal, zakaj je treba v času krize s takšno razpravo prilivati olja na ogenj.

Po mnenju Mateja Tonina (NSi) bi bilo tovrstne razprave bolje nameniti iskanju načina za dosego sprave. Vprašal se je, zakaj je bilo treba s preimenovanjem vojašnice na dnevni red postaviti "stvari, ki nas delijo in bolijo". Po njegovem mnenju je nekdanji obrambni minister Aleš Hojs vendarle storil bolje, saj je v Edvardu Peperku, po katerem je poimenoval vojašnico v ljubljanskih Mostah, našel človeka, ki je deloval v obdobju, ki je slovenski narod združevalo.

SDS: Franc Rozman Stane je bil partijski revolucionar Večino časa so sicer razpravljali poslanci SDS, ki so poudarjali, da je bil Franc Rozman Stane "partijski revolucionar". Vendar pa sklepa, s katerim bi odbor obrambnega ministra Jakiča pozval k razveljavitvi odredbe o preimenovanju vojašnice, večina članov odbora za obrambo ni podprla.

Ne spreglejte