Vodja poslanske skupine SNS Zmago Jelinčič se je zavzel, da bi bili v zvezi z afero Patria zaslišani Anton Rop, Zdenko Pavček in Milan M. Cvikl.
Anton Rop je nekdanji premier, Zdenko Pavček predsednik uprave skupine Viator & Vektor, Milan M. Cvikl pa predsednik parlamentarne preiskovalne komisije, ki preiskuje nakup oklepnikov 8X8.
Jelinčič: Zgodba o oklepnikih je stara že 22 let
Kot je Jelinčič zapisal v pismu predsedniku preiskovalne komisije Milanu M. Cviklu, je zgodba o oklepnikih stara že 22 let, ko se je tedanja JLA odločila, da bo svoja operativna borbena vozila, štirikolesnike BOV, nadomestila s šestkolesniki proizvajalca Steyr.
Jelinčič: Volitve leta 2004 so bile hladen tuš za načrt LDS
Volitve leta 2004 so bile po njegovih besedah hladen tuš za načrt LDS, ki je v isti sestavi vodila projekt nakupa oklepnikov vse od njegovih začetkov.
"LDS je hotela prevzeti vozila, namenjena JLA"
Jugoslavija je po Jelinčičevih besedah razpadla ravno v času usklajevanja in evalvacije vrednosti investicije v šestkolesnike. Kot je pojasnil, je prvotni dogovor o 1000 vozilih Pandur 1, ki so bili sprva namenjeni za potrebe JLA, na svoj mlin želel speljati vrh tedanje LDS.
"Posla niso uspeli izpeljati niti preko Tajvana"
Avstrijski parlament je po Jelinčičevih navedbah v tistem času sprejel sklep o prepovedi izvoza orožja in opreme v krizna žarišča. Ker je Slovenija veljala za krizno žarišče, Avstrija ni mogla vstopiti v prodajo, je povedal. Prav tako po njegovih besedah vrhu tedanje LDS posla ni uspelo izpeljati preko Tajvana.
"Vse niti je v rokah držal Peter Rigl"
Ker s poslom ni bilo nič, so se po mnenju prvaka SNS takratni člani LDS - po Jelinčičevih informacijah je šlo za Petra Rigla, Antona Ropa in Zdenka Pavčka - odločili, da oklepniški posel pripeljejo na domača tla. Vse niti je po mnenju Jelinčiča v rokah držal Peter Rigl, ki je posel tudi pripeljal v Slovenijo. "Sklep vrha LDS je bil, da kupijo licenco za proizvodnjo oklepnih vozil Pandur 1, ki so kasneje postali Valuki," je povedal.
En Valuk namesto 35 milijonov šilingov
35 milijonov šilingov je bila vrednost nakupa licence, država pa je po Jelinčičevih "neuradnih informacijah" Sistemsko tehniko Viator & Vektorju prodala "zgolj v protivrednosti enega samega Valuka" (ko je avstrija uvedla evro, je en evro zamenjala za 13 šilingov). Že v tistem času se je po njegovih besedah resno razmišljalo tudi o osemkolesnikih, ki bi jih potem proizvajali v tovarni, ki jo je takratna vodilna struktura Republike Slovenije prodala Viator & Vektorju.
"K direktorju Steyerja so prišli s pomočjo Walterja Wolfa"
"Smetana tedanje LDS" se je tako odpravila v Avstrijo k direktorju Steyerja Malzacherju, navaja Jelinčič. Tja jih je po njegovih navedbah pripeljal Riglov osebni prijatelj Walter Wolf, da bi skupaj preučili možne scenarije za proizvodno Pandurjev 2 v Sloveniji.
"Pavček je bil prepričan, da bodo Krpani njegov proizvodni artikel"
"V isti LDS sestavi pa so se vsa naslednja leta skrbno pripravljali na največji posel v zgodovini Slovenije, proizvodnjo Pandurjev 2, torej Krpanov, za katere je bil Pavček popolnoma prepričan, da bodo postali njegov proizvodni artikel," je poudaril Jelinčič.
"Akterje je presenetil razpis"
Kot je dejal, so bile volitve leta 2004 hladen tuš za njihove načrte. Nekdanja LDS vlada je kljub temu še naprej kovala načrte in iskala možnost, kako vsaj posel pripeljati do konca, pri tem pa jih je presenetil razpis, je poudaril.
Francozi, ki so se prijavili, so kmalu ugotovili, da je njihov oklepnik z 28 tonami pretežak in neokreten. Nemški Rheinmetall je ponudbo zavrnil, češ da je njihovo vozilo šele v razvojni fazi, General Dynamics z Mowagom je presodil, da ne bo vstopil na slovenski trg, je navedel prvak SNS.
"Direktorju Steyerja se vstop na slovenski trg ni zdel korekten"
Tudi Steyer se je odločil, da ne bo vstopal na slovenski trg, saj je njihov direktor Malzaher za prodajo licence že dobil 35 milijonov šilingov in se mu sodelovanje ni zdelo korektno zaradi etičnih meril, je poudaril. Tako sta ostala le še Sistemska tehnika, ki je že imela licenco in prototip Pandurja 2, in Patria.
"Izbor Patrie je bil več kot čist"
Izbor Patrie je bil s strokovnega stališča po mnenju Jelinčiča "več kot čist". Na poligon za testiranje na Počku so namreč predstavniki Sistemske tehnike pripeljali Pandurja 2 in po vseh ugotovljenih napakah so po njegovo potrebovali še 7 mesecev, da so odpravili vse pomanjkljivosti na 12 let starem prototipnem oklepniku.
"Slovenskega Krpana so pripeljali iz Češke in ga prebarvali"
Tega so po prepričanju prvaka SNS prepeljali iz Češke in ga prebarvali v 'slovenskega Krpana', nato pa "skušali indoktrinirati slovensko javno mnenje o potratnosti in netransparentnosti nakupa finskih Patrij".
Zakaj zaslišati Ropa, Pavčka in Cvikla?
Jelinčič meni, da bi bilo zato potrebno zaslišati Ropa, Pavčka in Cvikla. Prvi je kot predsednik vlade po mnenju predsednika SNS zavestno nameraval oškodovati državo za nakup vozila, ki je bilo šele prototip.
Zdenko Pavček bi po njegovem moral pojasniti, kam je šlo 20 odstotkov vrednosti Sistemske tehnike iz naslova nejasnega nakupa licence za vozilo Pandur 2 oziroma 35 milijonov šilingov.
Člani preiskovalne komisije bi morali zaslišati tudi predsednika preiskovalne komisije Milana M. Cvikla, ki je "vedel za vse mahinacije LDS" in bil tudi v zaključnih dogovorih prisoten, je prepričan Jelinčič.
Rop in Cvikl: Jelinčičeva izjava je popolna neumnost, traparija in neresnica
Anton Rop ter Milan M. Cvikl sta poziv Jelinčiča ocenila kot odvračanje pozornosti od bistva stvari. Kot je povedal Rop, je Jelinčičeva izjava "popolna neumnost, traparija in neresnica". Zatrdil je, da se nikoli ni ukvarjal s temi posli in da se je kot predsednik vlade ukvarjal s čisto drugimi stvarmi. "Za to so bili pristojni in zadolženi povsem drugi," je dejal.
Rop: Jelinčič spet za Janšo opravlja umazano in nizkotno delo
Bolj kot to se Ropu zdi pomembno, da se je Zmago Jelinčič "zopet pojavil kot tisti, ki poskuša v imenu vlade in v bran Janezu Janši preusmeriti pozornost z bistva stvari". V tem primeru so po njegovih besedah Zmaga Jelinčiča le uporabili, da je zanje opravil "nizkotno in umazano delo". Kot je dejal Rop, je sicer to počel tudi v primeru protikorupcijske komisije.
Cvikl: Jelinčiču nimam kaj povedati
Milan M. Cvikl je dejal, da niti kot minister prejšnje vlade niti kot "tehnokrat" v slovenskem finančnem sistemu ni deloval pri projektu 8X8. "Zato Jelinčiču nimam kaj povedati," je pojasnil Cvikl. Kot je zatrdil, nikoli ni obiskal Steyerja, niti njegovega direktorja Hansa Michaela Malzacherja.
V službi za odnose z javnostmi pri Viator & Vektor so povedali, da predsednik uprave skupine Viator & Vektor Zdenko Pavček danes poziva še ne bo komentiral, da pa ga bo morda v torek.
Hrovat: Podpiram Jelinčičev predlog o zaslišanju Pavčka
Je pa dogajanje komentiral poslanec SDS in podpredsednik parlamentarne preiskovalne komisije, Robert Hrovat. Dejal je, da podpira pobudo Zmaga Jelinčiča, da komisija znova zasliši Pavčka. O morebitnih zaslišanjih Ropa in Cvikla pa se bo z Jelinčičem "moral še pogovoriti".