Petek, 28. 3. 2008, 11.53
8 let, 9 mesecev
Janša v DZ predstavil sklepe vrha EU
![](/media/img/db/ba/44000f21c65ad9b552ef.jpeg)
To po njegovih besedah priznavajo tudi drugi. S temi ocenami so se v koaliciji strinjali, opozicija pa je bila bolj kritična. V zvezi z lizbonsko strategijo je poudaril, da je doslej pokazala dobre rezultate, ki so "daleč najbolj ugodni od leta 2000, ko je bila lizbonska strategija sprejeta". "To je bila tudi ključna prepreka, da finančna kriza ni prizadela tudi Evrope," je poudaril Janša in se zavzel, da ni nobenih razlogov, da bi nadaljevanje reform v okviru lizbonske strategije ustavili.
"EU sama ne bo zmogla nič"
Premier je še posebej izpostavil pomen dogovora o časovnem okviru energetsko-okoljskega paketa, ki so ga sprejeli na vrhu. Pri tem pa je opozoril predvsem na globalni problem okoljskih sprememb in na to, da si mora EU za boj proti podnebnim spremembam prizadevati na globalni ravni. "EU sama ne bo zmogla nič," je dejal Janša.
Ob tem je izpostavil predvsem pomen ZDA in Kitajske v tem boju. Toda dobro je, da je Evropa pri tem zgled, je še poudaril predsedujoči EU.
V poslanskih skupinah koalicijskih strank so bili nad poročilom večinoma navdušeni, kljub pozitivni oceni pa ej poslanec NSi Anton Kokalj izpostavil, da bi pristojni ministri lahko v zvezi s potekom predsedovanja več sodelovali s pristojnimi telesi v parlamentu.
Kritika in pohvala opozicije
Na tej točki so bili kritični predvsem v opoziciji. Vodja poslanske skupine SD Miran Potrč je tako opozoril:"Narobe bi bilo biti evforični, po drugi strani pa tudi ne smemo biti kritični. Moramo biti realni."
Opozicija je sicer opozorila predvsem na dejstvo, da se na vrhu niso posvetili Zahodnemu Balkanu in tudi Tibetu ter Kitajski.
Vendarle pa je tudi opozicija priznala, da je bilo storjenega veliko dela na vseh treh temah, ki jih je predstavil slovenski premier.