Župani 15 evropskih prestolnic so na srečanju v Ljubljani podpisali deklaraciji o vlogi prestolnic v medkulturnem dialogu in ustvarjanju aktivnega sožitja ter o odnosih med glavnim mestom in državo.
Ljubljanski deklaraciji in razprava pred tem sta po Jankovićevih besedah pokazali, da so ta srečanja nujna in potrebna. Pokazali so, da so glavna mesta lahko tisti svetilniki, ki kažejo pot v prihodnost. Temi srečanja županov evropskih prestolnic, medkulturni dialog ter odnos med glavnim mestom in državo sta tisti temi, ki ju mora vsako glavno mesto rešiti in razčistiti, če hoče imeti svetlo prihodnost, je ocenil ljubljanski župan.
Janković: Želim si, da bi vsi, ki so prišli v Ljubljano, kmalu postali člani EU
Po njegovih besedah jim bosta deklaraciji pomagali v odnosih z vsako vlado in dali vzpodbudo EU, da pomaga pri vstopu novih članic v EU. Izrazil je tudi željo, da bi bili vsi, ki so prišli na srečanje v Ljubljano, v kratkem člani EU.
"Mislim, da smo na področju medkulturnega dialoga v samem vrhu evropskih prestolnic"
"Ljubljana je danes veliko pridobila. Videla je, kje je enakovredna ali boljša. Mislim, da smo na področju medkulturnega dialoga v samem vrhu evropskih prestolnic," je ocenil Janković. Ob tem je poudaril, da so spoznali tudi, kje se morajo učiti od najboljših v Evropi.
Ljubljana je lahko vzor za medkulturni dialog
Ljubljana je po županovih besedah lahko vzor za medkulturni dialog, strpnost, toleranco ter za to, kako spoštovati vsakogar in kako živeti skupaj v različnosti. Glede odnosa z državo pa je Ljubljana daleč od tistega, kar ji pripada, meni Janković.
Srečanja se je udeležilo 18 delegacij
Današnjega srečanja se je udeležilo 18 delegacij, ki so soglašale z vsebino obeh deklaracij. Ob koncu dneva pa so ju podpisali župani oz. predstavniki Budimpešte, Dublina, Dunaja, Helsinkov, Ljubljane, Nikozije, Pariza, Podgorice, Sarajeva, Skopja, Stockholma, Talina, Tirane, Varšave in Zagreba. Ankara deklaracije kljub pozivom ostalih županov ni podpisala zaradi nerešenih vprašanj s Ciprom.
Deklaraciji bodo v podpis poslali še ostalim evropskim članicam
Po Jankovićevih besedah bodo deklaraciji poslali v podpis še ostalim evropskim prestolnicam. Dunajski župan in predsednik Sveta evropskih občin in regij Michael Häupl je ocenil, da imajo take deklaracije izredno pomembno vlogo, saj jih obravnavajo v Svetu evropskih občin in regij, pa tudi v Odboru regij, ki je skorajda že predstavnik Evropskega parlamenta.
Veliko evropskih mest ima migracijsko ozadje
Po besedah dunajskega župana nimamo 10 let časa. Medkulturni dialog mora dati rezultate takoj, saj ima veliko evropskih mest migracijsko ozadje, kar po njegovih besedah pomeni, da prebivalec ni rojen v državi, v kateri živi, ali pa se je priselil že eden od staršev. Zato potrebujemo veliko dejavnosti v vrtcih, šolah in tudi med študenti, je poudaril Häupl. Potrebujemo kulturno razpravo, za katero mora biti medsebojno spoštovanje in odgovornost drug do drugega, meni Häupl.
Srečanja sta se udeležila tudi županja Sarajeva in župan Tirane
Sarajevska županja Semiha Borovac se je zahvalila županu Budimpešte Gaborju Demszkyju za pobudo, da bi evropske prestolnice pomagale pri obnovi sarajevske skupščine. Župani, med njimi tudi Janković, so pobudo pozdravili. Tako kot podžupan Tirane Eduard Shalsi je poudarila pomen povabila na takšno konferenco. Kot sta dejala, sta se na srečanju počutila kot enakopravna člana.
Udeleženci srečanja so se s sprejemom deklaracije o odnosih med glavnim mestom in državo dogovorili, da bodo posebno pozornost namenili aktivnostim za dosego takega statusa glavnih mest, ki jim bo zagotavljal dovolj prostora za ukrepanje, da bodo lahko odgovorno opravljala lokalne in regionalne naloge ter tako trdno finančno podlago, ki jim bo zagotavljala dolgoročno stabilnost.
Türk: Ljubljana se je razvijala v policentričnih pogojih
DOpoldan je zbrane nagovoril tudi predsednik republike Danilo Türk, ki je ocenil, da ima Ljubljana bogate in raznovrstne izkušnje v državi, ki je vseskozi prisegala na policentričnost svojega razvoja. Ljubljana se je razvijala v policentričnih pogojih in tako je tudi danes. "Glavno mesto neke države, ki je izredno mlada država in se uveljavlja in razvija v takem zgodovinskem kontekstu, je vedno nekaj vznemirljivega, prisotne je nekaj ustvarjalne napetosti," meni predsednik republike.
"Pri reševanju globalnega segrevanja se moramo mobilizirati vsi"
Ob tem je predsednik izpostavil tudi vprašanje globalnega segrevanja, ki zahteva, da se pri njegovem reševanju mobiliziramo vsi. Povezovanje držav v pogajalski proces, ki bo dal rezultate, ne zadošča. Fronta prizadevanj za omejitev učinkov globalnega segrevanja mora biti veliko širša. Vsebovati mora civilno-družbene dejavnike, poslovni svet, tehnološki razvoj in še marsikaj drugega, meni Türk.