Sreda, 12. 1. 2011, 15.28
8 let, 8 mesecev
Izgubljena sestra je potegavščina
Ker se nam je zgodba zdela verjetna, ne nazadnje obstajajo primeri sorodnikov, ki so bili v življenju ločeni in poskušajo po nekem obdobju navezati stik, smo novico objavili na siol.net. Še pred objavo smo na spletni naslov, ki je bil prav tako objavljen na Facebooku, poslali vprašanja, a odgovorov nismo dočakali. Še več, popoldne so stran umaknili, še pred tem pa je pridobila več kot šest tisoč oboževalcev. Danes smo dobili odgovor, da je "dostava sporočila prejemniku odložena".
"Tu je bilo kar nekaj znakov, ki kažejo na neverodostojnost," je prepričana strokovnjakinja za spletno komuniciranje Jasna Suhadolc. "Onemogočeno je pisanje na zid, avtor nima svojega profila na Facebooku, zato se pojavlja vprašanje, kako je ustvaril stran, ne nazadnje gre za tipkovnico s šumniki," našteva Suhadolčeva. Zakaj bi nekdo na tak način zlorabil splet? Kakšne koristi ima od tega?
"Kadar gre za novice o bolj ali manj javnih dogajanjih, je treba pobrskati, kje vse je podobna vest objavljena, od kod izvira, koliko ima neodvisnih virov; če se potem izkaže, da prihaja 'senzacionalna novica', kako naj bi ruski predsednik Putin zapustil ženo in se poročil z neko drsalko le iz enega samega vira, v tem primeru iz nekega hrvaškega 'revolver časopisa', potem je najbrž ne gre jemati resno. Pri pogovorih na tako imenovanih socialnih omrežjih seveda to običajno ne deluje. Zavedati se je treba, da ta oblika komunikacije ni nič specifično internetna, je le razširjena in digitalizirana oblika vsakdanjih srečanj in pogovorov z bolj ali manj rednimi znanci ter prijatelji. Kako lahko v vsakdanjem, 'interaktivnem' pogovoru takoj ugotovimo, ali nas hoče znanec naplahtati ali si morda samo izmišljuje nekaj, kar bi poudarilo njegovo pomembnost? Seveda bomo posumili, če naklada nekaj preveč absurdnega − ampak če zveni kredibilno, bomo morda celo verjeli, če z istim človekom nismo imeli že kdaj prej slabih izkušenj. Na žalost je tudi v internetnih socialnih omrežjih tako: večinoma se lahko naučimo le na svojih napakah," je prepričan Alkalaj.
Očitno je vse skupaj precej preprosto. Narediš stran, uporabiš čustveno noto, nato pa opazuješ, kako ljudje padejo v zanko, saj so pripravljeni pomagati. In si ob naraščajočem številu oboževalcev predstavljaš, kako boš vse to dobro unovčil.