Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gašper Lubej

Sreda,
31. 8. 2011,
16.16

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 31. 8. 2011, 16.16

9 let, 1 mesec

Ima Dimičeva vendarle pravno podlago za tožbo?

Gašper Lubej

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Kabinet predsednika vlade ne bi smel skleniti pogodbe, ki je Simoni Dimic glede odpravnin omogočila več pravic kot drugim javnim uslužbencem. A Dimičeva podlago za tožbo ima, meni pravnik Luka Tičar.

Opozarja namreč, da se je pogodba iztekla predčasno, zato se lahko uporablja tudi zakon o delovnih razmerjih (ZDR), po katerem se lahko stranki dogovorita za več pravic, kot jih določa ZDR. Strokovnjak s katedre za delovno in socialno pravo na ljubljanski pravni fakulteti tako meni, da je določba 3. člena pogodbe o treh odpravninah ob prenehanju delovnega razmerja "povsem pravno vzdržna in zakonita". Za nezakonito pogodbo je odgovoren Pahorjev kabinet Zakon o javnih uslužbencih (ZJU) sicer pravi, da delodajalec javnemu uslužbencu ne sme zagotavljati pravic v večjem obsegu, kot je to določeno z zakonom, podzakonskim predpisom ali s kolektivno pogodbo, če bi s tem obremenil javna sredstva. A ta določba ZJU je formulirana tako, da vsebuje prepovedno ravnanje za delodajalca, torej kabinet predsednika vlade. "On je tisti, ki tega ne sme zagotoviti, on bi moral biti tudi odgovoren za njeno kršitev," je za SiOL pojasnil Tičar. Stranki se lahko dogovorita za več pravic, toda… "Osnovna značilnost pogodbe o zaposlitvi za določen čas je, da ob njenem rednem prenehanju, to je izteku pogodbe (pri gospe Dimic ob prenehanju funkcije premierja) delavec ni upravičen do nikakršnega odpovednega roka niti odpravnine. Dejstvo pa je, da takšna pogodba lahko preneha tudi predčasno, na primer s sporazumom, odpovedjo delavca ali odpovedjo s strani delodajalca. V teh primerih veljajo pravila ZDR, po katerem odpravnine ni, če jo redno odpove delavec. Res pa je, da se lahko stranki dogovorita za več pravic, kot jih določa ZDR, zato je določba 3. člena pogodbe v kontekstu ZDR povsem pravno vzdržna in zakonita," argumentira Tičar.

Sodišče bo tehtalo, kateri zakon je pravi Določba v pogodbi o odpravninah je tako splošna, pa vendarle jasna, da ni moč kategorično reči, da bi bila do odpravnine upravičena le ob prenehanju mandata predsednika vlade. Tako bo moralo sodišče odločiti, ali je ta določba lahko nična glede na že omenjeno ureditev v zakonu o javnih uslužbencih.

Nekdanja vodja kabineta predsednika vlade Simona Dimic, ki je zdaj zaposlena na Diners Clubu Slovenija, nam je sicer dejala, da zadeve ne želi komentirati.

Ne spreglejte