Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
28. 7. 2015,
11.24

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 28. 7. 2015, 11.24

9 let, 1 mesec

Hrvaška politična stranka prodaja svoj parfum, kaj pa ponujajo slovenske?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Hrvaška politična stranka ORaH je predstavila linijo dišav, s prodajo katerih želi pridobivati sredstva za svoje delovanje. Kakšen pa je podjetniški duh slovenskih političnih strank?

Predlani ustanovljena hrvaška politična stranka ORaH je pred kratkim predstavila svojo linijo dišav. S prodajo parfumov, ki so namenjeni tako ženskam kot moškim, želijo opozoriti na bolj transparentne načine financiranja dejavnosti stranke, pa tudi poskrbeti za svojo promocijo, so ob dogodku pisali v Jutarnjem listu.

Dišava, ki promovira politiko čistih rok Predsednica stranke za trajnostni razvoj Hrvaške Mirela Holy je na predstavitvi parfumov sedmi sili poudarila, da želijo z dišavami opozoriti na pošteno politiko, na politiko čistih rok.

Strankarske dišave se je domislil Dejan Lovačić iz gospodarskega dela ORaH, ki je poskrbel tudi za vizualno podobo parfumov, s katerimi spodbujajo tudi lokalno gospodarstvo. Linija treh parfumov temelji na orehovi noti, je plod hrvaškega znanja in domačih surovin.

Prodaja parfumov kot alternativni vir financiranja politične stranke Stranka ORaH, ki velja za novinko v hrvaškem političnem prostoru – v hrvaškem in Evropskem parlamentu ima po enega predstavnika –, torej uporablja alternativne vire pridobivanja sredstev za svoje politično udejstvovanje.

Hrvaška zakonodaja sicer dovoljuje, da se politične stranke financirajo s prihodki od premoženja, s sredstvi državnega in lokalnih proračunov, s članarinami, donacijami, založništvom, prodajo promocijskega materiala in organiziranjem strankarskih dogodkov. Poteza ORaH je torej povsem legitimna, pa je lahko tudi uspešna?

Aljoša Bagola: Prikladneje bi bilo tržiti milo za roke ali pralni prašek Slovenski komunikacijski strokovnjak Aljoša Bagola, kreativni direktor pri agenciji Pristop, potezo hrvaške zelene stranke označuje za "simpatičen, a zelo začetniški marketinški manever". Ta ima kopico spodrsljajev.

"Če se, kot pravijo, zavzemajo za politiko čistih rok, potem bi bilo prikladneje tržiti milo za roke. Ali pralni prašek, saj je njihov logotip videti, kot da je ustvarjen za čistilno sredstvo, ne za politično stranko," predlaga Aljoša Bagola, ki izpostavi tudi nejasen namen stranke ORaH. Parfumi so namreč "namenjeni dekoraciji in prikrivanju manj prijetnih vonjev, ne pa čiščenju".

Alternativa: osvežilec zraka z vonjem po pokvarjenih jajcih Prav tako meni, da dišave niso učinkovito komunikacijsko sredstvo, saj logotipa oglaševalca – razen v primerih kultnih dišav – ne moreš "zavohati". Predlaga pa alternativo, ki bi na inovativen način izpostavila težavo, torej umazano politiko, proti kateri se želi boriti stranka ORaH – trženje z rožami posutega osvežilca zraka Politika, ki bi imel ob uporabi presenetljiv vonj po pokvarjenih jajcih.

Edini delujoč marketinški izum v politiki so afere "S tem bi učinkovito upodobili neskladje med političnim 'pakiranjem' obljub in njihovim uresničevanjem," svetuje Bagola, ki je sicer prepričan, da so edini resnično delujoč marketinški izum v politiki afere. Te so po njegovem mnenju poglavitni razlog, da se ljudje sploh še zanimajo za politiko. "Zato vohunska afera Hrvaške in Slovenije žanje več zanimanja od prizadevanj za kakovostni politični vonj stranke ORaH."

Kako domiselne so pri pridobivanju sredstev slovenske stranke? Kako podjetniško oziroma tržno naravnane pa so slovenske politične stranke? Slovenskim parlamentarnim strankam smo poslali nekaj vprašanj o načinih pridobivanja sredstev za njihovo delovanje in morebitni prodaji izdelkov s podpisom ali logotipom stranke. Odgovore smo prejeli od treh: Nove Slovenije, Zavezništva Alenke Bratušek in Socialnih demokratov.

Slovenski Zakon o delovanju političnih strank v 21. členu, ki opredeljuje financiranje strank, določa, da lahko stranka sredstva pridobiva iz članarine, prispevkov fizičnih oseb, prihodkov od premoženja in proračuna.

Najbolj domiselna ostaja Pahorjeva predsedniška kampanja Aljoša Bagola za najbolj domiselno in učinkovito marketinško potezo v slovenski politiki označuje predvolilno predsedniško kampanjo Boruta Pahorja. Ta se je "pri vsakodnevnem opravljanju običajnih poklicev povezal z ljudmi in si nezavidljivo nizke javnomnenjske ocene iz neuspelega mandata predsednika vlade dobesedno prigaral nazaj".

Izpostavlja tudi stalne marketinške in piarovske manevre Janeza Janše, za marketinško zanimivost pa Bagola označuje "popolitično hipijado" Janeza Drnovška.

Obamova kampanja kot "dragulj modernega političnega marketinga" "Daleč najboljši v razumevanju modernega političnega marketinga in sodobnih medijev" je po mnenju Aljoše Bagole ameriški predsednik Barack Obama.

Ta si je za promocijo svojega programa Obamacare v satirični oddaji Zacha Galifianakisa prislužil eno od najvišjih priznanj na največjem oglaševalskem festivalu na svetu Cannes Lions. "Njegova prva predsedniška kampanja pa ostaja dragulj modernega političnega marketinga," sklene Bagola.

Ne spreglejte