Petek, 10. 9. 2010, 12.09
8 let, 8 mesecev
Hibbins: Balansiranje med tradicionalnim in modernim
"Hotel sem zamenjati šolo, o angleški šoli pa mi je povedal prijatelj. Najprej sem dva dni samo poslušal, a mi je bilo takoj všeč," pripoveduje 11-letni Luka iz Ljubljane, ki je bil junija še učenec Osnovne šole Koseze. Angleščina mi gre dobro, zato nimam težav, še dodaja, saj je pouk, tako kot vse druge aktivnosti, v angleškem jeziku. "Polovica sošolcev je Slovencev, polovica pa tujcev z vsega sveta, a se med seboj vsi pogovarjamo angleško," še dodaja Luka, ki je včeraj skupaj s svojimi vrstniki na Otroškem bazarju predstavljal Britansko mednarodno šolo oziroma British International school v Ljubljani, gosti jo Osnovna šola Vita Kraigherja.
"Sami izbiramo, kaj bomo učili in kako. Odzivamo se na potrebe staršev in otrok in z njimi tesno sodelujemo. Ni se nam treba podrejati zakonskim okvirom, s čimer se izognemo povprečnosti. Če bi starši želeli, da uvedemo kakšen predmet, lahko to storimo nemudoma brez zapletov z ministrstvom za šolstvo. Gre za balansiranje med tradicionalnim in modernim načinom izobraževanja," pojasnjuje Hibbins. Prizadevajo si za čim bolj interaktivno šolo, kjer razmišljajo globalno in iščejo rešitve za probleme. "Svet se spreminja, zato je treba spremeniti tudi mišljenje. Od naših učencev ne zahtevamo, da se nečesa naučijo na pamet, temveč da razmišljajo s svojo glavo." In, kar je še posebno pomembno, poudarja Hibbins, "smo edina britanska šola, ki poučuje slovenščino".
Zanimivo je, da so učenci do konca devetletne osnovne šole ocenjeni le opisno, po prvih dveh letih srednje šole pa morajo opraviti izpite iz vseh predmetov. "V zadnjih dveh letnikih se učenci odločijo in specializirajo za štiri predmete," pojasnjuje Katarina Železinger, profesorica glasbe in likovnega pouka. Ta je ena od treh učiteljev iz Slovenije, preostala dva poučujeta slovenščino, 13 drugih učiteljev je naravnih govorcev angleškega jezika.
Tudi uniforme so se izkazale za učinkovito metodo, saj med učenci ni razlik. "Uniforme so se izkazale za velikanski uspeh, saj tako ni razlik med učenci, so cenejše, ne staršem ne otrokom pa si ni treba beliti glave s tem, kaj obleči," je prepričan Hibbins.