Klemenčič, ki s 1. junijem zapušča mesto državnega sekretarja na notranjem ministrstvu, je za SiOL potrdil, da ga zanima vodenje protikorupcijske komisije, a kandidature ni želel komentirati.
Dejal je, da je njegova kandidatura v javnost prišla brez njegove vednosti, je pa potrdil, da se je o njej pogovarjal s predlagatelji. Med njimi je ekonomist Jože P. Damijan, ki je za SiOL potrdil, da je skupaj še z nekaterimi ekonomisti – o imenih ni želel govoriti – Klemenčiča predlagal za predsednika protikorupcijske komisije.
Damijan: Klemenčič je dokazal svojo strokovnost in neodvisnost
Damijan ocenjuje, da ima Klemenčič izvrstne reference za to mesto. Po mnenju nekdanjega ministra za razvoj v Janševi vladi je sicer protikorupcijska komisija že doslej delovala uspešno. Korupcija lahko močno zavira razvoj države, še opozarja Damijan in dodaja, da je Klemenčič z dosedanjim delom dokazal svojo strokovnost in neodvisnost.
Po poročanju Dela sta Klemenčiča za naslednika Draga Kosa ločeno predlagala tudi dekan ljubljanske pravne fakultete Rajko Pirnat in sodnik na Evropskem sodišču za človekove pravice Boštjan M. Zupančič.
Türk mora v DZ svoj predlog poslati do 29. maja
Dragu Kosu se mandat predsednika komisije izteče 30. septembra, predsednik republike Danilo Türk pa mora v državni zbor predlog poslati do 29. maja. Türk je sicer javni poziv za zbiranje predlogov možnih kandidatov za predsednika in namestnika predsednika komisije objavil 29. marca, rok za predloge pa se je iztekel konec aprila.
Postopek izbire bi lahko zaradi novega zakona ponovili
Ker pa je trenutno v zakonodajni proceduri predlog zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, se lahko zgodi, da bo postopek izbiranja kandidatov ponovljen. Če bo zakon ta teden sprejet, bo uveljavljena nova ureditev, po kateri predsednika komisije in dva namestnika predsednika imenuje predsednik republike in ne več državni zbor na predlog predsednika države.
Nova ureditev določa, da predsednik najprej objavi javni poziv za zbiranje kandidatur. Komisija, v katero po enega člana imenujejo vlada, državni zbor, sodni svet, uradniški svet in neprofitne organizacije s področja preprečevanja korupcije, nato predsedniku posreduje seznam kandidatov, ki izpolnjujejo pogoje. Predsednik republike postopek zaključi z imenovanjem predsednika in dveh namestnikov predsednika protikorupcijske komisije, ki jih izbere izmed predlaganih kandidatov.