Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
20. 2. 2013,
16.26

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 20. 2. 2013, 16.26

9 let

Gantar: Plače bodo izplačane pravočasno (VIDEO)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Minister za zdravje Tomaž Gantar je zavrnil očitke Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije, da bo zamik plačila akontacij povzročil zamik plačila dobaviteljem in pravočasno izplačilo plač.

V zvezi z zamikom plačila dobaviteljem je minister na današnji novinarski konferenci pojasnil, da so tovrstne obveznosti konec novembra lani znašale okoli 92 milijonov in so bile 10. 2. letos še vedno iste. Prav tako pa ne vidi niti težav pri izplačilu plač, in sicer zato, ker je prva akontacija izplačila praviloma do 10. v mesecu in zajema 50 odstotkov vrednosti, ki je namenjena ravno izplačilu plač. "Je pa res, da je nekaj bolnišnic, ki imajo nenehno izgube oziroma so v težavah in imajo bistveno višje neporavnane obveznosti in tudi kumulativno izgubo, kar pomeni, da se jim lahko z blokado računa zgodi, da plač ne bodo mogli izplačati. Toda to ni nič novega." Po Gantarjevih besedah gre za izolsko bolnišnico, porodnišnico v Kranju, Univerzitetni klinični center Maribor, splošni bolnišnici v Novi Gorici in na Jesenicah. Poleg tega po ministrovih besedah veliko bolnišnic razpolaga z dodatnimi sredstvi oziroma rezervami, tako da tudi zaradi tega pri izplačilu plač ne bi smelo biti težav. Naj spomnimo, da je vlada Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) pri oblikovanju novega finančnega načrta, potem ko prejšnjega januarja ni potrdila, predlagala, da med drugim spremeni sistem nakazovanja sredstev izvajalcem zdravstvenih storitev. Po novem sistemu bodo v tekočem mesecu nakazovali le prvi obrok nakazila, drugi in tretji obrok pa se bosta prenesla v naslednji mesec.

Za razbremenitev primarne ravni bi potrebovali dodatnih 277 družinskih zdravnikov in pediatrov Na omenjeni novinarski konferenci je minister s sodelavkami predstavil še osnutek mreže izvajalcev na primarni ravni in nekaj zakonov s področja zdravstva. Kot je poudaril Gantar, se o tovrstni mreži govori že vrsto let, dejstvo pa je, da je osnovno primarno zdravstvo precej zapostavljeno tako finančno kot tudi kadrovsko. "Osnutek mreže izvajalcev na primarni ravni je bil narejen na osnovi povzetka trenutnega stanja v Sloveniji po vseh občinah in izvajalcih. Zlasti za družinske zdravnike in pediatre, tiste torej, ki pokrivajo večino prebivalstva. V tej fazi nismo vključevali ginekologov za primarno raven."

Ob tem so ugotovili, da bi v prihodnjih letih za razbremenitev primarne ravni, kar bi se poznalo tudi na sekundarni ravni zdravstva, potrebovali dodatnih 277 družinskih zdravnikov in pediatrov. Sicer ima pri nas en zdravnik v oskrbi 1.892 bolnikov.

Ljubislava Škibin z ministrstva za zdravje je povedala, da se po razmerju števila zdravnikov na prebivalce v Evropi uvrščamo na dno lestvice, saj je v Sloveniji povprečno 0,53 zdravnika na tisoč bolnikov. Poudarila pa je tudi velike razlike po pokritosti med regijami. V najslabšem položaju so tako Ravne na Koroškem, Kranj in Koper, največ zdravnikov na prebivalce pa ima Murska Sobota.

Primarno raven naj bi okrepili s širitvijo referenčnih ambulant in vključevanjem mladih zdravnikov v učne ambulante.

Z novelo zakona čakalni čas pred ordinacijami ne bo smel presegati 60 minut Vodja sektorja kakovosti in varnosti zdravstvene oskrbe na ministrstvu za zdravje Biserka Simčič je predstavila novelo zakona o pacientovih pravicah, ki je že v javni razpravi. Med pomembnejšimi novostmi omenjene novele je, da bo na specialistični ravni izvajalec moral v 30 dneh opraviti prvo obravnavo bolnika. Kot je še dejala, bo morala biti polovica časa obravnave namenjena prvemu pregledu. Prav tako z novelo zakona čakalni čas pred ordinacijami ne bo smel presegati 60 minut. Novost pa je tudi možnost drugega mnenja na vseh treh ravneh zdravstvene dejavnosti.

Pri zakonu o lekarniški dejavnosti prenašajo pristojnost določitve mreže lekarn z občinske na državno raven. Z zakonom se postavlja jasna meja med magistralnimi in galenskimi zdravili. Na novo se ureja izdaja zdravil prek interneta. Zdravil, za katera je potreben recept, se tako prek interneta ne sme prodajati. Z zakonom bo še naprej mogoče horizontalno povezovanje, ne pa tudi vertikalno. To pomeni, da grosisti ne bodo mogli ustanavljati lekarn in obratno. Presežki, ki jih bodo ustvarjale lekarne, se bodo po novem zbirali na posebnem računu ministrstva za zdravje, denar pa bo nato namenjen osnovni lekarniški dejavnosti in naložbam v lekarne, je pojasnil Gantar.

Dodal je, da se kartica obveznega zdravstvenega zavarovanja ne bo več mogla uporabljati za komercialne namene, temveč le za izdajo zdravila. Članstvo v zbornici bo po novem prostovoljno, poleg tega se uvaja licenca za magistre farmacije, ki jo bo izdajalo ministrstvo za zdravje.

Ne spreglejte