Sreda, 12. 3. 2008, 16.42
8 let, 9 mesecev
Gantar Petku očita onesposabljanje Sove
Ob tem meni, da to ne počne informacijska pooblaščenka, temveč Petek sam s svojimi izjavami. Gantar je na novinarski konferenci, na kateri se je odzval na Petkovo torkovo novinarsko konferenco, povedal, da se ne strinja s tem, da "je poslanec SDS svoj prst uperil v smer informacijske pooblaščenke, ki je dala znameniti 21. člen iz zakona o sovi v oceno ustavnemu sodišču".
Od kod podatek o tisočih telefonskih klicih?
Potrdil pa je, da se je v mednarodnih povezavah, ki jih je Sova prestrezala, "ujel" tudi kakšen slovenski politik. "Da bi se ujel novinar, tega nismo opazili, čeprav smo pregledali veliko materiala," je dodal. Gantar je poleg tega Petka javno vprašal, od kod mu podatek o tisočih telefonskih številkah v tujini, ki naj bi jih spremljala Sova. Poziva ga, "naj javno prekliče ta podatek in se opraviči za škodo, ki jo je povzročil Sovi". "Ta podatek ni točen, ne vemo, na kaj se nanaša, je dobesedno izdajanje določenih informacij nasprotnikom, če smem tako reči," je še dejal Gantar.
Meni pa, da so za komisijo relevantna vprašanja, ali je bilo v primeru Janša-Sanader prestrezanje določljivih priključkov v tujini v skladu z 21. členom, ali so te informacije, pridobljene na podlage takšnega prestrezanja, prišle ven na predpisan način, in ali so tisti, ki so bili o tem obveščeni, takoj ali tri leta po tem skrbno ravnali s takimi informacijami.
O pismu odgovornega urednika informativnega programa RTV Slovenija Rajka Geriča glede domnevnih prisluškovanj novinarjem v obdobju 2000-2004 je Gantar dejal, da je to pismo polno namigovanj in je zanj neverodostojno, dokler urednik ne pove, kako je od komisije dobil podatke, s katerimi razpolaga. "Kot predsednik komisije pravim, da Geriču teh podatkov ni posredovala," je zatrdil. "Dokler Gerič ne bo pojasnil, na podlagi katerih informacij je oblikoval ta poziv, tega poziva na komisiji ne bomo obravnavali, ker ga smatramo za neverodostojnega," je dodal.
Na dnevnem redu seje komisije, ki bo prihodnji teden, ni osnutka poročila komisije o dogovarjanju glede incidentov v Piranskem zalivu, je dejal Gantar. "Komisija je z obiskom v Sovi prejšnji teden svoje delo končala," je povedal in dodal, da je osnutek poročila pripravljen in da bo vključen v poročilo za leto 2007. Kot je še pojasnil, morajo še oblikovati sklepe. Prepričan je, da bodo ti sklepi še predmet usklajevanj znotraj komisije. Ob tem Gantar upa, da bodo prišli do skupnih sklepov. Za obravnavo osnutka bodo sklicali posebno nujno sejo, je pojasnil Gantar in dodal, da bo to razmeroma kmalu.
Kumer: Onesposabljanje se je začelo novembra 2006
Poslanec SD Dušan Kumer je v izjavi za javnost dejal, da je celo lansko leto opozarjal, da želi nekdo onesposobiti Slovensko obveščevalno varnostno agencijo Sova. Prepričan je, da se je onesposabljanje Sove začelo novembra 2006, ko je svetovalec vlade vstopil v varovano lokacijo Sove. Poslanec je zatrdil, da niso nikoli ugotovili, da bi Sova prisluškovala osebi s slovenskim državljanstvom na slovenskem komunikacijskem priključku. Dodal je še, da niso nikoli ugotovili, da bi v primeru Janša-Sanader Sova ravnala nezakonito.
Po Kumrovem mnenju je nekdanji premier Anton Rop o prisluhih takratnemu vodji opozicije Janezu Janši in hrvaškemu premieru Ivu Sanaderju govoril šele potem, ko je bila vsebina prisluha že v javnosti. "Ni Rop dal tega podatka v javnost," je dejal in dodal, da se nihče ne vpraša, kdo je dal podatke v javnost oz. novinarjem. Kumer je še dejal, da "boste presenečeni, ko bomo mi napravili to poročilo in boste videli, kaj je bivši direktor Matjaž Šinkovec nosil na vlado iz Sove". "Ne samo transkripte, tudi drugo je nosil na vlado," je pojasnil. "Ne prejudiciramo, počakajmo, da bo poročilo narejeno," je še dodal.