Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
7. 1. 2014,
12.30

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Pergam zdravilo

Torek, 7. 1. 2014, 12.30

8 let, 7 mesecev

Finančni interesi so povozili pravice pacientov (video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Stanje v zdravstvu se slabša na vseh segmentih, opozarjajo v sindikatu Pergam. Predpisovanje cenejših zdravil ni prava pot, zdravstvo pa potrebuje tudi standarde in normative.

Zdravnik Matija Cevc pravi, da nedavna poteza, ko se mora za nekatera zdravila dodatno plačevati oziroma se lahko dobi cenejše zdravilo, ni prava pot. "Smo izjemno zaskrbljeni, saj je več kot očitno kratkoročen finančni interes prevladal nad pravicami pacientov. Za majhne prihranke bomo žrtvovali dobro urejenost bolnikov, kar nas bo po mojem prepričanju na dolgi rok stalo bistveno več," meni Cevc, ki je prepričan, da bodo imele koristi od tega ukrepa le zasebne zavarovalnice, ki "imajo že zdaj velike dobičke. To je slab in nepremišljen ukrep."

Na slabšem bolniki, zdravniki pred grožnjo za tožbe Cevc meni, da je ta ukrep izjemno slab za bolnike, saj bi v določenih primerih zaradi zamenjave za cenejše zdravilo lahko nastopilo poslabšanje. "Krivi pa bomo zdravniki in ne Zavod za zdravstveno zavarovanje," pravi Cevc, ki dodaja, da se številni odvetniki že dalj časa bolj specializirajo prav za zdravstvo.

Zdravstvo potrebuje standarde in normative Generalni sekretar Pergama Jakob Počivavšek poudarja, da čim prej potrebujemo novo zdravstveno reformo.

"Naš zdravstveni sistem ima sistemske pomanjkljivosti, potreben pa je celovit pristop. Predvsem vidimo pomanjkljivost pri upravljanju, stanje pa se slabša, kar se prenaša tudi na dostopnost do storitev," pravi Počivavšek, ki meni, da je treba enkrat za vselej zagotoviti standarde in normative, ki "bodo jasno določili, kdo in koliko kaj počne".

Za ukinitev dodatnega zavarovanja verjetno potreben dvig prispevne stopnje Predsednik Pergama Janez Posedi pravi, da je treba ukiniti dodatno zavarovanje, ki je po njegovem prepričanju le na papirju, saj za obisk zdravnika in za koriščenje storitev nujno potrebujemo dodatno zavarovanje.

"Možnosti je več, lahko bi se vse združilo znotraj ene blagajne. Temelj mora namreč biti, da vsak, ki je obvezno zavarovan, lahko koristi zdravstvene storitve," je prepričan Posedi, ki meni, da bi bilo treba najbrž dvigniti prispevno stopnjo, ki pa poudarja, da je treba nujno uvesti novo zavarovanje za dolgotrajno nego in oskrbo.

Ne spreglejte