Potem ko je skupina poslancev s prvopodpisanim Francijem Kekom (Zares) vložila predlog sprememb zakona o poslancih, ki prepoveduje hkratno opravljanje poslanske ter županske in podžupanske funkcije, je jasno, da bo za sprejem zakona ključno stališče DeSUS-a.
Potrebna bo absolutna večina
Kek je namreč v podporo zakonu zbral 44 podpisov poslancev, podporo je napovedala tudi nova poslanka SNS Sara Viler, a zakon lahko pade, če ga ne bo podprlo vsaj 46 poslancev. Če bi na zakon državni svet izglasoval veto, je namreč potrebna absolutna večina poslancev.
Erjavec: Imamo jasno stališče v prid nezdružljivosti
"Naša stranka ima jasno stališče, smo za nezdružljivost. V poslanski skupini smo imeli več pogovorov in pričakujem, da bodo vsi glasovali za zakon. Seznanjen sem sicer, da se bo Matjaž Zanoškar vzdržal oziroma ne bo glasoval. Ne glede na to, ali bo zakon sprejet, pa bomo na kongresu stranke v statut vnesli določbo, da sta funkciji nezdružljivi. To bo veljalo od naslednjih državnozborskih volitev," je za SiOL povedal predsednik DeSUS-a Karl Erjavec.
Nekdanja nasprotnika zakona Erjavcu obljubljata podporo
Dejal je, da je v stranki razprava na to temo zaključena in da sta mu poslanca Anton Urh in Franc Jurša, sprva nasprotnika nezdružljivosti, zagotovila, da bosta zakon podprla. Čeprav Erjavec pravi, da imajo poslanci ustavno pravico glasovati po svoji vesti, vendarle pričakuje, da bodo poslanci DeSUS-a zakon podprli.
"Težko je spreminjati stališča"
Medtem ko je Anton Urh znova potrdil, da bo glasoval za zakon in tako prispeval 46. glas, pa podpora Franca Jurše ni gotova. "Upam, da se bomo znotraj poslanske skupine uskladili, kljub temu da imamo pomisleke. Težko je reči, ali bomo glasovali enotno. Imamo usmeritve stranke, zelo težko pa je spreminjati stališča. Ne morem neposredno odgovoriti, ali bom glasoval za. Za to je nekaj več kot polovico možnosti," je za SiOL povedal Jurša, ki tako kot Erjavec ocenjuje, da bi lahko celo med podpisniki zakona našli dvomljivce, zaradi česar izglasovanje zakona ni gotovo.
Morda pa bodo vendarle pojedli debel cmok
Jurša vendarle ocenjuje, da so poslanci DeSUS-a bližje temu, da bi zakon enotno podprli, čeprav bodo morali "pojesti debel cmok". Glede obljube Erjavcu je Jurša potrdil, da so se o tem vprašanju pogovarjali. "Rekel sem, da se lahko podredim stališčem stranke, da pa imam glede podpore zakonu pomisleke."
Ozračje v DZ je napeto
Jurša še ocenjuje, da bo ozračje v državnem zboru ob približevanju razprave o tem zakonu (predvidena je na majski seji DZ) "zelo napeto". "Razprava bo zelo živahna, vprašanje je, kako se bodo poslanci na koncu odločili."