Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
21. 5. 2008,
22.25

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 21. 5. 2008, 22.25

8 let, 8 mesecev

DZ o upravljanju premoženja od prodaje državnega premoženja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
DZ je opravil splošno razpravo o predlogu zakona o upravljanju premoženja pridobljenega s prodajo državnih deležev.

S tem zakonom naj bi na predlog skupine poslancev s prvopodpisanim Jožefom Školčem (LDS) za upravljalca tega premoženja določili Banko Slovenije. Poslanci koalicije predlogu nasprotujejo, prav tako mu ni naklonjena vlada.

Predlagalci zakona bi del denarja rezervirali za prihodnost Sedanje rešitve upravljanja z denarjem od prodaje državnega premoženja imajo po oceni predlagateljev velike pomanjkljivosti in omogočajo prevelik vpliv politike na delovanje gospodarskih družb. Zato predlagajo ustanovitev posebnega sklada, v katerem bi se del tega denarja rezerviral za prihodnost. Nekateri politiki se ne zavedajo, da pokojninski sistem v prihodnosti ne bo deloval, je ob predstavitvi predloga dejal Milan Petek (LDS).

S skladom bi upravljal nekdo izven dosega politike

Ideja zakona je, da se proračunski presežki oz. kupnina od premoženja v državni lasti daje v poseben sklad, s katerim profesionalno upravlja inštitucija, ki je izven dosega tekoče politike, je pojasnil Petek. Z denarjem naj bi tako upravljala Banka Slovenije, sredstev pa se 15 let od ustanovitve sklada ne bi smelo odsvojiti. Namen porabe sredstev bi moral DZ nato določiti z dvotretjinsko večino.

Vlada in koalicija se s predlogom ne strinjajo Vlada se s predlogom zakona ne strinja in ga ne podpira. Upravljanje z državnim in občinskim premoženjem je namreč že urejeno v zakonu o javnih financah, je opozoril državni sekretar Andrej Šircelj. V poslanskih skupinah koalicije so napovedali, da predloga ne bodo podprli, s predlaganimi rešitvami se ne strinja tudi del opozicije, čeprav predlogu ne bodo nasprotovali. Ali je predlog zakona primeren za nadaljnjo obravnavo, bo DZ odločal v četrtek zvečer.

Ne spreglejte